Jospa keskusteltais linnuista

Oletko havainnut uusia lajeja ?

Minä mielestäni olen, mutta katsotaan nyt tuleeko muita keskustelijoita.
3199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minä tapasin keväällä Lapissa uuden mielenkiintoisen lajin.
Asiantuntijan mukaan se oli SILKKIPÖKSYUIKKU. Niitä näkyi huhtikuun
alussa Ylläksen ja Levin alueella usean yksilön parvina.
Näkemäni linnut olivat kaikki nähtävästi naaraita. Koreat höyhenpuvut,
sirorakenteisia, pitkäjalkaisia, helposti ihmisiä sietäviä, pitivät ryhmissä
äänekästä, miellyttävää sirinää.
Lienee lähtöisin Venäjän tundralta, koska kestää myös pakkasia.
Toivotaan, että osa muuttaa myös Etelä-Suomeen meidän iloksi.

Äänestä

Minkä uuden lajin olet havainnut? Kivitaskun havaitsin 16.5 eli todella aikaisin. Eipä muuta manittavaa ole.

Äänestä
  • 14.5 pyrähti Peltoh0vin baaritiskin ääreen Katkerokirsku!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


020304 kirjoitti:

Oletko havainnut uusia lajeja ?

Minä mielestäni olen, mutta katsotaan nyt tuleeko muita keskustelijoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu