THL:n ""tehokasta"" hoitoa""

HuonoTulos13prossaa

British Medical Journalin (BMJ) Clinical Evidence verkkojulkaisussa lehden asettama tutkijaryhmä arvioi kaikkiaan 2500 erilaista lääketieteellistä hoitoa ja niistä olemassaolevaa tutkimusnäyttöä. RCT-tason (satunnaistettu kaksoissokkotutkimus) vankka näyttö katsottiin selkeäksi osoitukseksi siitä, että hoidolla on muutakin kuin lumevaikutus.

BMJ:n tutkijaryhmän mukaan vain 13%:lla hoidoista on vankka tieteellinen näyttö niiden toimivuudesta, 23 % :lla hoidoista on todennäköisesti hyödyllisiä vaikutuksia, 8 %:lla hoidoista haitan ja hyödyn suhde on epävarma, 6 % hoidoista ei ole todennäköisesti hyödyllisiä, 4 % hoidoista on todennäköisesti tehottomia ja jopa haitallisia, mutta suurimman ryhmän 46 % muodostivat hoidot, joiden tehokkuudesta ei ole mitään varmaa tietoa.

Tutkijaryhmän myöntää, että hoitojen jaotteleminen eri kategorioihin on erittäin vaikeaa vaikka käytettävissä on eri alojen asiantuntijoita, vertaisarvioitsijoita ja huippututkijoita. Hoitojen ryhmittely eri kategorioihin sisältää aina jossain määrin subjektiivista arviointia ja kiistanalaisia tulkintoja. Joka tapauksessa oheinen jaottelu kertoo tiedeyhteisölle sen, että paljon on vielä tutkittavaa ja useimmat päätökset hoidoista tehdään lääkärin henkilökohtaisten tietojen, taitojen ja asenteiden perusteella, myös potilaan ja lääkärin onnistunut vuorovaikutus on tärkeää.

Kirjallisuusviitteet

http://clinicalevidence.bmj.com/ceweb/about/knowledge.jsp"

11

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tehokastahoitoa
      • Nettidiagnoosi

        Voihan Pyhä Neitsyt Maaria!!!
        Mitä siellä lääketieteellisessä oikein opetetaan???
        Ei ilmeisesti mitään, koska 30 vuotta ei riittänyt diagnoosin tekoon!!!
        Veli, jolla ei ollut mitään lääketieteellistä koulutusta, löysi heti netistä diagnoosin , kun alkoi hakea!!!
        Eikö lääketieteellisessä opeteta edes nettidiagnoosin tekoa???
        Mitä tästä opimme???
        Kannattaa heti itse hakea diagnoosinsa netistä!!!


      • Mitäsielläopetetaan
        Nettidiagnoosi kirjoitti:

        Voihan Pyhä Neitsyt Maaria!!!
        Mitä siellä lääketieteellisessä oikein opetetaan???
        Ei ilmeisesti mitään, koska 30 vuotta ei riittänyt diagnoosin tekoon!!!
        Veli, jolla ei ollut mitään lääketieteellistä koulutusta, löysi heti netistä diagnoosin , kun alkoi hakea!!!
        Eikö lääketieteellisessä opeteta edes nettidiagnoosin tekoa???
        Mitä tästä opimme???
        Kannattaa heti itse hakea diagnoosinsa netistä!!!

        > Mitä siellä lääketieteellisessä oikein opetetaan???....

        Sitä on moni joutunut kysymään ja miettimään.
        Vuosien kalliden opetusten jälkeenkin kun ns. asiantuntijan lausunnot on tasoa, että paljon on kipuja joita ei saada selville. Nämä on niin vaikeita asioita, ym. ym. samaa tasoa, kun potilas valittaa jo sietämättömiksi kehittyneitä kipujaan!

        Olisikohan se kollegiaalisuuden opettaminen kuitenkin tärkein opetuksen aihe siellä?


    • paxmaster0900

      parempaa kuin joku vatkattu vesi!

      • warmaster0901

        Uskot , että nettidiagnoosin teko veljen avulla on parempi vaihtoehto , kuin sinun vatkattu vetesi!
        Vaikka joutuisi odottamaan 30 vuotta?


      • parsamarkkina098

        Miten niin "vatkattu vetesi?" Missä olen mainostanut nettidiagnooseja, lisäksi?

        Lääkkeiden vaikutus tulee jollakin todennäköisyydellä. Eivät ne ole automaatteja. Lääkäri tekee parhaansa diagnosoidakseen sairauden oikein ja valitakseen (suositellakseen, ei ketään pakoteta) siihen hoidon.

        Tiijättekö vatkospapat, mitä tarkoittaa "todennäköisyys"?

        Jos lottoatte viikoittain, niin miksette laita samantien niitä oikeita numeroita, jos kerran "tiedätte" ne?

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Todennäköisyys

        Mutta lääkintä ei ole täysin arpapeliä eikä edes lähes: 13% on varsin hyvä tulos. Papparainen: Laittaisitko siteen silmille ja tulpat korviin ja kävelisit Jormakkavaaran tasoristeyksen yli, jos junan alle jäämisen todennäköisyys olisi 13%? Tai jos lentokoneen vikaantumisen todennäköisyys ilmassa olisi 13%, lähtisitkö kyytiin? Onneksi kumpikaan ei ole täysin satunnaisilmiö eikä todennäköisyydet ole tuota luokkaa. Silti junan alle jää todennäköisemmin kuin voittaa lotossa.


      • vatkospapat

        "Tiijättekö vatkospapat, mitä tarkoittaa "todennäköisyys"?"

        Kyllä tiijetään!
        Olet "todennäköisesti" vajaaälyinen.


      • apukoulunopettajasi

        Opettele käyttämään lainausmerkkejä oikein.


      • Nettipoliisisi
        apukoulunopettajasi kirjoitti:

        Opettele käyttämään lainausmerkkejä oikein.

        Opettele käyttämään nettiä oikein!


    • kysynvuan

      Miten meiän terveynhuolto voip olla noi retuprääl!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe