IRAK TURVALLINEN

sä1

Turvallinen maa..!! Palautus kotimaahan. Juuri mtv3 uutisissa.!!!

:)

24

555

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sä1

      SUOMI SUOMI.............!

      Nyt Kanadan kaatoon.!!
      :)

      "Sekavasti kirjoittava"

    • jaaeivai

      Joko oot varannu matkan sinne? Tottahan sinne nyt kannattaa lomalle lähteä. Kauniita naisia, lämpöä ja varmasti halvat matkat!

    • kaikkitännevaan

      kumpihan sen turvallisuuden tietää paremmin.. Suomen johto vai harjavallan suvakki??

    • sä1

      Ei huono ajatus..!!



      Harmi vaan kun siellä harrastetaan yhä naisten silpomista!!

      Väkivallasta nyt puhumatta.!
      :)

      Thaimaa vois olla parempi maa!!
      ;)

      • tietääkseni

        äijiä sieltä vaan tulee


      • sä1
        tietääkseni kirjoitti:

        äijiä sieltä vaan tulee

        Ai thaimaassa..??


        Kiva kun tulit kaapista...!


      • sä1
        tietääkseni kirjoitti:

        äijiä sieltä vaan tulee

        Niin Irakista...!! ?


        Nyt kumminkin palautetaan maito junalla takas kotiin. Turvallinen maa


        :)


    • bonvoyage

      eipä jää ikävä yhtään mutakuonoa jos vaan on totta että niitä saadaan passitettua takaisin samaan persläpeen mistä ovat turvapaikkaliftarit tulleetkin.
      Eikä yhtään enempää rajan ylitse.

    • 33x33

      Tiistai oli ilon ja voiton päivä Suomelle!

      Syitä juhlaan ovat 4-0 -voitto Kanadasta ja Maahanmuuttoviraston linjaus, jonka mukaan Afganistanin, Irakin ja Somalian turvallisuustilanne on parantunut niin, että maat katsotaan turvallisiksi.

      Näiden maiden kansalaisten turvapaikan saaminen Suomesta pitäisi vaikeutua huomattavasti.

      Päätös perustuu Migrin puolivuosittain tekemään tuoreeseen turvallisuuskatsaukseen. Migrin mukaan “alueille on turvallista palata ”ilman että aseelliset selkkaukset sinänsä aiheuttavat vaaraa henkilölle hänen pelkän läsnäolonsa takia”.’

      Lisäbonuksena eilen poistui suomalaisten oma suvakkisäädös eli humanitaarinen suojelu, jonka perusteella ei siis enää voi saada turvapaikkaa,

      Jopa Ruotsi on ollut somalien ja irakilaisten suhteen tiukempi kuin Suomi.

      ”Me olemme verranneet näitä käytäntöjä, ja se linja, mikä nyt on valittu, on vastaava kuin Ruotsissa”, Vuorio sanoo.


      Mitä uusi linjaus merkitsee?

      SOMALIA:

      Somalit eivät voi enää vedota vanhaan kikkaansa eli humanitaarisen suojelun tarpeeseen tarinalla “kotikylä on aseistautuneen ryhmän hallussa, pelottaa”.

      Somalit voivat yrittää hakea oleskelulupaa turvapaikan tai toissijaisen suojelun perusteella, mutta käytännössä sen tulisi olla aiempaa paljon hankalampaa, ja se vaatisi todisteet henkilökohtaisesta vainosta.

      Keski- ja Etelä-Somalian levottomimmilta alueilta tulevat voivat siirtyä maansisäisesti turvallisimmille alueille.


      IRAK:

      Viime vuonna tulleista turvapaikanhakijoista yli 60 % oli Irakista. Nyt koko maa katsotaan turvalliseksi, myös Isisin hallussa olevat alueet. Samaten Irakissa olevat voivat asettua maansisäisesti muualle asumaan, jos kotikylässä alkaa päitä irtoilla.

      ”Jos ihmistä ei uhkaa henkilökohtainen vaino, katsomme nyt, että Irakiin voi palata.,”sanoo Vuorio.

      ”Pari kolme tuhatta irakilaista odottaa päätöstä, joka on nyt todennäköisesti kielteinen.”



      AFGANISTAN:

      Afganistanilaiset jättivät viime vuonna toiseksi eniten turvapaikkahakemuksia (5 214) ja tänä vuonna eniten. Maa katsotaan turvalliseksi kansalaisilleen.

      Päivi Nerg käväisi paikan päällä Afganistanissa parisen viikkoa sitten keskustelemassa palautussopimuksesta. Afganistanin hallitus käsittelee asiaa lähiaikoina.

      Vaikean talous- ja turvallisuustilanteensa vuoksi Afganistan toivoo nuorten palaavan jälleenrakentamaan kotimaansa tulevaisuutta.

      Näistä kolmesta maasta tulevilla tulee olla oleskeluvan saamiseen nyt yksilöllinen syy, jonka vuoksi he ovat joutuneet vainon kohteeksi, pelkkä “kotimaassa on sota, ei ole turvallista” ei riitä enää.





      Mikäli turvapaikanhakija on jo ehtinyt saada oleskeluluvan, ei uusi linjaus siihen enää vaikuta, muutoin kuin siinä vaiheessa, kun oleskelulupa umpeutuu.

      Tällöin henkilön pitää poistua maasta tai hakea uutta lupaa, jos on keksinyt uuden “tarinan“.

      Aina voi saada oleskeluluvan myös työpaikan (kaverin kebabravintola), opiskelun (kirjautuu amikseen sisään) tai perhesiteen kautta (iskee suominaisen diskosta ja tekee tälle lapsen).

      Eli keinot eivät lopu.

      Helsingin Sanomat kummastelee, miksi Migri tiukentaa turvapaikkakriteerejä maista, joihin ulkoministeriö kehottaa välttämään matkustusta ja Bagdadissakin oli tiistaina pommi-isku.

      “Bagdadissa on autopommeja ja väkivaltaa, mutta niin on monessa muussakin paikassa maailmalla”, lataa Vuorio.

      Sitäpaitsi länsimaalaisella on suuri riski joutua siepatuksi kyseisissä maissa. Kyseessä on myös olennainen ero: migrin arvio koskee maiden turvallisuutta omille kansalaisilleen, ulkoministeriön taas suomalaisille.

      Lähteet: Migri, HS

      • sä1

        AIVAN....!!!


        Eikä kyse ole mistään rasismista kun niin monet luulee....!!!!


    • sä1

      Tänään klo 21:37

      Riihimäellä asuva lapsiperhe aiotaan rikkoa, koska maahauuttoviraston mukaan vain lasten isä on vaarassa Irakissa.- 


      Maa on turvallinen..!@$$!


      Ne ihmiset, jotka puhuvat nyt meistä ja jotka ovat antaneet työtä, ovat merkki siitä, että risukasaan paistaa aurinko,

      Isä Huner Ali Muhammed ja 3 kuukautta vanha tyttövauva Klara jäävät Suomeen.

      Äiti Gashaw Khaleel Hamad ja Suomessa syntynyt 3-vuotias Sämä-tytär käännytetään takaisin terrori-iskujen riepottelemaan Irakiin perjantaina, ellei korkein hallinto-oikeus anna päätöstä valitusluvasta ja käännytyspäätöksen täytäntöönpanokiellosta.

      TURVALLINEN MAA..


      .Äiti Gashaw, 26, kertoo itkeneensä niin paljon, että
      hänen kyynelkanavansa tulehtui. Nyt nenänpielessä on muutaman sentin mittainen leikkausarpi.- Se leikattiin ja sinne laitettiin putki, jonka takia kyyneleet valuvat nyt.




      Tulot eivät riitä..!

      Nainen ilmeisesti ollut koko ajan työttömänä.... niin saanut jo suomen rahoja yli 40000€ ollen koti äitinä..!!!


      Olis nyt mennyt TÖIHIN.. :)

      • sä1

        Maa on turvallinen..@#$$##@

        Taitaa suomen työmarkkinatuki olla suurin syy jäädä SUOMEEN..!

        Olis mennyt töihin.. :)

        Ai töihin.....???


      • perheellinen

        Tarkoitat siis SÄÄSTÄNYT suomen rahoja olemalla kotiäitinä ja hoitamalla lapsensa itse sen sijaan, että olisi laittanut lapsensa päiväkotiin, joka on yhteiskunnalle moninkertaisesti kalliimpaa kuin kotihoidon tuki.
        3kk ikäisen vauvan äidin kuuluu olla äitiyslomalla.


      • sä1
        perheellinen kirjoitti:

        Tarkoitat siis SÄÄSTÄNYT suomen rahoja olemalla kotiäitinä ja hoitamalla lapsensa itse sen sijaan, että olisi laittanut lapsensa päiväkotiin, joka on yhteiskunnalle moninkertaisesti kalliimpaa kuin kotihoidon tuki.
        3kk ikäisen vauvan äidin kuuluu olla äitiyslomalla.

        Siis saanut työmarkkinatukea SEITSÄMÄN VUOTTA 500€ kuussa..! Ja kaikki lapsen palvelut. sairas "kela" lääkärit plus muut.. päälle..


      • sä1
        perheellinen kirjoitti:

        Tarkoitat siis SÄÄSTÄNYT suomen rahoja olemalla kotiäitinä ja hoitamalla lapsensa itse sen sijaan, että olisi laittanut lapsensa päiväkotiin, joka on yhteiskunnalle moninkertaisesti kalliimpaa kuin kotihoidon tuki.
        3kk ikäisen vauvan äidin kuuluu olla äitiyslomalla.

        Nyt hän se säästää kun on palautus kohta käsillä..!!

        Ei mene enään suomen vero euroja..


      • Perheellinen
        sä1 kirjoitti:

        Siis saanut työmarkkinatukea SEITSÄMÄN VUOTTA 500€ kuussa..! Ja kaikki lapsen palvelut. sairas "kela" lääkärit plus muut.. päälle..

        Perheen äiti ei ole ollut suomessa seitsemää vuotta, vaan on tullut myöhemmin. Isän työstä saadut tulot on on huomioitu puolison vastaanottorahassa ym.
        Kummallista kadehtimista, en usko, että itsekkään olet vaille yhteiskunnan palveluja jäänyt?

        Huomasithan, että kotiinpalauttaminen on keskeytetty, kunnes kho:n päätös vauvan tilanteesta tulee.
        Äiti on jutun myötä saanut myös työtä. Aina on kuitenkin asioita joita ei julkisuuteen kerrota. Saa nähdä kuinka käy.
        Mutta lähtisitkö itse pienten lastesi kanssa irakiin, middä parhaillaan maa taistelee vapautuakseen isisin kynsistä?


      • sä1

        Turvallinen maa..!

        Onko pakko mennä kaiken pahinmille alueille..??


      • Enkylmenis

        Mä en menis irakiin edes niille alueille missä isis ei hallitse. Liian kaaoksessa koko maa. Toi turvaluokitus tulee muuttuun vielä...


      • sä1

        Niin tulee muuttumaan parempaan suuntaan..! :)

        Älä pelottelee.. ! Että pahempaan suuntaan muuttuu..

        Irak on turvallinen piste...!!


    • onsekinpersläpi

      yks kankkulankaivo.
      Muakin saattais itkettää kun nelkyt tonttuu ilmasta kääntsiä lipsuu käsistä.
      Toivottavasti venyttävät sen maanpetoksellisen perseen korwille kotimaassaan.

      Hyvää matkaa, ei tule ikävä.

    • sä1

      Maahanmuuttovirasto irakilaisperheestä: "Ei erityiskohtelua" - ministeri Orpo sai tänään selvityksen perheen tapauksesta

      Tänään klo 15:29 (muokattu klo 16:29)

      Sisäministeri Petteri Orpo kertoo Iltalehdelle vastaanottaneensa selvityksen julkisuudessa esiintyneen irakilaisperheen tapauksesta, mutta toteaa, ettei ole vielä ehtinyt tutustua selvityksen sisältöön.Riihimäellä asuvan irakilaisperheen tapaus on herättänyt suuria tunteita. Perheen äiti Gashaw Khaleel Hamad sekä Suomessa syntynyt Sämä-tytär karkotetaan Suomesta, kun taas isä Huner Ali Muhammed ja perheen kolmekuinen vauva saavat jäädä. 

      Maahanmuuttovirasto haluaa tiedotteellaan selittää irakilaisperheen kohtaloa. Viraston mukaan irakilaisperheen tapauksesta esitettiin julkisuudessa vain yksi näkökulma.


      HS uutisoi sunnuntaina, että Suomi on käännyttämässä perjantaina äidin ja 3-vuotiaan tyttären. Suomeen jää turvapaikan saanut isä ja perheen 3 kuukautta vanha vauva.Äiti imettää vielä vauvaa, mutta pienokainen ei ole vielä saanut käännytyspäätöstä ja jää siksi isänsä kanssa Suomeen.Perhe asuu Riihimäellä. Isä on saanut turvapaikan jo vuonna 2009.-

      Media on siteerannut päätöstekstiä valikoiden, minkä vuoksi tapauksesta on muodostunut yksipuolinen kuva, tiedotteessa kirjoitetaan..

    • maalaisjärkihoi

      kai se äippä voi sen vauvankin mukaan ottaa? Ja ehkäpä isukkiki vois lähteä, jos perheestään piittaa...

      • javar.favakehin.google

        Kaikki mamut pois suomesta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe