Corolla 1.6 valvematic (-13, E150) sisämelu

Corollaattorimies

Alkuperäinen rengastus 205/55 R16 on erittäin herkkä tien pinnan laadulle. Nyt talven jälkeen nastarenkailla karheaksi rouhitulla asfaltilla ajaessa melu on korvia koetteleva. Radiota on turha yrittää kuunnella. Kun ajaa varsinaisten ajourien sivussa tuntuu kuin auto menisi sukkasillaan. Onko kukaan kokeillut mitä rengastuksen vaihtaminen korkempiprofiiliseksi ja kapeammaksi, esim. 195/65 R15, vaikuttaa sisämeluun. Onko vaihdolla vaikutusta ajo-ominaisuuksiin?

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karukinneri

      Mitä olen korollalla ajanut tai kyydissä istunut niin kyllä, huuto on korviahuumaavaa, paitsi jos ajat lumihangessa

    • korva.tottuu

      Renkaat alkavat olla 3 vuotiaana jo niin kuluneet, että melua vaimentava pinta on kulunut pois. Korkeampi profiili auttaa hieman samoin paksu ruostesuojakerros auton pohjaan. Corollassa tuskin jarrulevyn koko estää pienemmän vanteen käyttöä.

    • K-rollisti

      Hivenen vaikuttaa mutta ei paljoa. Ero on samaa luokkaa kuin uusilla ja loppuun kuluneilla renkailla. Corollan meluongelma on rakenteellinen. Lisä-äänieristyksellä tilannetta voi parantaa hieman, mutta ei paljoa. Melu on corollan ehkä ikävin puoli. Sille ei ole paljoa tehtävissä jos meinaa pysyä merkissä ja mallissa. Ave on jo paljon hiljaisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe