Saako mistään enää Lumia 1020 puhelinta?! Akku ei lataa...
Lumia 1020
höpötinkö
764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No lataakin ja toimii kuin unelma. Kamerassa 41 mega pixelia, kuvat on priimaa, vaikkei yhtä priimaa kuin järkkärini kuvat. Ei siis hätää enää.
-hyvä homma, mutta itse saan aika huonoja makroja vaikka kukankuva on valittuna....
Olet ymmärtänyt väärin. Akku ei lataa, vaan sitä ladataan.
Tuon 1020:n suurin ongelma on sen pieni kenno. Ei ole lähellekään järkkäritasoa kuten aikaisempi malli 808.
Nokia 808:saa on n. 13 mm kenno. Lumia 1020:ssa n. 11 mm. Järkkäreissä n. 27 mm.
Pinta-alassahan+tuo+on+melkoisesti+808:n+hyväksi,+57%.+https://www.digicamdb.com/compare/nokia_808-pureview-vs-nokia_lumia-1020/
Järkkärit+irroitettavine+optiikoineen+on+vähän+eri+kaliiberia.+Paitsi+tietyti+peilittömät+pikkujärkkärit.+Nikon+1:n+kenno+on+vain+hitusen+suurempi+mitä+808:ssa.+http://rainydaymagazine.com/RDM2013/RainyDayPhotography/iPhonePhotography/Future/SensorSizesBig.jpg
Siis ero vastaa 2/3 aukkoa. Tämä oikeastaan on pienin ero, jolla on jotain merkitystä.
Niin pitkään kun ottaa jpeg kuvia on turha miettiä kennon laatua. Kun ottaa RAW kuvia niin saa koko kennon tuottaman informaation talteen ilman häviöllisiä pakkaamisia.