"Punkki"-rokote, bussistako?

Tietääkö kukaan, saako TBE rokotteen punkkibussista ilman reseptiä? Ja jos ei saa, niin miten reseptin saa helpoimmin ja mahdollisimman halvalla?
11239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Saa sen, ei tarvihe reseptiä. Noin 200 ekee maksaa silläviisiin se 3 rokotuksen setti.

Äänestä

Lapsista ja itsestään huolehtiville veneilijöille tiedoksi.

Puutiaisaivokuumerokote kannattaa ottaa, vaikka punkkikausi olisikin jo alkanut. Punkit liikkuvat luonnossa aktiivisesti alkukeväästä myöhäiseen syksyyn asti.

HINNASTO:
TBE –rokotukset Punkkibussista:
lapset: 45€
aikuiset: 50€
Nämä ovat kokonaishintoja, joihin sisältyy rokotteen hinta, pistosmaksu, toimistomaksu, rokotuskortti ja muistutuspalvelu. Suosittelemme rokotusta jo 1v iästä alkaen lapsille, jotka oleskelevat puutiaisaivokuumeen riskialueilla. Sekä lapset että aikuiset tarvitsevat 2 rokotusta (2-4 vkon välein) täyden rokotussuojan saamiseksi.

La 21.05. Kotka Kotkan Prisma 10-16

Äänestä
  • No eipä tainnu olla 2-4vk........josko 2kk ....ja kolme niitä on kaikkiaan. Itse olen jo kaksi ottanu, 3kk välein ne 2....ja kolmas taisi olla 6kk kuluttua. Mutta ei kannata mua uskoa, vaan kysyä uudemman kerran. Miten vois olla eri antoaikoja ??

    Äänestä

Kiitos vastauksista! Minulta irrotettiin punkki keskiviikkona ja alkoi hirvittää, kun olin ollut maanantaina Kuutsalossa. Vuorokauden oli kipeä, kuumottava lähes sietämätön kutina, nyt helpottanut ja punoitus vähenemään päin. Tähän tapaukseen ei rokotteesta kait olisi apua, mutta jos nyt virusta kantaisin ja aloittaisin huomenna rokotesarjan, niin olisiko haitallinen? Pitäisiköhän odottaa itämisaika n.3 vkk?

Äänestä
  • Ainoa mikä tehoaa on puniikki rokotus tai seerumi! Pelastakaa henkenne, tai ei sen väliä.

    Äänestä

  • Hyvin sanottu!

    Äänestä

Puutiaisaivokuumerokotus, saako sen bussista ?

Äänestä
  • Jari lopeta tämä järjetön vääntely täällä! Kaikki tietää kuka olet, järjettömyys!

    Äänestä

Vaakku yms lähisaaret kuhisee punkkeja, koirassakin 5! Kun käytiin vaakussa.

Äänestä
  • HehHehHee mulla on Bella, ei tartu

    Äänestä

  • Kotkan saaristossa niitä roppakaupalla...ja sitä taigapunkkia, mistä voi lähteä henki pahimmillaan. Olihan tuosta tuolla kuukkelissa. Ainoo mikä aivokuumeeseen auttaa on rokotus. Borrelioosi sitten omansa. Ja on paskoja vaivoja siinäkin.... kun jaksaa googlettaa ja lukea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedätkö kirjoitti:

Tietääkö kukaan, saako TBE rokotteen punkkibussista ilman reseptiä? Ja jos ei saa, niin miten reseptin saa helpoimmin ja mahdollisimman halvalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu