Milloinkahan viimeksi tähän kylään on muuttanut joku ulkopaikkakuntalainen? Muistelen, että vuonna 1754 olisi silloisen kirkkoherran serkun anoppi muuttanut tänne pappilan keittäjäksi. Saattaa olla myös vävyn entisen naapurin tyttären veljen valhe?
Kylä täynnä alkuasukkaita?
Papitar69
13326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Emolahden yrittäjän koko perhe muutti hiljattain mm.! En tiedä mitä aloittaja haki tällä aloituksella, muuta selvä Proolainen ja teki selvästi TYÖTÄ Pyhäjärven hyväksi!
Täytyy olla jokin vialla jos tänne on muuttannu asumaan/yrittämään osanottoni!!Mistä päin tämä onneton tänne tuli palaisi äkkiä takaisin samoja jälkiä..
Joo-o. Minä muutin tänne. 4 henkilöä kuuluu perheeseen ja aion asettua ehdolle ens kunnallisvaaleissa Pro-Pyhäjärven listoille ja tukea Pyhäjärvistä omintakeisuutta.
"Pyhäjärvistä omintakeisuutta"? Inkutusta, valitusta, ilmapiirin myrkyttämistä.
Oletko pökiö kurssin käyny?
Avovaimoni muutti tänne. Käyt toki töissä naapurikunnassa, mutta tuo veroeuroja pitäjään. Nyt toukokuu 2016 ja em. tapahtui alkuvuodesta. Ei mitään vialla, hyvin koulutettu, aktiivinen ja asiallinen yksilö. Hyvin tullaan toimeen. Näkee paljon hyvää nykyisessä asuinpaikassaan.
Kyllä niitä tulijoita on. Lähtisi vaan valittajat pois...
Istun aamupaskalla ja tuntuu että ryppyreikäni repeää :(
Torin penkille ehtii vielä klo 8 aikaakin.
Mää oon oottanu millon tulis niitä rikastuttajia.
Kävihän teiilä joku rinnevaara
Joo muttei rikastuttanu , kun oli väärä uskonen.
Joo, sen usko oli että vedän itse maksimirahat kunnalta ja häippäsen! Muutama Proolainen ei tajunnut mistä on kysymys. Kaikki muut tajus, tulos näkyi viime vaaleissa, ja aivan varmasti myös seuraavissa!
Ei tuule nyt on tyyntä nyt.