Vanha silmäntutkimusvekotin

oftalmoskooppiko

Eli siis laite jossa on jonkinlainen mikroskooppi (monokulaari), kaksi lamppua (molemmissa sisällä 2 kpl 6V 3W polkupyränlampun polttimoa), leuka- ja otsatuki potilaan päätä varten, ja rupelimainen vekotin jolla potilaan jompikumpi silmä voidaan peittää.
Sitten siinä on runsaslukuinen määrä erilaisia ruuvisäätimiä mikroskoopin, potilaan pään tukien ja lamppujen aseman muuttamiseen.
Ei ole ruosteessa, maali on aivan vähän joltain kohden kulunut.
Painaa lähemmäs 10 kg.
Valmistettu Sveitsissä, Made in Switzerland, vehkeessä lukee. Ei mitään merkintää tehtaasta tai laitteen valmistaneesta yrityksestä.
Laitteessa on töpseli (eboniittia) ja sähköjohto joiden perusteella arvelisin laitteen olevan noin 1950-luvulta, mutta voihan olla vanhempikin.
En ole viitsinyt tökätä töpseliä pistorasioihin, kun en ole aivan varma, minkälaista sähköä laite imee kitaansa, eikä laitteessa ole mitään merkintää tästä.
Onkohan tällaisella mitään arvoa?

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oftalmoskooppiko

      Selvisi mikä laite oikein on. Saksaksi taikka engl. nimi taitaa olla keratometer tahi ophthalmometer, suomeksi keratometri:
      http://www.specsavers.fi/kysy-optikolta/keratometri/
      Tarkoitettu silmän sarveiskalvon kaarevuuden mittaamiseen piilolinssien hankkimisen yhteydessä.
      E-bayssa näyttää olevan vastaavia myynnissä hintana n. sata euroa - 500 euroa.
      Vaan kun ei ole aarteelle itse käyttöä niin taidanpa viedä sinne mistä löysinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2577
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2263
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      111
      1941
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1926
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1653
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      146
      1220
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      26
      1085
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      999
    Aihe