http://autobild.fi/uutiset/oikea-oljy-autoon-nykymoottoreille-ei-kelpaa-mika-tahansa-voiteluaine
http://www.moottorihiomo.fi/moottorin-oljynkulutus.html
VW moottorin surma valmistajan suositus? Vai mitä tästä pitää päätellä kun tulee 10000e koneremontti?
http://www.moottorihiomo.fi/moottorin-oljynkulutus.html
VW moottorin surma valmistajan suositus? Vai mitä tästä pitää päätellä kun tulee 10000e koneremontti?
Vastaukset 36
Vanhimmat
Minne mainostaja nyt hävinnyt?
ohjeita valmistajalta lisää?
Hyvä Kyykman
Volsussa ei ole moottoriöljyn vaihtotarvetta. Riittää, kun sitä lisätään. Valmistajan ohjeen mukaan, 1 litra tuhannella on normaali öljynkulutus.
Longlife
Ja bemarissa 1.5 litraa. Miksi mollata kun on noikin pieni suositus.
Niin ja Lexuksen max arvo ennen remontin tekoa on sama kuin VW:llä.
Yksi litra/ 1000 km.
Tässä linkki.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000000656085.html
Niin on maksimi, mutta volkkarilla se on minimi. Kaikki volsut vie vähintään litran tonnilla.
VW autoihin männänrenkaita ja mäntiä vaihtoon...
Lopeta valehteleminen.
lopeta huijaaminen VW
Ja asikas maksaa...
Voihan sen noinkin vääntää, mutta siinä on nyt kuitenkin se taulukko, kun trollit haluaa aina jonkun tyhjäpää toimittajan jutun sanojensa todisteeksi.
Tässä on nyt todistetta toimittajan tekemänä. Ja on sitten ainoa todenmukainen kirjoitus, kun on oikein lehdessä, joten se on TOTUUS.
Oho, olipas hyvä taulukko, kun tuo Mazda on ruvennut syömään öljyä, niin voi viedä takuuremonttiin.
V10 M5 ominaisuus on se että siihen lisätään öljyä vähn väliä. Siinä on oikeen semmonen mittari joka kertoo milloin sitä laitetaan. Se kone todella syö sitä vakiona.
Ei siinä mitään, kun se on auton ostotilanteessa tiedossa ja kerrottu huolto- ja käyttöohjeessa. Silloin asiakas voi ottaa tai jättää.
Jos esimerkiksi volsun huolto-ohjekirjassa, tai siinä vihkosessa johon tehdyt huollot merkitään, kerrottaisiin, että turboahdin joudutaan vaihtamaan uuteen 40 tuhannen välein, asiassa ei olisi mitään ongelmaa. Onhan jakohihnan (tai ketjun) vaihtoväli myöskin kerrottu etukäteen.
Ja tosiaan se voiteluöljyn kulutus, litra tuhannella, mikä tekee 20 litraa 20 tuhannella, sekin on ihan asiallisesti informoitu. Jos joku sitä ihmettelee, ihmetelkööt!
Turbot kestää jos kuski ei ole täysi törppö, öljyä ei tarvitse lisätä 30tkm välillä kuin max. 1 litra Jakohihna kestää luvatun verran ja ketjuongelmat on hoidettu jo vuosia sitten jos asiakas on ollut asian tasalla.
Että näin oikeasti menee ja trollipoika Kyykman voisi keksiä vihdoin jotain uutta, vanhat ei oikein enää pure.
Kukahan myyjä tuollaisen listan kertoo?
Turbo bensakoneessa kilahtaa takuuvarmasti ennen aikojaan kuskista riippumatta,koska aina ajon jälkeen pitäisi käyttää tyhjäkäynnillä pari minuuttia että lämmöt tasaantuisi ja öljy ehtisi laakereita jäähdyttämään. Volkkarin kestotestissäkin oli jo 60.000:n jälkeen turbo vaihtokunnossa. Jakoketjuongelmat ovat murheena volkkareissa niin kauan kuin niitä suunnitteluvikaisia ja sekundalaatuisia on käytössä ja onhan niitä. Jos joku ei ole ollut ajantasalla, niin se on valmistaja ja maahantuoja jotka kilvan ovat jo vuosia vastuuta pyrkineet välttelemään ja huijaamaan. Ei asiakas voi mitenkään olla syyllinen paskalaatuun eikä olla siitä vastuussa. Reilu vastuunsa tunteva valmistaja ja maahantuoja olisivat ottaneet lusikan kauniiseen käteen ja kutsuneet kaikki korjattavaksi. eikä pyrkisi vielä rahastamaan kun tullut "parempaan kuntoon"? Päästöhuijaus on VW :n viimeisin ja tuorein tempaus. Siinähän viimeinen selittelyjen päivä on vielä edessä,lähitulevaisuudessa,vielä tässä kuussa. Korjataanko, lunastetaanko romut takaisin, vai paalataanko? On mikä vaihtoehto tahansa, niin maksaa oikeutetusti
enemmän kuin paljon. Pääsi käymään niin että ahneella on paskainen loppu!
Ja kunniotamme konsernin toimia siirtymällä toisiin merkkeihin.
Taidat olla vw leivissä?
Tuli tuo asiakkaan syyllistäminen esiin.
Trollipoju on todellakin joko Vw:n tai Skodan maahantuojan palkkaama vähän yksinkertaisen oloinen selittäjä ja pahimman kilpailijan Toyotan solvaaja. Kuka sitä uskoo? Tuskin enää kukaan.
VW viat saa kuumenemaan sekä puolustajat että kehujat
Nyt kun useat muutkin autot saavat ohjekirjankin mukaan viedä saman öljynäärän kuin volsu, niin trollien piti vaihtaa aihetta.
Loppuu myynti VW merkillä Usassa.Kohta muuallakin tieto laadusta kasvaa
Kiina kohta kaataa koko valmistajan.
Siellä on aika kiivaita kuluttajia.
ne öljynkulutuksen maksimimäärät jotka ovat valmistajan sallimissa rajoissa. Tosiasiassa terve moottori ei öljyä juuri 15-20 tkm vaihtovälillä kuluta. Ehkä osa Vw-konsernin moottoreista on terveitä eikä kuluta öljyä 30 l/30 tkm vaihtoväli. Siinä sitä onkin omistajilla aihetta tyytyväisyyteen.
Eihän volsuihin kannata mitään öljyvaihtoja tehdä. Menekki sitä luokkaa että jäteöljyllä ajelukin tulee kalliiksi. Tehtaan mielestä tämä on normaalia.
Entä ne muut Meset, Tuhnut jne.?
Niin vuodessa 1000e öljyyn on jokseenkin kovaa luokkaa
Skoda on rikkaiden auto.
Köyhälle liian kallis ylläpitää ja korjailla.
Tuore uutinen kertoo jotta turbokoneille kaikille mieluimmin 10000km öljynvaihtoväli.
Ja vw käskee vaihtamaan 30tkm välein?
Valmista itse ohjeillaan aiheuttaa konerikot?
"Tuore uutinen kertoo jotta turbokoneille kaikille mieluimmin 10000km öljynvaihtoväli."
Itse en nykyisin edes uskalla ostaa paljon ajettua käytettyä, merkistä ja konetyypistä riippumatta, juurkin noiden Long Life tappuhuoltojen vuoksi, jotka ovat kaiken järjen vastaisia fundamentalisten markkinamiesten saarnoista riippumatta.
Tuo tappovälit vain korostuvat nyktrendin pikkumoottoreissa joista on otettu hurjasti tehoja irti. Ei sitten tule ihmetellä miten turboja ja koneen lakereita kilahtaa.
Tosin turbokoneiden suhteen niitä tulee osata käyttää, sillä muutoin saa suunnilleen minkä tahansa merkin turbot rikki ennen aikojaan.
Itse menen edelleen vanhan kaavna lyhyillä (laadukkaiden) öljyn- ja suodattimen vaihdoilla, riippumatta mikä auto kulloinkin omistuksessa.
Ps. Yleisellä tasolla. Harmi vain, että nämä s24:n autopalstat ovat märkäkorvaisten ja keskenkasvuisten kakaroiden hiekkalaatikoita ... idiotismi-trollausta ilman rajaa ... ja itsekritiikitöntä ääliörallia autopasltoilla.
Fiksut nuoret kirjoittavat objektiivisesti ja fiksusti tai ovat josskain mielekkäässä toiminnassa toisaalla. Jyvät erottuvat akanoista jo nuorina ;-)
Onkos siellä vw asiakaspalvelussa nuoret töissä kun vääriä ohjeita jakelee talvikäyttöön?
Saksan pankit näyttää nyt kaatuvan myös,
Tuleekoviimeinen niitti konsernille sitäkautta.
talvi tulossa...
Pakkasuutiset alkaa VW