SSD ja swap-osio

asentaja11

Ajattelin laittaa koneeseen SSD-levyn ainoaksi levyksi. Uskallanko luoda swap-osion vai kuluuko levy loppuun ennenaikojaan? Vai pitäisikö jättää swap luomatta? Koneessa on 2 Gigaa ramia ja tarkoitus asentaa Xubuntu 14.04.

10

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rottenpotatoes

      Kannattaisi hankkia lisää ramia ---> 4G niin voi olla ettei swapia tarvita ollenkaan.

      • asentaja11

        Katsoin koneen speksejä ja 4 Gigaa tukee kone. Eri asia sitten löydänkö sopivia So-Dimm Ddr2 palikoita jostain.


      • rottenpotatoes
        asentaja11 kirjoitti:

        Katsoin koneen speksejä ja 4 Gigaa tukee kone. Eri asia sitten löydänkö sopivia So-Dimm Ddr2 palikoita jostain.

        http://www.kierratyskeskus.fi/

        Lähimmästä kannattanee kysellä, maksavat jokusen euron.
        (Itse lisäsin hajonneesta läppäristä kun sattui olemaan samanlainen.)


    • siirreltävä_osio

      Voit myös tehdä siirreltävän tiedoston, jota käytät swap-tilana:
      man fallocate
      man mkswap
      -Kun luo ensin uuden swap-tiedoston ja poistaa sitten vasta vanhan vaikkapa parin kuukauden välein saa yleensä kulutuskestävyyttä ihan riittävästi aikaan.
      -Perinteisesti tuo tiedosto on tehty dd:llä, mutta tämän pitäisi olla nopeampi tapa
      Vielä kun lisätään truncate soppaan, käy selväksi, ettei tiedostoa tarvitse edes välttämättä vaihtaa vaan kasvattaa sitä ekana ja sitten poistaa alusta fallocate:lla pätkän.

      • kestää_vuosikymmeniä

        Ei sillä ole väliä, onko swap tiedostossa vai omalla osiolla. Wear levelling toimii samalla tavoin kummassakin tapauksessa.
        SSD-levy kestää 32 vuotta, jos swappia käytetään ahkerasti ja kirjoitetaan 100 gigaa päivittäin. Yleensä tosin swappiin yleensä kirjoiteta läheskään noin paljoa. Ennemminkin 40 gigaa, jos ram-muistia on selkeästi ihan liian vähän ja swap ahkerassa käytössä.


    • Tuollaiseen swappaukseenhan SSD on nimenomaan omiaan. Jos sinulla olisi myös mekaaninen levy, niin laittaisitko tosiaan swapin sinne?

      • rottenpotatoes

        Sinne mekaaniselle on pakko laittaa jos on vaan mekaaninen.

        Eipä swapille näy olevan oikeastaan mitään tarvetta "kevyessä käytössä :DD" kun muistia on 4gigaa.


    • Pekka098765

      Tee USB-tikulle se Swap jos mietit SSD levyn säästämistä

    • yksinkertaista

      Tee koneella mahdollisimmn vähän, niin voit tehdä huoletta swap-osion.

    • Ostaa lisää RAM:ia ja jätä swap osio tekemättä.

      Jos tarvitsee enemmän muistia mitä RAM:n sopii eikä RAM:ia voi ostaa lisää niin hätäratkaisu voisi olla säätää swapiness vipu nollaan jolloin swappia ei käytetä ellei ole pakko. Tietysti vapaata muistia on silloin vähän levycachelle mutta eipä tuolla niin väliä kun SSD on nopea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      93
      3541
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1819
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1610
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      31
      1381
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      54
      948
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      882
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      787
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      784
    Aihe