Ajattelin laittaa koneeseen SSD-levyn ainoaksi levyksi. Uskallanko luoda swap-osion vai kuluuko levy loppuun ennenaikojaan? Vai pitäisikö jättää swap luomatta? Koneessa on 2 Gigaa ramia ja tarkoitus asentaa Xubuntu 14.04.
SSD ja swap-osio
10
237
Vastaukset
- rottenpotatoes
Kannattaisi hankkia lisää ramia ---> 4G niin voi olla ettei swapia tarvita ollenkaan.
- asentaja11
Katsoin koneen speksejä ja 4 Gigaa tukee kone. Eri asia sitten löydänkö sopivia So-Dimm Ddr2 palikoita jostain.
- rottenpotatoes
asentaja11 kirjoitti:
Katsoin koneen speksejä ja 4 Gigaa tukee kone. Eri asia sitten löydänkö sopivia So-Dimm Ddr2 palikoita jostain.
http://www.kierratyskeskus.fi/
Lähimmästä kannattanee kysellä, maksavat jokusen euron.
(Itse lisäsin hajonneesta läppäristä kun sattui olemaan samanlainen.)
- siirreltävä_osio
Voit myös tehdä siirreltävän tiedoston, jota käytät swap-tilana:
man fallocate
man mkswap
-Kun luo ensin uuden swap-tiedoston ja poistaa sitten vasta vanhan vaikkapa parin kuukauden välein saa yleensä kulutuskestävyyttä ihan riittävästi aikaan.
-Perinteisesti tuo tiedosto on tehty dd:llä, mutta tämän pitäisi olla nopeampi tapa
Vielä kun lisätään truncate soppaan, käy selväksi, ettei tiedostoa tarvitse edes välttämättä vaihtaa vaan kasvattaa sitä ekana ja sitten poistaa alusta fallocate:lla pätkän.- kestää_vuosikymmeniä
Ei sillä ole väliä, onko swap tiedostossa vai omalla osiolla. Wear levelling toimii samalla tavoin kummassakin tapauksessa.
SSD-levy kestää 32 vuotta, jos swappia käytetään ahkerasti ja kirjoitetaan 100 gigaa päivittäin. Yleensä tosin swappiin yleensä kirjoiteta läheskään noin paljoa. Ennemminkin 40 gigaa, jos ram-muistia on selkeästi ihan liian vähän ja swap ahkerassa käytössä.
Tuollaiseen swappaukseenhan SSD on nimenomaan omiaan. Jos sinulla olisi myös mekaaninen levy, niin laittaisitko tosiaan swapin sinne?
- rottenpotatoes
Sinne mekaaniselle on pakko laittaa jos on vaan mekaaninen.
Eipä swapille näy olevan oikeastaan mitään tarvetta "kevyessä käytössä :DD" kun muistia on 4gigaa.
- Pekka098765
Tee USB-tikulle se Swap jos mietit SSD levyn säästämistä
- yksinkertaista
Tee koneella mahdollisimmn vähän, niin voit tehdä huoletta swap-osion.
Ostaa lisää RAM:ia ja jätä swap osio tekemättä.
Jos tarvitsee enemmän muistia mitä RAM:n sopii eikä RAM:ia voi ostaa lisää niin hätäratkaisu voisi olla säätää swapiness vipu nollaan jolloin swappia ei käytetä ellei ole pakko. Tietysti vapaata muistia on silloin vähän levycachelle mutta eipä tuolla niin väliä kun SSD on nopea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää352100Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591905Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211855HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771592Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031581Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241414Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1781030Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53937- 27859
- 63823