Opintotukien "vapaaehtoinen" palautus

Kohta_caymansaarelainen

Huom! työssäkäyvät opiskelijat. Vuoden 2015 opintotukien viimeinen vapaaehtoinen palautuspäivä on 31.5.2016. Mikäli olet tienannut yli tulorajojen vuoden 2015 aikana etkä vapaaehtoisesti palauta yli meneviä tulokuukausia kela perii 15% korotuksella ylimenevät tuet myöhemmin. Tähän ei kannata joutua.

Omalla kohdalla on hankala tilanne. Tienasin tammikuusta-toukokuuhun osa-aikaisena noin 1000e/kk bruttona. Tältä ajalta nostin myös korkeakouluopiskelijana opintotukea. Toukokuussa sain vakituisen työpaikan. Näin tienasin kesäkuusta joulukuuhun 19 000e. Eli koko vuoden aikana 19 000e 5000e=24 000e.

Kelan tuloraja viideltä opintotukikuukaudelta on 17 090e.

Osaako joku laskea kuinka paljon joudun "vapaaehtoisesti" palauttamaan tukia? Systeemi on täysin epälooginen, koska noina viitenä kuukautena ihan oikeasti tarvitsin opintotukea elääkseni. En tietenkään nostanut tai tarvinnut sitä enään syksyllä vaikka opintoni jatkuivatkin vakituisen työpaikan ohella, mutta silti minua rangaistaan tehdystä työstäni. Vai rangaistaanko? Siinä pohdittavaa sille joka jotenkin jaksoi tänne asti lukea. Olet kovin kärsivällinen ja kaunis ihminen! Tsemppiä opiskelijatyöntekijöille ja muistakaa tarkistaa ne rajat.

6

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matikkapää

      http://www.kela.fi/opintotuki-omat-tulot

      Vuosituloraja lasketaan siten, että sinulla voi olla tuloja
      - 660 euroa jokaista kuukautta kohti, jolta olet saanut opintorahaa tai asumislisää tai molempia. Tällainen kuukausi on tukikuukausi.
      - 1 970 euroa jokaista kuukautta kohti, jolta et ole saanut opintorahaa tai asumislisää tai molempia. Tällainen kuukausi on tueton kuukausi.

      Eli sinulla vuosituloraja on juuri tuo 5 * 660 e 7 * 1970 e = 17090 euroa. Kelan mukaan ei ole 24 000 euron vuosituloilla oikeutettu yhteenkään tukikuukauteen (yhden tukikuukauden nostava saa tienata 22 330 euroa ja sinä tienasit enemmän). Ei muuta kun vain palauttelemaan...

    • Mistätäälläeimaksettaisi

      Huh huh on kyllä harvinaisen erikoinen systeemi. Miten esim. kyseisessä tilanteessa henkilö voi tietää että tulee tienaamaan enemmän loppuvuodesta. 2500 euroa peritään takaisin koska henkilö opiskelee ja maksaa huomattavasti veroa valtiolle samaan aikaan. GG Suomi.

      • edfsgf

        Täh? Ei kukaan sanokaan, että pitäisi etukäteen tietää. Siinä vaiheessa, kun tietää, alkaa pistää rahaa sivuun, jotta voi maksaa Kelalle takaisin ne "lainatut" tuet. Nythän siihen on varaa, kun tienaa sen verran paljon. Kelan kanssa taas tehdään maksusuunnitelma, jos omilla tuloilla ei pysty takaisinperittävää summaa maksamaan kerralla pois. Esimerkkitapauksessa henkilöllä on ollut toukokuusta asti aikaa alkaa säästää. Vuoden aikana luulisi ihmisen kykenevän pistämään sen verran sivuun, että saa nostetut tuet maksettua takaisin.


    • auttaakosekelaköyhää

      Onko joku opiskelija saanut sieltä Kelasta joskus jotain apua? Kuka neropatti tuommoiset tulorajat osaa laskeskella omin päin?

      Jos et palauta opintotukia vapaaehtoisesti Kelalle, niin mitä sitten tapahtuu? Jos et maksa Kelalle opintotuen takaisinperinnässä opintotukia takaisin, niin mitä sitten tapahtuu?

      Ja tässä en tarkoita Anssi Kelaa :))

      • Etukäteenkannattaa

        Jos ei maksa vapaaehtoisesti niin perästä tulee lasku, johon lisätään korko päälle ja jos et tätä maksa niin aikanaan menee ulosottoon. Eli halvempaa on maksaa vapaaehtoisesti takaisin. Etukäteen ei kannata kuitenkaan peruuttaa opintotukea, koska sitten niiltä kuukausilta ei saa myöskään opintolainaa mikäli lainaa nostat. Jälkikäteen vapaaehtoisesti kun maksaa niin opintotuet pitää maksaa takaisin, mutta ei silloin opintolainakuukausia. Opintolaina pitää maksaa vasta valmistumisen jälkeen. Jos on epävarma niin ainahan sinne voi soittaa ja kysyä.


    • kelajeejee

      Mulla oli vuosia sitten ihan prikulleen sama tilanne. Kun sain perintäpäätöksen soitin ja kerroin, että peruutin tuet heti kun sain tietää töiden jatkumisesta. Minulle sanottiin, että olisi pitänyt maksaa silloin vuoden 2012 aikana nostamani tuet takaisin sitten loppuvuoden palkoista. Mikä realistisesti ajatellen olisi ollut mahdotonta, sillä tuloni olivat silti pienet ja takaisin olisi pitänyt maksaa lyhyessä ajassa melkein 3000e. Siispä sovin takaisinmaksusta ja maksoin 150e/kk yli 1.5 vuoden ajan. Vitutti, mutta minkäs teet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe