V70 vm.2006 vetonivelen vaihto

KotiMekaanikko

Tuli vaihdettua vasemman puolen ulompi vetonivel, joten ajattelin pistää vinkiksi muille työtä harkitsevalle omat vinkit toimenpiteeseen.

Ensimmäiseksi huomioi, millä kiristät vaihdon päätteeksi haitarikumin kiristyspannat. Joidenkin vetonivelten mukana tulee panta, joka kiristetään pihtimallisella kiristystyökalulla. Toisinaan mukana on suora teräspanta, joka vaatii oman erikoistyökalunsa (kiristysveivin,taivuttimen ja leikkurin yhdistelmä). Jos työkalua ei ole, lopputulos jää melkein pakosta epävarmaksi

1. Ennen vasemman pyörän nostamista ilmaan, irrota keskiökuppi vanteesta ja avaa keskiöpultti. Ei ole erityisen kireällä.
2. Nosta pyörä ja irrota se.
3. Irrota ABS-anturi ja sen johto jousijalasta.
4. Avaa ja irrota 2 pulttia jousen alapuolelta ja merkitse esim. tussilla jousijalan asento pulttien kohdalta, niin saat camberin samaan kulmaan takaisinasennettaessa.
5. Vedä jarrulevyä ulospäin, mutta ole varovainen jarruputken kanssa, ettei veny tai murru. Naputtele tai työnnä samalla vetonivelen booriakselia pyörän keskiöstä sisäänpäin.
6. Kun vetoakseli on irti pyörän keskiöstä, koita saada se jarrulevystä katsoen auton etupuolelle.
7. Riko vetonivelen suojakumi puukolla ja poista se mielellään kokonaan.
8. Hankala vaihe: lyö vasaralla pitkään ja hartaasti vetonivelen keskiosaan lokasuojan sisältä ulospäin, kunnes vetonivel tipahtaa maahan tms. Samalla kannattaa pitää toisella kädellä vetoakselia paikallaan, ettei sisempi vetonivel ota itseensä.
9. Puhdista kaikki, vaihda sokka vetoakselin päähän, laita asennusrasva uuteen vetoniveleen ja uusi muovihaitari pantoineen akselille.
10. Lyö uusi nivel akselille (kunnes sokka napsahtaa uuden nivelen uraan) ja laita loput rasvat uuden haitarikumin sisälle.
11. Kiristä haitarikumi pannoillaan paikalleen siihen tarkoitetulla työkalulla.
12. Vetonivel takaisin pyörän keskiöön ja pultti sormitiukkuuteen
13. Yhdistä jousijalka ja kiristä pultit kunnolla
14. ABS-anturi paikalleen
15. Kierrelukitetta keskiöpulttiin ja riittävän tiukalle (ei liiaan - katkeaa helposti!)
16. Pyörä kiinni ja ajoon.

Lyhyesti: ohjeet eroavat tavanomaisista siinä, että ei tarvitse irroittaa palloniveltä, koiranluuta tai raidetangon päätä, jotka voi olla erittäin tiukassa. Periaatteessa siis 3:n ruuvin irroituksella pääsee vetoniveleen käsiksi kotipihassa. Myös jousijalan pultit on todella tiukalla, mutta niitä pääsee vääntämään helposti.

3

11626

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin onnistui ohjeilla. Kiitän.
      Vielä pikku tipsi jos ei meinaa vanha nivel irrota niin samoilla kierteillä kuin keskipultti, mutta pidemmällä pultilla saa kiristämällä pullahtamaan nivelen irti helposti. Tein itse noin.
      Ohje oli jostain audi merkkisen auton ohjevideosta, mutta toimi myös volvolle.

    • Anonyymi

      yleensä noissa pulttikiinnitteisissä ei tarvitse tosiaan hakata vaan pultilla se "työnnetään" pois paikaltaan. Mahtava rakenne.

      Toinen mahtava ominaisuus on jos sisäpääkin on pulttikiinnitteinen ja koko vetarin saa pois nätisti...eikä edes vaihdelaatikko öljyt tule pois eikä tarvitse vaihdella vetoakseleiden stefoja.

    • Anonyymi

      Entä takavetoakselin vaihto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      188
      3151
    2. 94
      1425
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1122
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      96
      831
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      111
      694
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      658
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      592
    Aihe