AA ja työpaikka??? Kohtalontovereita?

XSA

Onko kenelläkään mahdollisesti kokemusta AA:sta, käydäänkö siellä päivittäin, miten se toimii? Ja kuuluuko se työpaikalle ilmoittaa tms?

Haluaisin apua tähän omaan juomisongelmaan, mutta töistä en voi olla pois enkä halua tästä ongelmasta kertoa, etten saisi potkuja.

Kohtalontovereita? Jos teillä on jotain vinkkejä, millä on onnistunut olemaan ilman juomia, olisin kiitollinen jos jaatte ajatuksia täällä!

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pankinasiakas

      Hei, jokainen käy omaa tahtiaan, kerran viikossa, jotkut enemmän. Ei sitä tarvitse ilmoittaa kenellekään. Ryhmät kokoontuvat yleensä iltaisin, joten sopii päivätyössä käyville erinomaisesti. Se toimii niin, että jos haluaa sanoa jotain, niin omalla vuorollaan voi avata suunsa. Kahvia on tarjolla, eikä tarvi kertoa, kuka on. AA= suomeksi Nimettömät alkoholistit. Tuhannet on ilman viinaa, kun ovat käyneet kokouksissa. Niissä on joskus muutamaa, joissain pari-kolmekymmentäkin osanottajaa.
      Katso Suomen AA googlesta.

    • aa-pastori

      Siis mitä vittua työnantajalle kuuluu missä sinä vietät vapaa-aikasi?

      Ei kannata kuitenkaan odottaa aalaisista liikoja. Siellä vaihdetaan vain alkoholiriippuvuus uskontoon.

      • apua.saa.jo

        Jos on noin paha olla niin kannattais kyllä miettiä...


      • sedimenttinäyte
        apua.saa.jo kirjoitti:

        Jos on noin paha olla niin kannattais kyllä miettiä...

        Hihhuli hei - huolta nyt ei...


    • Pankinasiakas

      Mitä kuuluu juomisellesi tai raittiudellesi?

    • alkomahoolisti70

      Ja vitut sitä kannata missään nimessä ilmoittaa työpaikalle. Ei myöskään kenellekään työkaverille. Maailma on paha ja työkaverit salakavalia. Pomot saisivat uuden epäilyksen aiheen antaa jatkossa potkut. Jos on alkkis, se ei ole edes etuliitteellä "raitis" koskaa tavalliset ihmiset keskuudessa meriitti vaan antaa huonon maineen. Kerran alkkis, aina alkkis. Käy vaan vapaa-ajalla ryhmissä mutta älä missään nimessä kerro siitä työpaikallasi.

    • Jokaisellaomataisto

      Eikös sinulla ole ammattitauti. Kollegasi taitaa olla jo selvillä vesillä. Ethän halua koskaan olla huonompi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1626
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1541
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      270
      1276
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      867
    6. Toivon että jätät tämän päivän jälkeen minut lopullisesti rauhaan mies

      Ihan kokonaan, kiitos.
      Ikävä
      66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe