Kuka lähetti oudon vihjekirjeen

etsiväntyötätämäkin

http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/kuva-kuka-lähetti-oudon-vihjekirjeen-15-vuotiaana-kadonneesta-piia-ristikankareesta/ar-BBtgtKv?ocid=spartandhp

Kuka lähetti oudon vihjekirjeen 15-vuotiaana kadonneesta Piia Ristikankareesta?

Poliisi kertoo saaneensa useita uusia vihjeitä 27 vuotta sitten kadonneen piikkiöläistytön murhatutkintaan liittyen. Oudon kirjeen lähettäjä ei ole kuitenkaan vielä selvillä.

Vihjekirje saapui poliisille kiertotietä vuonna 2002. Se yhdistyi nopeasti lokakuussa 1988 kadonneeseen Piia Ristikankareeseen, ja samalla katoamistutkinta muuttui murhatutkinnaksi. Poliisi piti kirjeen sisällön pitkään omana tietonaan. MTV Uutiset julkaisi otteen kirjeestä kaksi viikkoa sitten.

Rikoskomisario Kimmo Heinonen kertoo keskusrikospoliisin saaneen kirjeen julkaisun jälkeen useita uusia vihjeitä.

– Olemme saaneet useita vihjeitä, ja niistä ainakin yksi vaikuttaa erittäinkin varteenotettavalta. Siihen liittyen haemme nyt lisätietoa.

Heinonen ei kerro, mihin poliisin kiinnostusta herättänyt vihje liittyy. Se kuitenkin saattaa avata kokonaan uuden tutkintalinjan tapaukseen liittyen.

"Tyttöä oltiin kantamassa henkilöautoon"

Erikoinen kirje on postitettu Turussa, josta se on lähetetty aikanaan Poliisi-TV:n toimitukseen ja sieltä edelleen poliisille.

Poliisi pyytää edelleen kirjeeseen liittyviä vihjeitä erityisesti autoilijoilta, jotka ovat olleet katoamisyönä liikkeellä Piikkiössä.

– Ammattikuljettajilta ei ole vielä tullut yhtään yhteydenottoa, Heinonen pahoittelee.

Poliisi pitää vihjekirjettä edelleen merkityksellisenä tutkinnan kannalta, vaikka sen sisältämä vihje on osoittautunut melko todennäköisesti vääräksi.

Kirje on vuosien takaisena silminnäkijähavaintona hyvin poikkeuksellinen tarkkoine päivämäärineen ja rekisterinumeroineen. Kirjeen kirjoittaja kertoo, miten saapui Suomeen Piian katoamisiltana ja lähti ajamaan kohti Itä-Suomea sen jälkeen, kun oli selvinnyt ajokuntoon.

– Piikkiössä näin noin keskiyöllä kun tajuttoman tuntuista tyttöä oltiin nostamassa henkilöautoon, ruotsalaiseen paikkakuntaan viitaavalla nimimerkillä kirjoittava henkilö kertoo kirjeessä.

Katso kuva kirjeestä täältä. http://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/BBtggKC.img?h=409&w=728&m=6&q=60&o=f&l=f&x=749&y=306

http://www.mtvkatsomo.fi/?progId=603641

0

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        151
        8244
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        428
        7313
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        70
        3769
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        148
        3452
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        109
        2924
      6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        50
        2463
      7. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        126
        1976
      8. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        23
        1823
      9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

        MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
        Maailman menoa
        35
        1639
      10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        181
        1490
      Aihe