Vasemman silmän näköhäiriöt

välähdyksiä

Olen noin 35v mies, jolla viimeisen 6kk aikana vasemman silmän näköhäiriöitä. Oireeseen ei ole löytynyt toistaiseksi mitään selitystä, mutta vaivaa kovasti, kun "kohtaukset" nyt taas päällä. Oiretta on aika hankala selittää, mutta ainoastaan vasemmassa silmässä ja vasemmassa laidassa välähtää tumma kohta. Tämä tummentuma käy epäsäännöllisesti näyttäytymässä ja se näkyy sekunnin murto-osia, se ei siis jää näkökenttään vaan katoaa samantien. Siihen ehtii juuri havahtua ja sitten se onkin jo poissa. Se ei ole kirkas välähdys vaan siis tumma ja vie näkökentästä osan. Vain laidasta. Välillä voi tulla useita peräkkäin tai sitten yksittäisiä silloin tällöin.

Tämä ensiintyi ensimmäisen kerran joulukuun puolessa välissä 2015 ja jouluaattona oli viimeinen kerta, sitten ne loppuivat. Alkaakseen sitten uudestaan toissapäivänä. Olen pitänyt näistä kirjaa ja nyt niitä on siis tullut tiistai illasta neljänä päivänä peräkkäin ja oikeastaan ihan jatkuvalla syötöllä. Eilen oli aamusta iltaan poissa, mutta sitten ilmaantuivat taas.

Menin joulukuussa heti silmälääkärin tarkastukseen, jossa ei löytynyt mitään selitystä. Laittoi lähetteen neurologille ja tammikuussa minulle tehtiin pään magneettikuvaus ja kaulavaltimoiden ultra. Tulokset olivat puhtaat ja varjoaineelle tehdyssä kuvauksessa ei havaittu mitään poikkeavaa. Olin jo iloinen, kun ne olivat sitten 6kk tuossa poissa vaivoista, mutta kovasti huolettaa, kun tuo oire nyt palasi. Kävin eilen silmälääkärillä uudelleen, mutta edelleenkään hän ei selitystä osannut antaa. Harmittaa, koska tämä oli eri lääkäri kuin aikaisemmin. Nyt toki tämä huomasi silmässä valtimon ja laskimon risteyskohdassa "lievän risteysoireen"? Ei uskonut tuon ongelman johtuvan siitä, koska jos tukos verisuonessa, niin oire kestäisi minuutteja, eikä noin välähdyksittäin. Sanojensa mukaan tuo risteysoire on juuri ja juuri havaittavissa. Sanoi myös laskimoiden olevan lievästi paksut? Epäili enemmän, että kyseessä olisi joku vaaraton välähtely ja käski kontrolloida asiaa ja pitää kirjaa. Sanoi, ettei ole olemassa lääketieteellistä selitystä asialle ja ei voida hoitaa siksi mitenkään. Lisäksi minulla on näkynyt näitä samentumia näkökentässä ainakin 20 vuotta, niihin on jo ehtinyt tottua. Tuohon ongelmaan ei liity mitään kiputiloja.

Onkohan kellään ollut vastaavaa tai osaako joku ammattilainen sanoa asiasta mitään? Mitenkään normaalia tämä ei todellakaan voi olla ja jatkuva huoli asiasta.

3

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmäpuoli

      Koettu on. Lopulta syynä oli lasiaisen irtauma, joka on vaaraton mutta "kiristää"verkkokalvoa. Siitä seuraa eri asteisia välähdyksiä. Kirkas salamointi on tavallinen mutta välillä tumma läikehdintäkin on mahdollista. Silmiin tulee juuri noita lentäviä hahtuvia jotka ovat läpikuultavia, pallon tai meduusan muotoisia. Tiistaina vasta tämä oma vaivanikin selvisi. Tyypillistä on häiriön katoaminen ja sen palaaminen tauon jälkeen. Koeta olla miettimättä, olet kuitenkin saanut hyvää hoitoa. Tsemeä sinulle

    • välähdyksiä

      Kiitos vastauksesta. Tuota itsekin olen miettinyt, kun on ainoa silmävaiva, jonka oireet sopisivat itselleni. Tavallaan toivoin, että lääkäri olisi sen ilmoittanut, että saisi olla huoleti. Lääkäri vain sanoi, että tuossa irtaumassa pitäisi olla kirkkaita välähdyksiä, eikä tummia. Ei toki kieltänyt etteikö voisi niitä olla, kun ihmiset ovat yksilöitä. Oli itsekin kokenut sen ja häneltä oli sitten verkkokalvo korjattu. Mitään selitystä ei kuitenkaan asialle löytänyt ja eniten vaivaa juuri se, ettei muka lääketiede anna tälle vastausta. Epäilystäni puoltaa se, että näitä häituvia on ollut näkökentässä tosissaan ainakin 20 vuotta, mahdollisesti on tullut hieman lisää / osa hajonnut ja muuttanut muotoaan. Sanoi kyllä myös, että silmästä ei löytynyt lasiaistautiin viittaavaa..

      Eipä tuota tahtoisi miettiä. Nyt kun oireet palasivat 6kk jälkeen, on niitä ollut useammin, kuin aikaisemmin. Nyt neljänä päivänä peräkkäin. Hieman ärsyttävää kun odottaa koska välkkyy seuraavan kerran. Sokeaksi tulemista sitä pelkää, joskin saattaa olla epätodennäköistä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14341
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      146
      3799
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3712
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      365
      1451
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      43
      1221
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      11
      1190
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      951
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      918
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      91
      763
    Aihe