Heinolan Yrittäjien puheenjohtaja Juha Tähkänen laukoi lehdessä:
"Sanon suoraan myös sen, ettei elinkeinojohtaja nauti yrittäjien luottamusta."
Aika kovaa tekstiä. Fiksumpi ihminen olisi pitänyt mölyt mahassaan ja jättänyt ainakin julkisuudessa lausumatta tuollaista.
Kaupunginjohtaja Teittinen ja elinkeinojohtaja Mäkilä vastaavat tänään Tähkäselle Itä-Hämeessä mm:
"Saamiemme tietojen mukaan Heinolan yrittäjien hallitus ei ole Juha Tähkäsen lausuntojen takana."
Olisiko Heinolan Yrittäjät ry:n aika pestä sisäinen pyykkinsä?
Heinolan Yrittäjien hallitus 2016:
Juha Tähkänen
Louhintaurakointi Juha Tähkänen Oy
puheenjohtaja
Jari Niemi
Itä-Häme -lehden päätoimittaja
1. varapuheenjohtaja
Petri Lehtola
Lehtola Invest Oy
2. varapuheenjohtaja
Sari Mäkelä
Päijät-Hämeen Tili- ja Tilintarkastus Oy
sihteeri
Marja Halme
Lakipalvelut Halme
Petri Liikanen
Viitos-Metalli Oy
Aaro Ahvenranta
Viamont Oy
Hannu Voutilainen
Suomen Linkki Sahakoneet Oy
Jouko Harjula
Tilintarkastus Harjula Ky
Joni Sarkkinen
Sasmetor Oy
Pekka Ahonen
Drink Bar Bulmer
Juha Tähkänen
23
2443
Vastaukset
- Renkipoika.se.on
Mikä ihmeen yrittäjä tuo Itä-Hämeen päätoimittaja Jari Niemi on?
Mediatalo ESA:n renki.- Huvittavaa
Narsisti on näköjään tunkenut itsensä Heinolan yrittäjien 1. varapuheenjohtajaksi.
Onko yrittäjillä jäsenhankintakampanja käynnissä myös Opekolla?
- mielipidevapaus
Mikä selitys tuo "Saamiemme tietojen mukaan Heinolan yrittäjien hallitus ei ole Juha Tähkäsen lausuntojen takana." oikein on?
Kysehän on yrittäjien mielipiteestä, Tähäkänen ei nähdäkseni lausunut että kyse olisi paikallisen yrittäjäjärjestön hallituksen lausunnosta?
Aika epämääräistä yrittää sotkea hallitus hänen sanomisiinsa, jotka perustuvat yrittäjien mielipiteisiin, joihin he eivät nähdäkseni tarvitse yrittäjäjärjestön hallituksen tai kaupungin virkamiesten lupaa :)- Kaksin_aina_kaunihimpi
###Heinolan Yrittäjien puheenjohtaja Juha Tähkänen laukoi lehdessä:
"Sanon suoraan myös sen, ettei elinkeinojohtaja nauti yrittäjien luottamusta."###
Tarkoittaako edellä mainittu J. Tähkäsen ja 1 muun yrittäjän mielipidettä? Silloin voidaan jo puhua monikossa: "yrittäjien". - hyväksytotuus
Kaksin_aina_kaunihimpi kirjoitti:
###Heinolan Yrittäjien puheenjohtaja Juha Tähkänen laukoi lehdessä:
"Sanon suoraan myös sen, ettei elinkeinojohtaja nauti yrittäjien luottamusta."###
Tarkoittaako edellä mainittu J. Tähkäsen ja 1 muun yrittäjän mielipidettä? Silloin voidaan jo puhua monikossa: "yrittäjien".Eikös Heinolan sijoitus Päijät-Hämeen huonoimpana kerro ihan suoraan yrittäjien näkemyksestä?
Ottaako se nyt noin koville hyväksyä tosiasiat? - LapsellistaJoukkoa
hyväksytotuus kirjoitti:
Eikös Heinolan sijoitus Päijät-Hämeen huonoimpana kerro ihan suoraan yrittäjien näkemyksestä?
Ottaako se nyt noin koville hyväksyä tosiasiat?Akkamaista ruikutusta:
http://www.itahame.fi/Uutiset/art2271199 - eikösvaan
LapsellistaJoukkoa kirjoitti:
Akkamaista ruikutusta:
http://www.itahame.fi/Uutiset/art2271199Mutta siis tehdyn kyselyn tuloshan on ihan linjassa tuon artikkelin kanssa :)
- tytärjaäiti
"Rötösherrat kuriin ! ! ! " - vanha viidakon sanonta
Minusta on ihmeellistä, että kj ylipäätään reagoi kritiikkiin, eikä hänen puolestaan ollut kommentoimassa äiti ja tytär?
Todellinen valta on muualla kuin viranhaltijoilla.
Juha Tähkäsen uhkarohkean suora puhe IH ssä kirvoitti odotetun väännön: se koira älähti, johon kalikka kalahti. Olenko ymmärtänyt väärin, kun olen pitänyt elinkeinovoimajohtajaa yrittäjänä, jonka yritys päästä virkaan on onnitunut? Käsittääkseni tässä yrityksessä ei luottamustoimen harrastamisesta ollut haittaa.
Kaupungin edustajien reipas vastaus on sinänsä hienoa. Lukijan mietittäväksi jää, muuttuuko kuva yrittäjien epäluottamuksesta vastineessa esitetyn perusteella.
Kaupungin aktiivista tukea yrittäjille on jaettu erityisen onnistuneesti myös työllistämällä oikeusavustajia (vrt rinnevaara gate), ostamalla selvityksiä ja brändäämällä (vrt. resurssiviisaus ja uusi brändi ), urkoiden huonolla suunnittelulla ja valvonnalla (vrt. uimahalli ) sekä ulkoistamalla palveluita, joita ei itse kyetä tuottamaan (vrt. vastaanottojen lääkäripalvelut ). Yrittäjät kiittävät - oletan. Kaupunkilaiset valittavat - uskon ( siis muutkin kuin Laitinen ja Seppä)
Tähkäsen olisin toivonut yksilöivän - virkamiesten nimeämisen sijaan - esimerkkejä siitä, miten kaupunki on haitannut yrittämistä tai sen edellytyksiä mainitsemissaan lupa- ja kaavoitusasioissa. Epäluottamusta ja huonoja kokemuksia uskon yrittäjiltä kuultuna olevan enemmän kuin Tähkäsen verran.- Samaa_mieltä
asiaa puhut ihan dorkaksi yllättävän paljo
- YrittäjäOikeesti
Heinolan yrittäjien hallituksessa kaikki ei ole yrittäjiä. Nimet jokainen osaa tunnistaa. Osa yrittäjistä on rinnevaaralaisia narsisteja, heidätkin on helppo tunnistaa. Järjestön hallitus on melko heppoinen kahvikerho,
jota on vaikea ottaa vakavasti. Protestijoukkio enemmän kuin etujärjestö.- turhia.ukkoja
Mitä hallituksessa tekevät esim. Jari Niemi (yrittäjä?) ja viinaa rahtaava Pekka Ahonen?
- pisteetsinulle
Hyvä Juha! Hienoa, että joku uskaltaa sanoa heinostoliitossa sen mitä niin moni ajattelee :)
- Ohrantähkä
Joko on Juha kiviaita siirretty pois naapurin tontilta omalle tontille?
- 4tt4
Jari Niemi siis häsää yrittäjien hallituksessa ja samaan aikaan häslää Itä-Hämeen matkailuyhdistyksen johdossa. Mahtaa olla työnantaja kiitollinen, kun keskittyminen omiin hommiin on näin ohkaista.
- tiedotusoppiin
Nyt kävi ilmi vielä sekin, ettei yrittäjiä oltu informoitu tapahtuman ajankohdasta. Täysin käsittämätöntä! En enää yhtään ihmettele, miksi kaupunki sai yrittäjiltä huonon arvion.
- Kultainen_tarjotin
Niin - eihän yrittäjien edusmiesten ym. tarvitse mitään itse selvittää.
Kaupunginjohtajan ja muiden kaupungin työntekijöiden pitää kantaa kaikki kultaisella tarjottimella sinulle ja muille arvoisille Heinolan yrittäjille.
PS. Kaupunginjohtaja ei tullut meillekään kotiin kertomaan kesän avauksesta. Törkeää yksittäisen heinolalaisen aliarvioimista.
Snifff!!! - YritysvierailuOnSeJuttu
Voi, raukkaa, vai että kultaisellatarjottimella kaupungin työntekijät kantaisivat infoa.
No, yrittämistä tuokin. - hommaeihanskassa
Ei kaupungista löydy tiedotusosaamista edes sen vertaa, että yrittäjiä olisi informoitu tapahtumasta. Ei oikeastaan epäpätevämpää kuvaa voi toiminnasta antaa.
- mene_jo
hommaeihanskassa kirjoitti:
Ei kaupungista löydy tiedotusosaamista edes sen vertaa, että yrittäjiä olisi informoitu tapahtumasta. Ei oikeastaan epäpätevämpää kuvaa voi toiminnasta antaa.
Mene eukkos hameen alle ja itke siellä maailman pahuutta ja Heinolan kaupungin huonoa tiedottamista.
- JuhaVaihtoon
hommaeihanskassa kirjoitti:
Ei kaupungista löydy tiedotusosaamista edes sen vertaa, että yrittäjiä olisi informoitu tapahtumasta. Ei oikeastaan epäpätevämpää kuvaa voi toiminnasta antaa.
Tais tulla Juhalle lähtö, toivotaan. Ei tollainen PJ. sovi yrittäjille, ei ei ei.
- Warrellevirtaa
Hyvä Juha, näin se menee.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202293Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281714Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3061262- 65959
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53915- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53825J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e35737Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273673Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33662