Täällä ehdotetaan että pitäisi saada muslimivapaita lentoja jotta matkustajat tuntisivat olonsa turvallisemmiksi. Pitäisikö muslimeilta kieltää lentäminen kokonaan? Olisiko maailma parempi paikka ilman islamia?
http://motls.blogspot.fi/2016/05/airlines-should-sell-muslim-free-flights.html
http://motls.blogspot.fi/2016/05/airlines-should-sell-muslim-free-flights.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
En tiedä muiden maiden lakitilannetta, mutta ainakaan Suomessa operoiva lentoyhtiö ei näin voi toimia, koska lainsäädäntö sen kieltää:
"8 §
Syrjinnän kielto
Ketään ei saa syrjiä iän, alkuperän, kansalaisuuden, kielen, USKONNON, vakaumuksen, mielipiteen, poliittisen toiminnan, ammattiyhdistystoiminnan, perhesuhteiden, terveydentilan, vammaisuuden, seksuaalisen suuntautumisen tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella. Syrjintä on kielletty riippumatta siitä, perustuuko se henkilöä itseään vai jotakuta toista koskevaan tosiseikkaan tai oletukseen.
Välittömän ja välillisen syrjinnän lisäksi tässä laissa tarkoitettua syrjintää on häirintä, kohtuullisten mukautusten epääminen sekä ohje tai käsky syrjiä."
Eli lentoyhtiö joka kieltäytyisi myymästä lentoja Islamin uskoiselle, olisi hyvin pian haastettuna oikeuteen syrjinnästä uskonnon takia ja näillä tiedoilla mitä todennäköisimmin myös häviäisi juttunsa. Muutama kerta samanlailla, niin oikeusistuin langettaisi isojakin uhkasakkoja syrjinnän uusiutumisen estämiseksi, eli jossain vaiheessa tulisi vaihe että homma menisi lentoyhtiön kannalta katsottuna taloudellisesti erittäin huonoksi. Pitää myös muistaa että osa maailman lentoyhtiöistä on islamilaisten maiden lentoyhtiöitä...
Turvallisempaa olisi jos olisi kännisuomalaisista vapaita lentoja. Sitten tietysti turismi vähenisi Thaimaahan ja Turkkiin mutta kyyti olisi turvallisempaa.
Eihän teitä nk. poroja näy enää muualla kuin Tallinnassa.
Thaimaan rannat on poroja pullollaan, samoin Turkin 'halvat' turistirysät.
Missäs päin Thaimaat nämä Suomalaiset oikein on, kun nyt kuudes päivä Thaimaassa menossa ja lentokentän jälkeen ei ole muita Suomalaisia näkynyt (tai ainakaan niin kuulunut että olisi Suomalaisiksi tunnistettu) kuin tuo minun naisystäväni joka on mukana.
Lennon pitäisi voida peruuttaa tai vaihtaa veloituksetta toiseen, jos koneeseen on myyty yksikin lippu ählylle tai edes ählyn näköiselle henkilölle. Peruutuksen voisi tehdä maksutta vielä lähtöportilla, jos edes epäilee jotakin matkustajaa ählyksi.
Haluan peruuttaa matkani kuluitta mikäli lennolla Perussuomalainen,Rajat kiinni liikkeen kannattaja,MV-leheden lukija tai muu vastaava nallipää/selluliittiperse jostain lähiöstä. Samoin karaokea laulavat,katupartiolaiset,vyölaukkujen sekä sukkien ja sandaalien käyttäjät,tällöin oikeus peruuttaa matka.
Joo ja vielä että on rastat,pelkkä reppu tai rinkka,pattayalle menossa,halpa thai huora kainalossa niin pitäisi peruuttaa jo Suomen kansalaisuus.