Muurahaisista ja kirvoista eroon hedelmäpuista!!??

Viherlehti

Viime syksynä istutetetuissa kirsikka- ja luumupuissa kuhisee kirvoja ja muurahaisia. Toisessa mustia ja toisessa punaisia murkkuja. Muurahaisethan eivät muuten olisi haitaksi, mutta kun ne suojelee ja "viljelee" kirvoja, jotka taas tuhoavat puun kasvun, joten molemmista täytyy päästä eroon.

Mikään myrkky ei tule kysymykseen, koska kyseessä on hedelmäpuut, joiden satoa olisi tarkoitus syödä.

Kokeiltu on nämä netistä poimitut vinkit: Nokkosvesi, ruokasooda, kaneli, valkopippuri... Suolavettä ei uskalla kokeilla, koska se ei ymmärtääkseni tee hyvää puille.

Mitenkäs MÄNTYSUOPA? Sitä paljon ehdotellaan, mutta toiset taas sanovat, että ei olisi suositeltava syötäviin kasveihin. Sehän on kuitenkin saippuaa...

En halua kuulla mitään "on iät ja ajat käytetty eikä oo kuoltu" vaan faktoja onko se myrkyllistä tai muuten epäterveellistä vai ei. (Kyllähän myrkkyä voi vähän syödä saamatta oireita, mutta se on eri asia kannattaako.) Ja vahingoittaako puita.

1

308

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiljaistaon

      Meillä tuholaiset iskivät koristepensaisiin. Ensiksi laitoin noille pirulaisille kyltin johon kirjoitin. Teidän on hetimiten lähdettävä pois meidän pihoilta ! Ei auttanut. Kävin henkilökohtaisesti sanomassa jokaiselle ötökälle että voisitteko muuttaa meiltä poies ! Ei auttanut. Eivät ottaneet kuuleviin korviinsakkaan. Seuraavaksi uhkasin heitä väkivallalla. Sanoin heille että voin vetää jokaista turpaan ja lujasti ellei sana tehoa !
      Ei vaikutusta. Pistelin sisälle. Keitin siinä sitten kahvit ja ajattelin että kohta mää suutun. Niin suutuinkin. Otin reppuruiskuni naulasta ja latasin siihe nestemäistä malania ja vettä. Kävin ruuttaamassa kaikki koristepensaat malan ruiskutteella. Kyllä lähtivät pakoon. Kuka minnekin. Häntä koipien välissä ne läksivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      630
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      79
      604
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      563
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      541
    Aihe