Eroon kirvoista ja muurahaisista hedelmäpuista!!??

Viherlehti

Viime syksynä istutetetuissa kirsikka- ja luumupuissa kuhisee kirvoja ja muurahaisia. Toisessa mustia ja toisessa punaisia murkkuja. Muurahaisethan eivät muuten olisi haitaksi, mutta kun ne suojelee ja "viljelee" kirvoja, jotka taas tuhoavat puun kasvun, joten molemmista täytyy päästä eroon.

Mikään myrkky ei tule kysymykseen, koska kyseessä on hedelmäpuut, joiden satoa olisi tarkoitus syödä.

Kokeiltu on nämä netistä poimitut vinkit: Nokkosvesi, ruokasooda, kaneli, valkopippuri... Suolavettä ei uskalla kokeilla, koska se ei ymmärtääkseni tee hyvää puille.

Mitenkäs MÄNTYSUOPA? Sitä paljon ehdotellaan, mutta toiset taas sanovat, että ei olisi suositeltava syötäviin kasveihin. Sehän on kuitenkin saippuaa...

En halua kuulla mitään "on iät ja ajat käytetty eikä oo kuoltu" vaan faktoja onko se myrkyllistä tai muuten epäterveellistä vai ei. (Kyllähän myrkkyä voi vähän syödä saamatta oireita, mutta se on eri asia kannattaako.) Ja vahingoittaako puita.

3

3493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdffs

      Mäntysuopaa olen käyttänyt luumupuulle, mitään luumujahan siinä ei silloin vielä ole ollut. Pelkkä kylmä vesisuihku tai rasvaton maito (1 osa maitoa 1 osa vettä), jos pienet puut ne on helppo käsitellä. Useampaan kertaan täytyy tehdä.

    • 2345-

      Kierrä maalarinteippi väärinpäin rungon alaosaan. Kirvoista pääsee eroon tuomalla muutaman leppäkertun oksille. samalla kasvattaa kirvojen luonnollista torjujaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      55
      3670
    2. 44
      3097
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      151
      2924
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      21
      2700
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2383
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      58
      1869
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      115
      1708
    8. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1150
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1121
    10. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1096
    Aihe