Pvc ikkunat Virosta???

amppaaaa

Hei, onko kellään antaa vinkkiä mistä ostaa pvc ikkunat Virosta.
Keittiökalusteet/koneet myös, onko yhteystietoja Viroon mistä ostaisin.
Jos säästän ostan Virosta…..

16

5884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kghadöfkhalööal

      pvc ikkunat? ei jummarra.

      • Anonyymi

        Ennakko luulot ovat aina, mutta ovat todella hyvät jo 15 vuotta olleet.


    • PVC-
    • Kokemustaonnääs

      Ei toimi muoviikkunat suomessa. Suomen olosuhteet vaativat lasilta niin paljon ettei muovirunko kestä lasipakan painoa... ajan mittaan menee sököks.

      • plastika

        Ei muuten pidä paikkaansa. Syy siihen miksi suomessa käytetään yleensä puuikkunoita on se että näin on aina tehty. Mitään muuta syytä asialle ei ole.


    • 22233377

      Uusissa taloissa(ainakin kerrostaloissa) käytetään Virossa nykyään lähes poikkeuksetta sellaisia 3-lasin umpipaketteja missä vahva metallirunko. Ne on raskaita paketteja, sisäpuolella toki puukarmit. Avattavat ikkunat ja parvekeovina olevat lasit ovat samanlaisia paketteja, se kuitenkin on että ne aina aukeavat sekä sivulle että ylhäältä sillai raolleen asti, kun kahvaa näihin asentoihin käännetään joko 90 astetta tai 180 astetta.
      Itse en pidä umpipaketti-ikkunoista, siksi kun niitä ei voi itse pestä. Ja jos jotainkin höyryjä pakettiin sisään menee, niin se on sitten siellä eikä pois saa. No ikkunanpesijöiden ammattikunnalle Tallinnassakin on hyvin töitä, joskin myös aika paskaisenakin ikkunoiden annetaan olla.




      Näitä keittiö/kylppäri-kalustefirmoja Tallinnassa on monia siksikin kun rakentajat jättävät uusissa taloissa nämä jutut laittamatta ja asunnon ostajat joutuvat näitä itse tilailemaan.

      google hakuun köök mööbel Tallinn niin siitä niitä löytyy ja monissa firmoissa on sivut englannin kielelläkin.
      Asennettuna ne kyllä kannattaisi ottaa kun asennustyön saa virolaisilta halvemmalla, ja kyllä ne entisetkin mööbelit pois alta purkavat. Tuskin siitä rahdista niin kovin paljon ylimääräistä tulee jos ei niin kaukana Helsingistä.
      Itse tilasin keittiö/kylppäri-kalusteet tällaisesta firmasta. Tilasin ne siis Tallinnan kämppääni, enkä osaa sanoa joska nimenomaan tää firma Suomen puolelle toisi, mutta varmasti joku kyllä toisi.

      http://www.idema.ee/?lang=fi

      Nää sovitaan ja suunnitellaan tilaajan kanssa tarkkaan etukäteen että minkälaiset tulee(tää homma hoituu sähköposteilla ehdotuskuvineen), ja se lasku minkä ne töineen tekee myös etukäteen räknätään. Laskusta puolet maksetaan ennakkoon ja toinen puoli kun asennus on valmis.

      Näitä voit alustavasti sähköposteilla tiedustella, ja siitä näet josko ja miten paljon tulisivat halvemmaksi, ja mikä firma ylipäätään Viron ulkopuolelle tekee.

    • ihmegookle
    • tek21

      Olen käynyt Tallinassa tutustumassa Virolaisiin PVC ikkunoihin. Runkomodulit ovat yleensä saksasta ja laadustaan sopivia myös suomen olosuhteisiin. Suosittelen.
      Ikkuna-asiantuntija

    • Ikkunat

      Itse tilasin neljä vuotta sitten muutaman ikkunan AknaKoda:sta http://www.aknakoda.ee

      Pienehköt ikkunat maksoi noin 50€ / kpl ja noudin ne itse Tallinnasta.

    • Koikk

      Pölyä kerää nämä muovi-ikkunat.
      Saa päivittäin pyyhkiä tummat jäljet pois.
      Menee vaihtoon.
      Halvalla ei saa kuin paskaa!

    • albaneew

      Puisten ikkunoiden myyjillä alkaa puntit vapisemaan. Pvc ikkunat ovat niin paljon parempia ja vieläpä edullisempia.

    • tuffa52
    • PVC_on_ihan_OK

      Rehpol tekee laadukkaita ikkunoita Etelä-Virossa, myös PVC-profiileista.
      Suomessakin nykyään on yhtiöllä oma asiantuntija.
      http://rehpol.ee/fi/kontakt

    • JonnöH

      yksi firma myy myös norjalaisia PVC ikkunoita. uskoisin niiden olevan laadukkaita

    • muoviauto

      Minulla ei ole muovista kirjahyllyä, olohuoneen pöytää eikä tuoleja, keittiön pöytää, tuoleja eikä kaapistojen ovia. Näitä käyttävät varmaan hankkivat myös muovi-ikkunat.

    • kymysyksien

      minulla oli täysin lasikuitukorinen auto, galvanoitu runko ja omistamistani autoista ehdottomasti paras. Valmistajana oli Matra. Ottakaapa selvää ja veikatkaa mikä oli autoni merkki ja malli?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5117
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      65
      2894
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      271
      1353
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1123
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1044
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      152
      985
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe