Mistähän johtuu, että ubuntu yllättäen hidastuu todella hitaaksi muutamaksi minuutiksi, niin hitaaksi, että hädin tuskin hiiri liikkuu?
Toinen kysyms, miten tuota syytä voi tutkia jälkikäteen?
Ubuntun versio on 14.04, käytössä on gnome 3 työpöytä.
Yksi vaihtoehto tietysti olisi puhdas asennus, jos on tullut sössittyä tämä jotenkin.
Toinen kysyms, miten tuota syytä voi tutkia jälkikäteen?
Ubuntun versio on 14.04, käytössä on gnome 3 työpöytä.
Yksi vaihtoehto tietysti olisi puhdas asennus, jos on tullut sössittyä tämä jotenkin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Minä avaisin valmiiksi toiselle työpöydälle järjestelmän valvonnan josta näkisi hidastumisen aikana mitä tapahtuu.
Koneen tiedot, prosessori ja nopeus, muistin määrä ja nopeus? Jos muisti swappaa (liian vähän muistia), se hidastaa konetta selvästi.
Näytönohjain ja onko sille asennettu suljettu driveri?
Liittymän nopeus ja lanka vai mobiili?
Mitä teet kun kone hidastuu, esim. flash-video on resurssisyöppö. Tai mainokset, jolloin adblock plus auttaa (poistaa turhan extra kuorman).
Komento top näyttää miten koneen resurssit riittää (tai tuo järjestelmänvalvonta).
Ubuntu voi olla vanhaan koneeseen liian raskas pyörittää, silloin voi olla tarpeen vaihtaa siihen UbuntuMate, Xubuntu tai Lubuntu tai joku muu kevyempi jakelu.
Koneen prosessori on Intel Pentium E5200, nopeus 2,5 GHz ja 2 ydintä. Muistia on 4GB ja muistin nopeus on muistaakseni 800MHz. Näytönohjain on ATI HD4670, en ole tietääkseni asentanut driveria erikseen. Liittymä on tv-kaapeli, nopeus 100 mb.
No minulla oli useita ohjelmia auki, ainakin inkscape, sublime text, selain. Olin siis piirtämässä inkscapella.
Selvä, pitääpä seurata tuota resurssien käyttöä.
Normaalisti kyllä pyörii erinomaisesti tällä koneella ubuntu.
Joo, rauta riittää hyvin: prosessori, muisti, näytönohjain: asennuksessa tuleva avoin ajuri tukee täysin HD6470-piiriä: https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver ja liittymäkin on nopea.
Oma kone ehkä puolet tuosta, 2.8 GHz 1-ydin, 1 GB, ja 14.04 toimii tässäkin ok, gnome-classic työpöytä unityn sijasta ('sudo apt-get install gnome-panel' ja siitä valittu metacity), näyttö 1280x1024. Tähän voisi asentaa kevyemmänkin jakelun, mutta ei tämäkään juuri hidastele (tosin yle ja mtv3 on aika rajalla..).
apt-xapian indeksoi tiedostoja. Ei mitenkään välttämätön prosessi, joten tuon apt-xapian-index paketin voi poistaa, niin turha indeksointi jää pois.
Jaa, johtuskohan tosta Gnomesta??? en ole huomannut moista, mutta win tekee kyllä selatessa, siihen auttaa jos ottaa selaimmesta pois latteistokiihdytyksen.
Kokei sitä!
Kannattaa asentaa suoraan Ubuntu Gnome, eikä pelkkää työpöytäympäristöä Ubuntuun.
https://ubuntugnome.org/
täällä tietoa päivän kevennykseksi
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiCuPi10ffMAhWJQpoKHRy5A7YQFgghMAA&url=http://hikipedia.info/wiki/Linux&usg=AFQjCNGNdD8obcilb41FcXLPwkvWTWQReQ&bvm=bv.122852650,d.bGs
Liekkö vain asentaa tietoturvapäivitykset taustalla ja heikompi kone hieman hyytyy. Ainakin uusimmassa Ubuntussa lataa ja asentaa tietoturvapäivitykset taustalla.
Ubuntun tietoturvapäivitykset=imuroi koneeltasi sen mitä haluaa (vakoilua parhaimillaan,tiesitkö kenties tämän)
Toi vakoilu liittyy Windowsiin, ei Ubuntuun!
Ubuntussa päivitys tapahtuu avoimen lähdekoodin ohjelmilla, joiden lähdekoodin voi kuka tahansa lukea, joten tuo mielipuolinen valheesi ei ole mitenkään uskottava. Windows vakoilee kaiken ja se on fakta, eikä vakoilua saa edes pois.
Avaa pääte, ja käynnistä top. Eiköhän silloin selviä, mitä prosesseja koneessa on käynnissä. Joskus minulla oli taustalla varmuuskopiointiohjelma, joka kyykytti koneen varsin totaalisesti.
Selain ja flash saa hyvinkin aikaa mainitsemasi efektin :(