Hommasin Soneralta uuden Huawei 4G mokkulan. Laittaessani siihen pin-koodin, niin samalla ilmestyi punaisella ja korostetulla teksti: "Käytön helpottamiseksi pin-koodia ei kannata laittaa, koska muuten sen joutuu kirjoittamaan joka kerta käytettäessä tietokonetta".
Kukahan tällaisen idioottimaisen ohjeen on siihen junaillut? Joku vähemmän tietoturvasta tietävä tikun käyttäjä voisi totella tuota käsittämätöntä ohjetta ja perua aikeensa asettaa pin-koodi.
Tällä Huawei-logiikalla Windows kympissäkin voisi tulla salasanaa asetettaessa varoitusteksti vaikkapa näin: "Salasanan asettaminen ei ole suositeltavaa, koska sen jälkeen salasanan joutuu kirjoittamaan joka kerta käytettäessä tietokonetta".
Kenelleköhän tästä Huawei-tekstistä kuuluu vastuu? Se pitäisi mitä pikimmiten moderoida pois ja tilalle teksti, joka päinvastoin kehottaa vakavasti pin-koodin käyttöön jo heti työnnettäessä tikku usbi-porttiin.
Itse liikun aika paljon kannettava ja tikku mukana. Mistä minä tiedän, milloin ja miten kannettavani ja tikku pöllitään ? En mistään.
Sillä kannettavalla varas ei tosin tekisi juuri mitään tikun sim-kortin eikä kiintolevyn osalta. Tikussa on vaikea pin-koodi ja kiintolevy on vahvasti kryptattu. Ne pitäisi sitten pölliä käyttötilanteessa, mikä ei ole kovin todennäköistä, mutta kaikki on mahdollista.
Huawei mokkulan ohje yllyttää tietoturvattomuuteen
3
178
Vastaukset
- Huolehdi_tavaroistasi
Pitääkö se jättää niitä tavaroita lojumaan mihin sattuu ? Opettele huolehtimaan tavaroistasi niin niitä ei varasteta. 99% varkaustapauksista varastettu tavara on jätetty tyrkylle kun omistaja ei viitsi tai osaa huolehtia tavaroistaan.
- vpaer
Voisi olla...ehkä..kukaties...tukehdu tärkeyteesi
- Huawei-teksti
Sanovat tuollaiset pellet, joille tietoturva on täysin tuntematonta. Kolleegani taannoin sai sairaskohtauksen työmatkalla joutuen sairaalaan. Olisiko hitto vie nyt ollut hyvä asia se, että tikku olisi ollut ilman pin-koodia ja kiintolevy kryptaamaton, kun kaikki tavarat ovat täysin muiden armoilla ambulanssia odotettaessa?
Tavaroista tottakai huolehditaan hyvin, mutta on satoja erilaisia tilanteita, jolloin vain ja ainoastaan oikean ja rutiininomaisen tietoturvakäytännön noudattaminen pelastaa katastrofilta.
Toisaalta, jos nyhrää kotona vain pelien kanssa päivät pitkät teidän tavoin, oikealla tietoturvakäytännöllä ei ole niin suurta merkitystä, koska kiintolevyn tiedostojen arvo on puhdas nolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3410501Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12410099- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776294Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304852- 534641
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1144011Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1233381- 623097
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2173016