Bipo ja uni

Ananaspirtelö

Onko keillään muilla bipolaarisilla sellaisia piirteitä, että vajoaa usein suoraan REM-uneen? Ei välttämättä yöllä niinkään tai siitä ei ainakaan silloin muista, mutta esim n.20min päiväunilla? REM- unihan normaalisti alkaa n. 80-100min päästä nukahtamisesta vasta NREM-univaiheen jälkeen.
Tiedän myös, että jos esim herää kesken unien ja nukahtaa sitten pian uudestaan, voi REM-uni jatkua, mutta nyt kyse siis lyhyistä unista yöunien ulkopuolella.
Täältä lähden tätä asiaa pohtimaan, sillä en juurikaan ole löytänyt asiasta muuta tietoa, kuin että voisi aikuisiällä liittyä masennukseen. Tällä hetkellä minulla kuitenkin menossa vakaa kausi ja viimeisimmästä vakavasta masennuksesta vuosia (kyseessä minulla siis II tyyppi). Lääkitys on käytössä, joten ajattelin jos sitten esim. ketiapiini voisi tämän aiheuttaa? Saan myös usein unihalvauksia ja nään selkounia (eli niitä missä voi itse ohjata untaan). Koen silti uneni ihan hyväksi ja harvoin tulee noita päiväuniakaan enää otettua.
Onko muilla ollut vastaavaa?

1

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotyin

      Ketipinor ainakin aiheutti minulle uneen joitakin häiriöitä. Samoin bentsot.
      Kaikki psyykenlääkkeet aiheuttavat epänormaaliuksia uneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      65
      3787
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2695
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2634
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1856
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1626
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1391
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      280
      1332
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1325
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1299
    10. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      91
      1261
    Aihe