Jos olisit kiltti ja vastaisit tekstissä oleviin muutamiin kysymyksiin...niin minä ja kalani...olisimme hyvin kiitollisia...
Mul on SEEPRAKIRJOAHVEN pariskunta...ne koko aika poikii...monesti poikaset ovat kuoriutuneet(joskus munat on syönyt joku muu akvaarioni asukki)...kuoriuduttuaan ne vain "värisevät", kuin sammakon poikaset pohjalla(1.ONKO TÄMÄ TAVALLISTA?)...muutaman päivän kuluttua ne alkavat jo hieman uiskentelemaan pesäkuopassaan emojensa tiukan vartioinnin alla...parin päivän kuluttua poikaset "villiintyvät" ja alkavat kulkemaan suuressa parvessa ympäri akvaariota vanhempien uidessa niiden läheisyydessä...elämä näyttäisi alkavan oikein hyvin pikku kaloilla, mutta sitten kun joku aamu menen taas katselemaan kala perhettä...ovat poikaset "kadonneet"... 2.MIHIN POIKASET OVAT VOINEET KADOTA?... 3.ONKO KYSEISILLÄ KALOILLA TAPANA SYÖDÄ POIKASIAAN? 4.MITEN SAISIN POIKASET PYSYMÄÄN ELOSSA?
Syötän kalojani muutaman kerran päivässä MONIPUOLISESTI...akvaarioni on n.100litrainen...ja akvaariossa on kaikki "luolastot","reviirirajat",jne...eli kaikki mitä seeprakirjoahventen vaatimuksiin kuuluu...
P.s.Ja ahven pariskunta on taas muninut uudet munat..eli jos osaat vastata kysymyksiin, VASTAISITKO mahdollisimman nopeasti...kiitos
Ärsyttää!!!!
7
698
Vastaukset
- anni
Taitavat joutua syödyiksi... Mitä muita kaloja sulla siellä asustaa?
- nerd :)
Muita asukkeja ovat: palettikala(naaras),4partamonnia,1leväbarbi...
- Nikita
nerd :) kirjoitti:
Muita asukkeja ovat: palettikala(naaras),4partamonnia,1leväbarbi...
Seeprakirjoahvenpari tarvitsee yli metrin pituisen altaan ja litroja 250 litrasta ylöspäin.
Partamonneja ei 100-litraiseen mahdu kun yksi ainoa ja sekin saisi olla mieluiten naaras.
Leväbarbi on parvikala, altaan minimikoko pienelle parvelle huitelee siellä 300-litran tuntumassa.
Palettikala menee yksin mutta ei koiraan kanssa. Hankkiudu kaloista eroon ja hanki joku sopivampi kalasto tai vaihtoehtoisesti isompi allas jotta saat leväbarbille parven.
- ....
Kyllä ne on syötyjä.Aika harvalla kalakannalla meillä 240l altaassa seeprakirjot lisääntyi ihan liiaksi asti mutta silloinkin pisimpään paikoillaan pysyvät kasvoivat isoiksi muiden "kadotessa".
- Ahmattiahven
sain itse pidettyä elossa eristämällä ne(kun ne oli syntynyt,älä eristä munia),ja nyt niitä on paljon ja niistä on aika hankala päästä eroon,etenkin kun ne on vielä pieniä.Ahvenpariskunta
tekee edelleen ahkerasti jälkeläisiä,mutta munat on pakko tuhota ennen kun ne kehittyy,ellei haluu perustaa kalaravintolaa:)Hanki isompi allas ja tuu hakee porvoosta ahvenet sinne.0e.Ahvenista kiinnostuneet voi laittaa postii [email protected]- kasvit?
Onko totta että mielellään pistelevät kasvit suihinsa.. Kokemuksellasi mitkä kasvit kestää ja minkä kokoista allasta suosittelisit? Meinaan tehdä uuden altaan (ehkä) ja mittoja mietin, noin 350-400 litraa. (mitaksi ehkä p.120-130, k. 50-60, l.45-50? onko noissa mitään järkeä mielestäsi)
- Ahmattiahven
kasvit? kirjoitti:
Onko totta että mielellään pistelevät kasvit suihinsa.. Kokemuksellasi mitkä kasvit kestää ja minkä kokoista allasta suosittelisit? Meinaan tehdä uuden altaan (ehkä) ja mittoja mietin, noin 350-400 litraa. (mitaksi ehkä p.120-130, k. 50-60, l.45-50? onko noissa mitään järkeä mielestäsi)
Mulla on ollu pelkkiä muovikasveja monta vuotta...Niitä ne ei syö:).Noi sun allasmitat näyttäis hyvältä.Oon itsekkin hankkimassa uutta allasta,min.400l.Jos haluut ahvenet sinne altaaseen,niin ota yhteyttä,Ne on kasvanu jo aika vonkaleiks.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892