Avensis ei ole mennyt hyvin kaupaksi muualla kuin Suomessa mutta silti on uskomatonta, että uusi malli myy huonommin kuin vanha. Ainakin Suomessa Avensista markkinoitiin "täysin uutena". Esim. Ruotsissa uuden mallin myynti tippui lähes puoleen vanhaan verrattuna (tammikuu-huhtikuu 2016 vs. tammikuu-huhtikuu 2015). Normaalistihan uuden mallin tullessa markkinoille myynti nousee ainakin hetkellisesti esim. 50 % eikä laske. Heikostihan Avensis on Ruotsissa aina myynyt, nyt on sijaluvulla 54.
Miksi uusi Avensis floppasi?
MietiskeIijä
19237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Persnettoo tulee, jos suomen markkinat ei vedä!
Lisää viellä 3 ja 4 ja 5 ja 6 ja 7 jne vastaus omiin aivopieruihisis . Palstan patolooginen tapaushan se siellä taas .
Eihän tuolle rumuudessa ja tyylittömyydessä vedä mikään vertoja. Aivan kuin linttaan astuttu paska. Ala-arvoiset ajo-ominaisuudet, todella huono ergonomia, heikkolaatuiset materiaalit (ämpärimuovi), veltto kori, surkeat penkit ja huono tilankäyttö. Aivan nuhapumppu moottorit. Vanhanaikainen romu joka kelpaa vain laatutiedottomalle puolisokealle Tojo-papalle.
Jos autoa myydään täysin uutena ja on kuitenkin facelift, niin pettämistähän tuollainen mainostaminen on ja ehkä siksi ei menesty enää. No onhan siinä paranuksiakin mm. kangasverhoiltu kerkikyynärnoja ja tiukempi irvistys keulassa.
Joku testi oli havaitsevinaan hienosta parannusta ajokäyttäytymisessä, mutta pieni parannus ei pidä Avea edes muiden perässä, vaan rako kasvaa edelleen.
Nykyisten japanilasten ruostuminenkaan ei taatusti paranna Toyotan mainetta jatkuvien takaisinkutsujen lisäksi.
Varmasti harmittaa kun Toyota on aina vaan laatu- ja luotettavuusraportien kärjessä ja vikavaagen siellä loppupäässä. Ei muutu paskatti kullaksi Toyotaa haukkumalla, vaikka tyhmä trolli kuinka hakkaisi päätään seinään.
VW-konserni oli kärjessä lyöden Toyotan 10-3 tiellejättämistilastossa. Niistäkin Tojoista yksi oli Citroen.
VW-konsernit ovat jatkuvasti maailman parhaimpien listalla kun taas Toyota on siellä toisessa päässä. Esim. Consumer Reportsin mukaan Yaris kuuluu viiden huonoimman auton joukkoon.
Minua harmittaisi äärettömästi jos omat automerkkini olisivat yhtä huonoja kuin Toyota.
Niimpä niin,
http://www.talouselama.fi/uutiset/varo-tata-kaytettya-laatuautoa-taysi-pommi-3421283
Dacia Duster myi enemmän kuin Avensis. Onhan se tosin auto Avensikseen verrattuna.
Haittaako se?
Onkos muuten Dacia Duster isomman keskiluokan sedan/farkku vai jokin muu?
Myös QQ myi enemmän ja se oli yksi eruoopan parhaiten myyviä autoja. Haittaako se?
Miksi myynnin määrä on jokin kilpailuasia muille kuin autotehtaalle? Tuoko se auton ostajalle jotain kiksejä?
Ei mun neliveto quattro ole myynyt eniten eikä myy mutta sen ole väliksikään.
Haittaa se Avensiksen ostajaa. Tärkein kriteeri kun on myyntimäärä.
Autoni+ensirekisteröitiin+viime+vuonna.+Sen+mallia/mallisarjaa+ensirekisteröitiin+viime+vuonna+vain+53,7+%+Toyota+Avensiksen+vastaavasta+määrästä.+Ei+sureta+pätkääkään+–+saakoot+Avensis-kuskit+kicksinsä+kulkineensa+yleisyydestä!
mua häiritsee aven peräpää(vähä, ku ois vauhilla pakitettu päin ylisuurta betoniporsasta), muuten ok..
Avensiksella eväät lopussa. Keskinkertainen ei enää voi pärjätä parempiaan vastaan pelkillä kosmeettisilla facelifteillä ja suomalaisen peruskäyttäjän kannalta täysin tarpeettomilla elektronisilla hilavitkuttimilla à la kaistavahti, törmäyksenesto jne.
Piintynyt toyotistikin osaa jättää Avensikset kauppaan koeajettuaan kilpailijoiden aikaansaannokset siltä ajalta kun Toyota on jättänyt tuotteen todellisen kehittämisen kesannolle.
Janoisia ja ajastaan jäljessä.
Nettiauton, asiakkaiden antamassa pisteytyksessä ei taida monikaan kilpailija ylittää Avensista, eikä Toyotaa merkkinä. Jälleenmyyntiarvon edelläkävijä ja Autobildin laatu- ja luotettavuusikoni! Harmittavia ominaisuuksia kertakaikkiaan.
Toyotalla laatu ja luotetavuus ovat vakiona, kun vikavaagenissa huijausominaisuus vain kuuluu hintaan. Siitäkin pitää maksaa erikseen kun auto, suunnittelu- ja laatuvirheen korjausyrityksen jälkeen tulee "parempaan kuntoon"! Jos ei halua pitkää ja kattavaa takuuta niin VW:ssa vain vaivaiset 2 vuotta.
Köyhät höynäytetyt peittelevät ja selittelevät surkeita valintojaan ja kurjuuttaan ja siksi moiset "asiakkaiden arviot" ovat suurta skeidaa, kuten ne katsastustilastotkin joita löytyy jokaisen mieleen.
Takuu 100tkm on vaareille ja osoitus ettei uskalleta antaa ilman kilometrirajoitusta kuten useimmat antaa. Kilometrit ne autot tappaa eikä tallissa seisottaminen.
Takuu vikavaagenissa päättyy kahden vuoden kuluttua ostopäivästä. Kilometrejä on kekimäärin silloin suomalaisautoilijoilla vasta noin 30.000. Toyotalla on kolmanneksen pidempi takuu. Vain taksit, joita autokannasta on häviävän pieni osa pystyvät vikavaagenin maailman lyhyintä kilometrirajatonta takuuta hyödyntämään, kun joka toinen vuosi vaihtavat autoaan. Asiakkaiden arviot ovat tietenkin pelkkää faktaa pitkältä aikaväliltä eikä mitään ostettua ja maksettua muutaman päivän koeajomielipidettä tai vertailua jossa voittajamerkki on tiedossa jo etukäteen. Asiakkaiden antamassa arvostelussa kaikki merkit ovat samalla viivalla. Siinä huijausmahdollisuus on pois suljettu, toisin kuin muuan tunnetulla saksalaisella kansanauton valmistajalla.
Puolet pidempi, jos verrataan 2v takuulla oleviin...
3v/100tkm+takuu+on+95%+autoilijoille+parempi+kuin+2+v+takuu.
Ajoin+muuten+nuorena+vähemmän+omalla+autolla,+ei+niin+nuorena+tulee+ajettua+enemmän.