Kylppärin katon maali halkeilee

MaaliaPintaan

Kuten otsikossa lukee niin tosiaan on alkanut kylppärin katon maali lohkeilemaan. Maali ei ole edes kovin vanha. En sitten tiedä onko vääränmoista maalia aiempi omistaja siihen laittanut vai mikä on. Jokatapauksessa välillä kuumassa suihkussa käytyä kattoon jaa pisaraa jonka toimesta olettaisin tämän tapahtuneen? Onko tarvetta tehdä asialle heti jotakin ja maalata uusiksi ja mitä pohjatöitä tarvitsee että onko tässä jotakin vesivahingon vaaraa ja kuinka kiireellistä tuon käsittely on?

3

2553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloittaja-Aatu

      Voisikohan joku auttöö? :)

      • Jonskuna

        Ei ole vaarallista muuta kuin näkö kysymys. Onko kylppärissä riittävä lämmitys et kuivaa suihkun jälkeen ?


    • Halkeileeko uudelleen maalaus vai myös alkuperäinen maalaus / tasoitus? Jos vain uudempi maali, on maalauksessa tehty pohjatyöt huonosti tai jätetty kokonaan tekemättä. Maalattava pinta tulisi puhdistaa hyvin (esim. soodapesu) ja käyttää edelliseen maaliin tarttuvaa pohjamaalia ennen pintamaalia, jonka tulee olla kosteaan tilaan soveltuvaa.
      Jos alkuperäinen maali lohkeilee, onko kyseessä kerrostalo ja asuntonne ei ole ylimmässä kerroksessa? Ylemmän kerroksen kylpyhuoneen vedeneristys on voinut pettää ja on aiheuttanut betonilaatan kostumisen ja tästä johtuen maali lohkeilee. Pyytäkää huoltoyhtiötänne tarkastamaan kattonne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5795
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      477
      1902
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      22
      1276
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1233
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1093
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1005
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      971
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      916
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      885
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      884
    Aihe