Miksi Bavarian tehdas on sisämaassa?

BaijerinVene

Tietääkö miksi Bavarian tehdas on aikoinaan sijoitettu sisämaahan Giebelstadtiin Baijerissa? Luulisi merenrannan olevan looginen paikka veneveistämölle, eli onko tässä takana jokin aikaisempi lujitemuovitehdas yms.?

11

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uu66uu

      Siinähän se on merten äärellä, vain idästä puuttuu meri: http://prnt.sc/b7v8p2

      Jos tehdas olisi meren äärellä, niin kaipa jokin osa ostajista purjehtisi veneen kotiseudulleen, mutta ehkä näitä ostajia ei ole niin paljon, että säästetyt kuljetuskustannukset kattaisivat muut sijainnin edut.

    • No kun Bayern eli latinaksi Bavaria sijaitsee tuolla. Jos tehdas olisi Hampurissa, te ajelisitte Hamburgereilla.

    • Hyvä ettei sijaitse Emmenthalissa.

      • Goudaa

        Sehän on jo Sveitsissä.


    • Miksi__

      Nauticat tehdään Pöytyällä, myös sisämaassa, miksi. Terhi tehdään Rymättylässä, mutta veteen on automatka, miksi .. Näitä riittää..

    • Kölivinossa

      Saksassa on elintila ollut vähissä jo pidemmän aikaa ja varmaan tuolla sitten on ollut sopiva läntti veneveistämölle. Ja eikö tuonne pääse ajamaan vaikka laivalla kun siitä virtaa ohi Main, joka lienee Reinin sivujoki. Sitä pitkin on helppo uitella valmiita veneitä eri suuntiin.

    • seppomartti

      Bavarian tehdas on kuivalla pellolla pikkukaupungin laidalla. Ei sieltä uiteta veneitä Mainia tai muitakaan jokia pitkin. Logistiikkaa arvioitaessa etuna on päämarkkinoille eli Välimerelle lyhyempi rekkamatka kuin esim Hansella.

    • Hmm, kun Swan-veneitä valmistava Nautor sijoittui Pietarsaaren maalaiskunnan Kållby- nimiseen kylään kuuskytluvun puolvälissä, niin minun tietooni ei ole tullut muuta varsinaista syytä siihen kuin tontti, jonka sai sieltä halvimmalla.
      Kun se sitten alkoi suoltaa suuria yli 11 metrisiä veneitä muutaman kappaleen vuosivauhtia, saivat pietarsaarelaiset monesti ihmetellä sellaisen matelua autosaattuessa lähes kaupungin keskustan kautta satamaan; kannella oli keksimies joka nosteli sähkö- ja puhelinkaapeleita jotta paatti sopi alta.

      Kun firmalla meni sitten niin hyvin logistiikan vaikeuksista huolimatta, että tontin hinta menetti merkityksensä, tuotanto siirrettiin (ehkä 80-luvulla) Pietarsaaren Pormestarinsaareen, mistä voidaan laskea vesille suoraa hallista..

      Ehkä Bavarian tapauksessa kuljetus rantaan hoituu jotenkin yksinketaisemmin :)

    • R33BlueEyes
    • sisämaalai

      Saksassa Mayer telakkakin on sisämaassa. Mayer telakka siis rakentaa isoja risteily aluksia...nyt niillä on komia telakka Turussa pansiossa meren äärellä.

      • Papenburg

        Ovat nykyiset laivat kasvaneet pois Ems joesta. Kovat ruoppaukset aina edessä kun laivan hinaaminen merelle on tiedossa. Muistaakseni joutuvat jonkun pikkusillankin nostamaan pois tieltä.
        Hinaavat ne laivat perä edellä liekö syynä se että eivät pysty niitä enää kääntämään sen telakan rannassa.
        Siellä on valtavat määrät kansaa rannoilla kun laivaa siirretään - oikea kansanjuhla. Joutuvat myös odottamaan korkeimman yläveden siirtopäiväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2645
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2615
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2262
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2134
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2125
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2015
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1616
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1477
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      1
      1370
    Aihe