Miksi Bavarian tehdas on sisämaassa?

BaijerinVene

Tietääkö miksi Bavarian tehdas on aikoinaan sijoitettu sisämaahan Giebelstadtiin Baijerissa? Luulisi merenrannan olevan looginen paikka veneveistämölle, eli onko tässä takana jokin aikaisempi lujitemuovitehdas yms.?

11

512

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uu66uu

      Siinähän se on merten äärellä, vain idästä puuttuu meri: http://prnt.sc/b7v8p2

      Jos tehdas olisi meren äärellä, niin kaipa jokin osa ostajista purjehtisi veneen kotiseudulleen, mutta ehkä näitä ostajia ei ole niin paljon, että säästetyt kuljetuskustannukset kattaisivat muut sijainnin edut.

    • No kun Bayern eli latinaksi Bavaria sijaitsee tuolla. Jos tehdas olisi Hampurissa, te ajelisitte Hamburgereilla.

    • Hyvä ettei sijaitse Emmenthalissa.

      • Goudaa

        Sehän on jo Sveitsissä.


    • Miksi__

      Nauticat tehdään Pöytyällä, myös sisämaassa, miksi. Terhi tehdään Rymättylässä, mutta veteen on automatka, miksi .. Näitä riittää..

    • Kölivinossa

      Saksassa on elintila ollut vähissä jo pidemmän aikaa ja varmaan tuolla sitten on ollut sopiva läntti veneveistämölle. Ja eikö tuonne pääse ajamaan vaikka laivalla kun siitä virtaa ohi Main, joka lienee Reinin sivujoki. Sitä pitkin on helppo uitella valmiita veneitä eri suuntiin.

    • seppomartti

      Bavarian tehdas on kuivalla pellolla pikkukaupungin laidalla. Ei sieltä uiteta veneitä Mainia tai muitakaan jokia pitkin. Logistiikkaa arvioitaessa etuna on päämarkkinoille eli Välimerelle lyhyempi rekkamatka kuin esim Hansella.

    • Hmm, kun Swan-veneitä valmistava Nautor sijoittui Pietarsaaren maalaiskunnan Kållby- nimiseen kylään kuuskytluvun puolvälissä, niin minun tietooni ei ole tullut muuta varsinaista syytä siihen kuin tontti, jonka sai sieltä halvimmalla.
      Kun se sitten alkoi suoltaa suuria yli 11 metrisiä veneitä muutaman kappaleen vuosivauhtia, saivat pietarsaarelaiset monesti ihmetellä sellaisen matelua autosaattuessa lähes kaupungin keskustan kautta satamaan; kannella oli keksimies joka nosteli sähkö- ja puhelinkaapeleita jotta paatti sopi alta.

      Kun firmalla meni sitten niin hyvin logistiikan vaikeuksista huolimatta, että tontin hinta menetti merkityksensä, tuotanto siirrettiin (ehkä 80-luvulla) Pietarsaaren Pormestarinsaareen, mistä voidaan laskea vesille suoraa hallista..

      Ehkä Bavarian tapauksessa kuljetus rantaan hoituu jotenkin yksinketaisemmin :)

    • R33BlueEyes
    • sisämaalai

      Saksassa Mayer telakkakin on sisämaassa. Mayer telakka siis rakentaa isoja risteily aluksia...nyt niillä on komia telakka Turussa pansiossa meren äärellä.

      • Papenburg

        Ovat nykyiset laivat kasvaneet pois Ems joesta. Kovat ruoppaukset aina edessä kun laivan hinaaminen merelle on tiedossa. Muistaakseni joutuvat jonkun pikkusillankin nostamaan pois tieltä.
        Hinaavat ne laivat perä edellä liekö syynä se että eivät pysty niitä enää kääntämään sen telakan rannassa.
        Siellä on valtavat määrät kansaa rannoilla kun laivaa siirretään - oikea kansanjuhla. Joutuvat myös odottamaan korkeimman yläveden siirtopäiväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      144
      6232
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      193
      3864
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      31
      2741
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      478
      2740
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2365
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      185
      2033
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      134
      1495
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1314
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1294
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      89
      1064
    Aihe