Minua huijattiin

Jakohihna

Konalan autohuollossa (Ristipellontie) väitettiin ensin turbon vuotavan öljyä jakohihnalle, joten jakohihna pitäisi vaihtaa. Asiaa muilta autoasiantuntijoilta tiedusteltuamme, saimme kuulla ettei turboahtimen ole mahdollista vuotaa öljyä jakohihnalle. Lisäksi autoon oli vaihdettu jakohihna viisi kuukautta aikaisemmin (hihnan pitäisi kuitenkin kestää viisikin vuotta.) Hintaa koko lystille tuli yli 1000 euroa. Korjaamossa väitettiin myös turbon olevan vaihdettavissa mutta muualla on sanottu turbon olevan kunnossa ja se toimii hyvin. Kysyimme rahojamme takaisin hihnanvaihdosta mutta he eivät suostuneet tähän.

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autokorjaamokoijarit

      Reklamoi liikkeelle ja vie asia tarvittaessa kuluttajariitalautakuntaan - käsittelyajat ovat pitkiä ja vastauksen saanet vasta ensi vuoden puolella. Dokumentoi asia huolella.
      Prosessi on maksuton mutta kuluttajariitalautakunnan päätös ei varsinaisesti velvoita yritystä mihinkään - päätöstä noudattamaton yritys lähinnä joutuu Kuluttaja -lehdessä julkaistavalle Mustalle Listalle, joka on pelotteena varsin mitätön.

      Jos finanssipuoli on kunnossa ja tahdot toimintaa nopeammin, haasta yritys asiassa oikeuteen.

    • Kurmeetuote

      Johan on pojat hihnanvaihdolle hinnan räpsässeet ei vain tehneet tappiolla.

      • samatäällä

        Sama kokemus. Tekivät ihan turhia lisäyksiä remonttiin. Tuli lisävika - korjasivat lisähinnalla. Eivät vastaa reklamaatioihin. Huijattu fiilis jäi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2298
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1851
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1446
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      27
      1312
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1140
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1038
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      871
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe