Johan alkoi mietityttää minuakin avioliitto

salmetAR

Luin tuon viestiketjun ikäihmisten liitosta. Omalla kohdallani olisi ajankohtainen. Kun vaan uskaltaisi ottaa tuon ison askeleen.
Olen vielä alle 70 ja kosija lähestyy kasikymmppiä. Olen hyvissä voimissa, mutta ukkokulta raihnainen, tulisiko minusta pian omaishoitaja? Ja kuinka sen sitten jaksaisin?
Nämä mietteet menee rakkaushuuman ohi..ja laittaa asioita pohtimaan tosissaan.

5

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihan-kevät

      On puute ja läheisriippuvuutesi rajua ja sairasta jos kaheksankymmpisen kaa aviota suunnittelet. Olkaa platonisii ja silleen, käsi kädessä istuen, ei muuta touhua. Auringon valo väärästä kulmasta hajottaa ihmisen, sekoittaa pään.
      Omaishoidon sudenkuoppaan oot matkalla.

    • Omaishoitajan osa on todella rankka kuvio, tietysti panee miettimään, mutta eihän elämää voi koskaan varman päälle pelata. Voihan käydä, en tietenkään toivo tai edes ajattele, vaan ihan esimerkin vuoksi, että sinusta tuleekin hoidettava ja puolisostasi hoitaja. Ei se ikä kaikkea ratkaise.
      Onnea vaan rohkeille askeleillesi.

    • Raha.puhuu

      Onko mies varakas ja tekisittekö täydellisen avioehdon ettei sinulle jäisi mitään miehen kuoltua? Sellaisen, että kummallakin on oma omaisuus. Tuskin teiltä enää tuossa iässä puuttuu mitään suurta hankintaa mitä pitäisi yhdessä hankkia.
      Missä aikoisitte asua? Sinun vai miehen omistamassa asunnossa? Onko miehellä perillisiä? Jos miehellä ei olisi perillisiä ja hän testamenttaisi kaiken omaisuutensa sinulle, niin luulenpa ettet epäröisi mennä naimisiin:/
      Laittaisit raihnaisen ukkelin tietenkin hoitokotiin ja nauttisit elämästä kun ukkeli ei seniiliydeltään huomaisi kuinka tyhjennät hänen tilejään. Eikä rahoja olisi perillisetkään vahtimassa.
      Mutta jos on perillisiä etkä hyötyisi taloudellisesti ukkelista yhtään, niin sinua pelottaa puolison omaishoitajaksi jääminen. Eihän ilman taloudellisia etuisuuksia kukaan raihnaista ukkelia haluaisi hoitaa. Näin se vain menee....

    • Donhuan

      Älä tee sivuasioista pääasioita. Mene naimisiin jos ukko tahtoo ja katso avoimin silmin mitä tapahtuu. Voihan olla et jompi kumpi kuolee kohta jos kauan empii.

    • näin-aattelen-

      EI ton ikäkäisten kannata, ei tarvi mennä avioliittoon enää,
      mutta
      toistensa rakastaminen, läheisyys, kaveruus on arvokasta,
      tuolla joku jo sanoi, "pitäkää vaan toisianne kädestä kiinni "
      se on hyvä neuvo,
      viettäkää ihanaa aikaa yhdessä,
      istukaa vierekkäin toistenne kainalossa,
      nauttikaa kaikesta mukavasta yhdessä, jopa matkailusta jos jaksatte,
      EI siinä avioliittoa tarvita,
      tulee vain hankaluuksia lainkirjaimen kassa ,
      jos ja kun toinen kuolee,
      itse en enään menisi naimisiin,
      mutta läheinen kaveri kyllä kelpaa vanhuuden iltojen iloksi,
      onhan kaksin aina antoisampaa elämä,
      virikkeelistä , pysyy paremmin elämässä kiinni
      ku on rakas mukava kaveri vielä vanhanaki ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe