Mitä teen? Passatin-12 Dsg vaihteisto alkoi osoittamaan hajoamisen merkkejä jo toisen kerran. Pistänkö kiertoon VW tehtaan tyyliin, eli petän ostajan ala-arvoisella tuotteella.
Jälleen menossa rikki
pettynyt-
18239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Anna Hyvän Kiertää..... Täälläkin esiintyy monta VW-fanaatikkoa, jotka eivät ole koskaan nähneet volsun hajoavan, ja 50 vuotta on volsulla ajeltu. Että ei siinä sinunkaan autossasi VOI olla vikaa. Et vaan osaa käyttää. Tai oot huollattanut halpishuollossa.
Hieman provokatiivinen aloitus, haisee jo pitkälle.
Ei muuta ku vokkelo paaliin ja jotain muuta merkkiä tilalle. Ei kannata vika-altista myyntiin laittaa, kun sillä saa mulkun leiman otsaansa.
samaa mieltä
Jälleen vältti passatti(- 07 tdi ) paalin 369 000km ja hyvin meni katsastuksesta taas läpi ja dsgkin vaihtaa , niin mikä niitä vaivaa kun aina luetaan samasta vaikka kälyn skodassakin on se dsg vaihteisto ei sitä ole rikki saanut vielä vaikka onkin satoja tuhansia painellut kyllä sen muissa autoissa on ollut enempi ongelmaa , ainakin niissä s80 volvoissa.
Paalausta vaille olevat olikin paremmin tehtyjä. Nämä nykyiset on täysiä paskoja. Tehty linja muutos ja tarkoituksella tehdään halvalla, jotta katteet omistajille paremmat asiakkaiden kustannuksella. Tätä sanotaan kusettamiseksi ja huijaamiseksi, siinä lajissa Volsu on erinomainen. Väärenteli USA.sakin saaste tietokone ohjelmia kun muuten ei pärjännyt markkinoilla. Tojo siellä myydyn merkki ja Lexus myydyin lajissaan.
"Tojo siellä myydyn merkki ja Lexus myydyin lajissaan."
Tämä kommentti ei liity mitenkään autoihin. Ihmetyttää vain miksi Tojo-terot kirjoittavat samoja valheita kuukaudesta toiseen. Uskovatko ne itse niihin vai onko niillä kultakalan muisti. Tai sitten ymmärtämisen esteenä on kielitaidon taso eli kyky ymmärtää miitä tarkoittaa "car" ja "vehicle"
Tässä vähän parempaa tietoa menestyneistä autoista.
http://www.fool.com/investing/general/2016/01/10/the-5-best-selling-vehicles-in-america-in-2015.aspx
Ja luxury-osastollakin BMW johtaa ja VW on todella vahva usealla merkillä.
http://www.motorauthority.com/news/1101710_bmw-holds-on-to-u-s-luxury-car-sales-crown-in-2015-lexus-moves-into-second
Ei Toytakaan huonosti menesty, mutta selkeästi perässhiihtäjä joka osastolla.
Menneen talven lumia ukko tukkiskellut. Huijari yhtiö romahtanut ja joutaakin mennä leivättömän pöydän ääreen. Toivottavasti mätkäsevät niljardien sakot ja pistävät tuontikieltoon niinkuin Citikan aikoinaan.
Ainoa mikä tässä oikeasti menossa rikki on kaikki ennätykset testivoitoissa ja myyntilastoissa. VW:n dominointi on käy selkeästi joidenkin hermoille.
Siinä on aika suuri ero kun trollit yrittää räksyttää suolipalstalla ihon alle ja VW tekee saman reaalimaailmassa.
http://www.nettiauto.com/opel/vectra/8031517 ostaa
Oma kokemus dsg laatikosta ensinmäisen 2 ja puolen vuoden sisään 9 korjaamo kertaa, dsg nollausta, mekatroniikan, kytkinpakan, kaksoismassan ym vaihtoa sekä lopuksi kokonaan uusi laatikko apulaitteineen. Tähän voidaan vielä lisätä moottorin vaihto johtuen todnäk huohotinputken jäätymisestä ja sulamisesta mikä aiheuttaa veden pääsyn 4 sylinteriin mikä käynnistysvaiheessa rikkoo laakerit, tämä vaivaa ainakin osaa vw konsernin 1,9 tdi koneita.
Itselläni Passat 2.0 TDI 125kW DSG -77.
Mittarissa nyt 561 tuhatta km.
Moottorissa on ollut ongelmia, mutta DSG loota toiminut moitteetta. Kerran syttyi moottorin kuva. Virheilmoitus siitä, että kytkin pitää säätää. Hoitui ohjelmallisesti VCDS:llä, eikä sen jälkeen ongelmia ole ollut.
Oli virhe: Vuosimalli on -07
"...alkoi osoittamaan hajoamisen merkkejä..."
Aloittaja voisi hieman tarkentaa mitä on nuo hajoamisen merkit. Tietenkin jos kyseessä on hätäisesti kyhätty trolli, ei tarvitse vaivautua keksimään oireita omasta päästä. Tiedän nimittäin tarkalleen miten eri tyyppiset dsg-vaihteistot toimivat ja miten ilmeneviä vikoja niissä on ollut.
Nyt täytyy muistaa reaalimaalima. Meillä kahdellakymmenellä on joillakin volkkari, mutta tähän kahteenkymmeneen sisältyy myös tämän palstan trollit, joilla sitä ei ole. Jos trolli kuvailee mielikuvitusautonsa vikoja, niin ei sitä voi kovinkaan tosissaan ottaa.
Kyllä niistä suurin osa kuitenkin toimii, sanoo tirkkonen.....
http://yle.fi/uutiset/3-8002604
Kyllä,+42+%+toimii,+58+%+kuraa,+suurin+osa+niistä+42+%+odottaa+kytkiremppaa,+ketjuremppaa+ja+syö+öljyä,+muuten+varsin+vähävikaisia+jos+kaikkia+tyyppivikoja+ei+lasketa
R020546+muka+DSG+7+vaihteiston+valmistusnumero,+näin+väittää+vv+auto.+Speksien+mukaan+tuo+on+ohjausyksikön+tyyppinumero...mene+ja+tiedä.
Ruotsissa ambulanssiyrittäjä on tuskaantunut Volkkareihin, jotka kestävät ammattikäytössä vain 80.000 km, sitten paaliin.
En ambulans byts normalt efter tre år, då har den gått mellan 30 000 och 35 000 mil. På vissa modeller som används i Borås håller dock inte motorn mer än 8 000 mil. "Det är en svaghet", säger verksamhetschefen.
Håkan Rosenqvist. Ambulanssjukvården på Säs har ett 30-tal fordon. Samtliga har både styrkor och svagheter. En modell, den fyrhjulsdrivna VW Transporter, har större problem än de andra med motorn.
– VW har haft en tendens att motorn inte håller, säger Monica Hjelmgren, verksamhetschef för Säs ambulanssjukvård.
Hon kan inte säga exakt hur många av VW:s fordon som man tvingats byta motor på, men det rör sig om ett flertal.
– Vi har fått byta motor regelbundet efter omkring 8 000 mil, säger hon.
Ansvariga på Volkswagen är medvetna om problemen och tar dem på största allvar.
– Det stämmer att vi har haft en del driftstörningar gällande våra ambulanser.
http://www.bt.se/boras/sarbarheten-pa-sas-ambulanser-en-svaghet/