Julkisilla liikkuminen Lontoossa

penar

Hei te viime aikoina Lontoossa käyneet! Mikä on kätevin ja mieluusti myös edukas tapa kahdelle ihmiselle maksaa julkisilla liikkuminen Lontoossa? Kyseessä kolmen yön matka. Heathrowlta ajateltiin ajella keskustaan junalla ja metrolla arvatenkin loppumatka. Metrolla kuljemme myös muina päivinä paikasta toiseen. Oyster card vai travel card? Miten ne toimivat (siis että mistä niihin saa ladattua rahaa, mistä näet paljonko rahaa on käytössä, enkä saako ylijääneet rahat takaisin lähtiessä?) Jos saman matkan aikana joutuu linjaa vaihtamaan, meneekö siinä aina kortilta lisää... Kiitokset jo etukäteen. Yritin lueskella Lontoon joukkoliikenteen sivuja, mutta eri korttivaihtoehdot vaikutti tosi sekavilta.

4

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trefem

      Sinun ei kannata ajaa Heathrowilta junalla alkumatka ja metrolla loppumatka vaan aja metrolla koko matka. Oysterin voi ostaa lähes jokaisen metroaseman portin lippuasemalta myös Heathrowissa, samoin samalla voi ladata haluamallaan summalla. 3 päivälle sopiva summa on 20£ kun on Oyster pay as you go.
      Lataussaldon näet portin näytössä, sitä voi kysyä myös lipunmyyjältä.
      Matka katkeaa vasta maan pinnalle sulkuportin kautta noustessa. Maan alla ei erikseen uudelleen maksella linjoja vaihtaessa. Eri vyöhykkeille on erilaiset maksut, portti tunnistaa missä olet poistunut metrosta.

      • trefem

        Busseissa Oysterin luenta on vain bussiin astuttaessa, ulosmennessä ei enää mitään luentalaitetta ole.


    • oysterillamatkaan

      Voit lukea tarkemmin Oysterin ja Travl Cardin eroista vaikka täältä: http://lontoo.org/liikkuminen/metro/ Siellä saat vastauksen kaikkiin kortteja ja niiden eroja koskeviin tavallisimpiin kysymyksiin. Huomaathan, että lyhyellä lomalla Oysteri tulee normaalisti halvemmaksi, koska maksat vain tekemistäsi matkoista.

      • Karsukas

        Lopeta nyt vittu toi sun sivuston promoaminen jo. Paska sivusto ja haluut vaan kävijäklikkejä. Tää tyyppi mainostaa siis tota lontoopisteorgia joka välissä mihin vaan itsensä saa lykättyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe