lankkulattian asennus

kuison

Olemme hankkineet 50 mm paksuja höyläämättömiä lattialankkuja noin 70 m2 alalle. Lankkujen leveys vaihtelee.

Tarkoitus olisi tehdä järeä lankkulattia tulevaan hirsitaloon.

Mites kiinnitys? Ruuvaus sivusta ja tapitukset väliin. Onko menetelmistä tietoa, vinkkejä, tietolähteitä? Esim. miten tapitus käytännössä tehdään? Kuivaus, asennius, hionta, lakkaus vai vahaus jne jne??

6

3887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koivu

      minulla on 40 mm paksua sahattua koivu ja mäntylautaa n. 200 m2 verran. Olen mietiskellyt niiden kanssa samaa ongelmaa. Höylätä en etukäteen haluaisi, enkä tapittaakaan mahdollisen kohdistamisongelman vuoksi, joten kehitin seuraavan ajatuksen:

      - lautojen reunaan niiden molemmille syrjille voisi ajaa sirkkelillä urat keskelle paksuutta. Kokoonpanovaiheessa näihin uriin upotettaisiin vaneriset esim 30 mm leveät listat pontiksi. Kiinnitys tapahtuisi ruuvilla sivusta lankkuun "kielen" päältä kiertämällä jos kapeat laudat, mutta esim. 175 mm laudassa suoraan laudan päältä ruuvaamalla (kanta syvälle esireikiin).

      Lattia hiottaisiin kiinnityksen jälkeen.Päältä ruuvattujen ruuvien kannat peitettäisiin hionnassa syntyvällä pölyllä ja liimalla/lakalla. Luulen, että nämä ruuvipaikat jäisivät kuitenkin läpikuultavassa lattiapinnassa nökösälle. Maalatussa eivät.

      Toimisikohan?

      • Jocuko

        Rakoja tulee, jos lankut eivät ole sisäkuivia. Vanhoissa aitoissa on kiristysmahdollisuus (tapitetuille) lankuille.


      • Jussi P.
        Jocuko kirjoitti:

        Rakoja tulee, jos lankut eivät ole sisäkuivia. Vanhoissa aitoissa on kiristysmahdollisuus (tapitetuille) lankuille.

        Lattialankut kuivuvat aina jonkiverran, ovat sitten vaikka uunikuivattuja.
        Jos vain suinkin mahdollista, tekisin lattiasta ns. uivan lattian, eli kiinnittäisin sen vain korkeintaan muutamasta kohdasta (esim. lattialistan alta). Kun lattia sitten kuivana aikana kutistuu, voi poistaa nuo muutamat ruuvit ja kiilata seinän vierestä lankkujen raot umpeen.
        Lankut voivat olla pontattuja tai tapitettuja (ilman liimaa tietysti).
        Hirsitaloja jonkinverran purkaneena ja korjanneena, kieltäisin pontista naulaamisen/ruuvaamisen lailla ;)


      • sisällä
        Jussi P. kirjoitti:

        Lattialankut kuivuvat aina jonkiverran, ovat sitten vaikka uunikuivattuja.
        Jos vain suinkin mahdollista, tekisin lattiasta ns. uivan lattian, eli kiinnittäisin sen vain korkeintaan muutamasta kohdasta (esim. lattialistan alta). Kun lattia sitten kuivana aikana kutistuu, voi poistaa nuo muutamat ruuvit ja kiilata seinän vierestä lankkujen raot umpeen.
        Lankut voivat olla pontattuja tai tapitettuja (ilman liimaa tietysti).
        Hirsitaloja jonkinverran purkaneena ja korjanneena, kieltäisin pontista naulaamisen/ruuvaamisen lailla ;)

        Jos rakennusprojektisi sallii, niin kannattaisi pitää tulevat lankut varastoituna samassa sisätilassa ja samassa lämmössä/kosteudessa kuin ne tulevat lopullisesti olemaan. Mieluimmin vaikka pitempäänkin.

        Tein 50 mm leveästä koivulaudasta lattiaa n. 130 m2 ja sain höyläämöltä tavaran kuivattuna. Ensin tehtyihin huoneisiin ilmestyi seuraavana talvena tosi isot raot, viimeisiin ei käytännössä mitään.

        Kuljetus ja käsittely ratkaisee paljon, puuhan on tosi hyvää sitomaan kosteutta...


      • lankkua lattiaan

        Tuolla tavalla korjattiin parkettilattiaa minulla eikä tullut hyvä. Lattia antaa jalan alla siinä kohtaa periksi. En osaa tuosta muuta sanoa mutta vanhan ajan konstit voi olla parempia kuin pussillinen uusia ja tapitus tuntuu hyvältä ajatukselta


    • mökkilattiaa

      Entäs sitten välillä kylmillään olevan mökin lattialankkujen kiinnitys? Nehän elää koko ajan? Miten sellaiset kiinnitetään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3292
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3142
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe