Hyvästi on sellainen sana

Kannattaa harkita tarkkaan, ennen kuin sen sanoo. Se on lopullinen miekanisku.
En voi kuin pettyneenä puistella päätäni.
Kaikkea hyvää yhdelle.
Jos kerran tämä täytyi päättää, olisi sen voinut päättää kauniimminkin.
Ainakin minulla oli aitoja tunteita.
Moi.
11241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ihmiset tekevät virheitä ja eivät osaa niitä ylpeyksissään myöntää jälkikäteen sitten. Ymmärtäväisyys on siksi niin suuri hyve. Siinä ei itse oikeasti häviä mitään mutta voi saada sillä paljon aikaan.

Äänestä
  • Joskus ihmisten on pakko jos haluavat pierua virheensä. Ei voi olla niin kamalaa myöntää ja pyytää anteeksi, sillähän vain osoittaisi olevansa fiksumpi ja viisaampi ym.

    Äänestä

Kerroitko niistä tunteistasi tai näytitkö ne? Minä en ainakaan halua päättää mitään vaan vihdoinkin aloittaa. Siihen tarvittaisiin vain hyväksyntää toiselta osapuolelta. Sitä odotan.

Äänestä

Oletko varma, että ne hyvästit oli sulle?

Äänestä

Empä usko

Äänestä

...on HYVÄ.ST1, I like BP

Äänestä

Sinä itse halusit ihan alun alkaenkin päättää kaiken rumasti :( Oletko sä tajunnut hetkeäkään kuinka paha mulla on ollut olla kaikki nämä vuodet???
Että kyllä tässä välillä tulee pakostakin niitä hyvästijättö fiiliksiä kun ei vaan jaksa enää tätä paskaa.Ja kun eräs toinen näyttää tunteensa minulle ihan avoimesti ja sinä et ole tehnyt sitä koskaan! Mutta niinkuin jo silloin sanoin mä en uohda sua milloinkaan. Moi!!!

Äänestä

Villasukat voi ei mitä en tiedä onko:)

Äänestä

Tässä aloituksessa on oikeasti ajatusta. Aina pitäisi ensin miettiä, mitä sanoo tai mitä kirjoittaa. Toki emme aina pysty siihen, mutta pyrkimys pystyä olisi aika toivottavaa. Se olisi jo jotain.
Nimittäin joskus joku pieni sana voi hajottaa enemmän kuin arvaammekaan. Ja nimenomaan "jättämiset/hyvästit/niillä uhkaaminen voivat saada niin syviä kolhuja aikaiseksi, että luottamuksen palautuminen voi viedä todella paljon aikaa, jos se koskaan edes palautuu.
Toinen ei voi koskaan tietää sitä syvintä ajatusta toisen päässä.

Äänestä
  • sepäse liekin koko asian ydin.

    Äänestä

Pelkästään ruotsinkielessä on tuollainen hyvästi-sana olemassa, joka tulee juurikin ennen kuolemaa kun nainen sanoo miehelleen: hyvästi, adjö, kun mies teloitetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanojen_voima kirjoitti:

Kannattaa harkita tarkkaan, ennen kuin sen sanoo. Se on lopullinen miekanisku.
En voi kuin pettyneenä puistella päätäni.
Kaikkea hyvää yhdelle.
Jos kerran tämä täytyi päättää, olisi sen voinut päättää kauniimminkin.
Ainakin minulla oli aitoja tunteita.
Moi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu