Vanha on hiukan liian kova meluinen joten onko uudessa hiukan pienempi melu?
Koeilin uutta mutta jäi jotenkin asia rekisteröitymättä mutt akuka on vaihtanut varmaan on asian pannut merkille. Kiitos jos jaksat vastata.
Vaihtelu mielessä ja ei nyt oikein muuta taida tulla mieleen. Kenties yaris on vielä kokeiltava mutta on vaan kalliimpi ja ajaa saman asian.
i20 vs i20 sisämelu uusi vs vanha.
5
177
Vastaukset
- Hynynen20
Itselläni on 1.2l classic malli. Pari viikkoa kerkesi olla ajossa kun p.auto hipaisi oikeanpuoleisen sivupeilin. Huoltoon meni, ja sijaisautoksi sain sama mallisen. Vuosimalli oli 2009, moottorin koko tai mallin versiota en tiedä.
Yllätyin kun tämä sijaisauton ajomelu oli todella paljon vaimeampi kuin uusi autoni. Ajoreitti oli sama eli joka aamuinen työmatka. Johtuukohan se pienempi melu renkaista? Toisaalta hassua se olisi jos uusi rengas olisi muka meluisampi kuin vanha. - Hynynen20
Sen verran utelias olin niin selailin sijaisauton huoltovihko ja kuitteja. Vakuuttavan näköistä auton laadusta, pelkkästään määräaikaishuoltoja vaan ja polttimoiden/pyyhkimien vaihtoa.
- 0654321
Enpä tiedä kertooko huoltovihkon merkinnät mitään auton laadusta. Omaan 2014 syksyllä uutena ostettuun i20.een on takaluukku maalattu ruostumisen takia ja kytkin vaihdettu (molemmat onneksi takuuseen - tästä iso plussa hyundaille). Eikä kummastakaan ole merkintöjä huoltovihkossa. Kuitit kun häviää niin mistään ei näistä korjauksista tiedä.
- melkoisiasatusetiä
Vai huoltokirjaan kirjataa kaikki polttimoiden ja pyyhkien vaihdotkin, hehee mikä vitsi. Kuten tuossa edellä kerrotaan, ei takuukorjauksiakaan kirjata vaikka ovat isokin ja oleellisia auton kannalta.
- Hynynen20
Pakko tähän vastata ja tarkentaa.
Huoltovihkossa ei ollut muuta kuin pelkkä huollon leima ja takasivulla pari merkintää korin naarmuista. Vastaavasti kuitteista näkyy auton tiedot, työkohteet jne. Niitä kuitteja sitten.oli isompi nippu. Kaikissa oli työmääräyksenä määräaikaishuolto ja muutamissa vielä erikseen muu työ, jotka olivat lähinnä polttimoiden vaihtoa ja sen semmoista pientä. Mitään kytkinremppoja, jarruremppat ja semmoista ei ollut. Tavallaan 0654321 on oikeassa, että korjatut toimenpiteet eivät välttämättä näy missään. Auton siis omistaa korjaamo itse. Mutta jos isoja remppoja on tehty miksi sitä pitäisi piilotella?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420