Finnsat FSH 2500 PVR -digiboksi vikaantunut

ei_toimi

Huomasin, että boksi ei mennyt päälle kaukosäätimestä. Kovalevy kuulosti pyörivän, vaikka mitään tallennusta ei pitänyt olla menossa. Boksi ei myöskään reagoinut etulevyn I/0-kytkimeen. Resetointi (virran katkaiseminen boksin takana olevasta kytkimestä) ei auttanut.

Avasin boksin, eikä siellä ollut kärynneitä komponentteja. Akun jännite oli vain 2,9 V. Kovalevyn jännitesyötön irrottaminen ennen resetointia ei auttanut. Softan uudelleen asennus ei myöskään auttanut.

Resetoinnin jälkeen etupaneeliin tulee normaali boot-teksti, ja sen jälkeen laite menee valmiustilaan (niin kuin ennenkin) mutta kovalevy jää pyörimään. Toisinaan laite reagoi kaukosäätimeen ja tv-katselu sen kautta voi onnistua, mutta laite ei tunnista kovalevyä. Kun laite lähti ensimmäisen kerran "toimimaan", se oli kadottanut kaikki asetukset, eli siinä oli tapahtunut ns. tehdasasetusten palautus ja oletettavasti aivan itsestään.

Laitteessa on aina ollut seuraavat ”viat”:

- kello saattaa joskus jäädä jälkeen

- jos tallennuksen ollessa käynnissä keskeyttää toisen tallennetun ohjelman katselun, laite saattaa mennä jumiin, mihin auttaa vain resetointi.

Mikähän mahtaa olla vikana..?

6

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huijataanko_meitä
      • Huijataanko_meitä

        Sorry, menin halpaan ja katsoin päivämäärän väärin. Tarkista ja vaihda se akku, kiitos. MuroBBS:n väki on antanut sinulle hyviä ohjeita. Poistun tästä häpeämään tekstiäni...


      • ei_toimi

        Kerropa sinä osaavana, mistä löydän vastaavanlaisen akun? Mitat n. 12 x 5 mm.

        LIR1130 näyttäisi olevan vähän sinne päin (vaikka onkin ohuempi), mutta sitä ei myydä muualla kuin tukussa (tuhansia kappaleita).


      • Huijataanko_meitä

        En ole tähän malliin tutustunut, mutta minkä Muro BBS:n sivulla olevasta powerin kuvasta voi päätellä, niin kondensaattoreista osa saattaa olla viallisia. Olen korjannut muutamia Topfieldin, Handanin, Humaxin ja Samsungin powereita, ja niissä osa konkista on hieman pullistunut (=konkan pää koholla). Olen vaihtanut aina koko konkkasarjan niitä jälkikäteen tutkimatta.
        Tämä virtalähde on suhteellisen avaraa suunnittelua, joten konkat mahtuvat hyvin paikalleen. Olen korjannut tuttavan huoltoliikkeessä korjatun Handanin powerin, jossa oli käytetty mekaanisesti liian kookkaita konkkia. Kun konkat eivät mahtuneet piirilevylle niille varattuun tilaan, niin niihin oli laitettu kytkentälangasta pitemmät johdot. Oli aikamoinen viritys, mutta eihän ne asiakkaalle näy kun kotelo on kiinni;)
        https://www.dvdplaza.fi/forum/threads/finnsat-fsh-2500pvr.69730/page-2 on tämän mallin powerista asiaa viimeisimmässä viestissä. Akku saattaa vielä toimia, mutta Finnsatin joillakin malleilla on kondensaattoreiden kanssa ongelmia ja mm. Verkkokauppa on joskus myynyt varaosina Finnsatin powereita..


    • ei_toimi

      Kyseisessä boksissa on erittäin pieni stand-by-tehonkulutus. Ilmeisesti osa jännitteistä kytketään pois päältä tuolloin, ja ainoastaan 12 V menee emolle, jotta kello pysyy ajassa ja ajastukset onnistuvat. Muutaman eri jännitteen tuottamiseksi powerin ei tarvitsisi olla noin kompleksinen...

    • 6-10

      Outoa, että olet onnistunut hankkimaan Finnsat-digiboksin, joka on vikaantunut. Ne ovat yleensä viallisia jo heti kaupasta tuotaessa, eikä niihin mahdu enää uusia vikoja, koska niissä on jo kaikki viat valmiina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1909
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1748
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      88
      1066
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe