koirista nopein

salli

olettaisin, että koiramaailman nopeimmat ovat vinntikoirat. mutta mikäs vinttikoiraroduista on nopein? onko teillä kertoa keskinopeuksia?

8

4259

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nanna

      Vinttikoirista nopein on ehdottomasti Greyhound. Sen jälkeen tulee Whippet. Greyhound on maailman toiseksi nopein maaeläin gepardin jälkeen.
      Greyhoundin nopeuksista voisin mainita esim. Suomessa greyhound juoksee radalla 280 metriä aikaan 16,33s, josta nopeudeksi tulee siis 17,15 metriä sekunnissa.

      • Arska

        4 kilometrin matkalla Saluki on maailman nopein nisäkäs! Näin kerrottiin äskettäisessä koiria käsittelevässä tv-ohjelmassa.


    • koiria

      Osittain huippunopeus riippuu myös matkan pituudesta. Greyhound on sprintteri, muttei juokse huippunopeuttaan kovin pitkiä matkoja. Saluki ei mene yhtä kovaa, mutta ylläpitää huippunopeutensa pidempään eli on kestävämpi. Borzoin nopeudesta en tiedä, Afgaaneilla otta jo turkkikin vastaan :) mutta nopeuskaan ei ole yhtä kova.

    • harrastaja

      Juoksijalinjainen Greyhound on ylivoimaisesti nopein ja muistaakseni korkein mitattu nopeus 82km/h. Ratakilpailuissa greyhound yltää noin 60km/h keskinopeuksiin, eli normaalimittaisilla kilpailumatkoilla grey pitää muut vinttarit reilusti(useita kymmeniä metrejä) takana, mutta tietenkin jos matka lasketaan yli kilometrissä, niin grey "hyytyy"

    • Vinttari

      Afgaaninvinttikoira (480)39,30Sek n. 44km/h
      Azawakh (480)35,00Sek
      Basenji (280)24.70 (350)31,00sek
      Cirneco dell`etna (280)24,50 (350)31,00sek
      Englanninvinttikoira (480)30,00sek n.58km/h
      Espanjanvinttikoira (480)32,00sek
      Faaraokoira (480)37,00sek n.47km/h
      Iralaninsusikoira (480)42,50sek n.41km/h
      Italianvinttikoira (280)24,00 42km/h (350)30,00
      Puolanvinttikoira (480)34,00sek n.51.00km/h
      Saluki (480)34,00sek n51km/h
      Slougi (480)34,00sek n51km/h
      Unkarinvinttikoira (480)32,00sek
      Venäjänvinttikoira (480)35,30sek n49km/h
      Wippet (280)19,50sek (350)24,20sek (480)34,00
      n51km/h


      tiedot yleisiä Nopeampiakin toki on=)

    • Boooorzooi

      Borzoi eli venäjänvinttikoira voi juosta jopa 80km/h. Muista en tiedä.

    • Uuttatietoa

      Yllä oleva lista rata ajoista on hieman vanhentunutta aikaa :) ennätysradoilla ajat on reilusti parempia nykypäivänä. Jopa useita sekuntteja osalla roduista.

      Ja nuo rata ajathan antavat suuntaa nopeudesta, ei suinkaan ole vrt rotujen oikeaan tosi nopeuteen ja suoritukseen. Esim. Radoilla juostaan mekaanisen vieheen perässä, joka jäljittelee oikeaa riistaa, kun taas osa vinttikoira roduista selkeästi antaa kaikkensa vietin herätessä maastossa ja elävän riistan perässä.

      Tästä mainittakoon tuo viimeisin mainittu esimerkki rotu borzoi, sopii radalle, mutta huomattavadti parempi maastossa. Yllä olevassa listassa kyseisen rodun yksilön aikakin on esimerkki tälläseen keskusteluun huonoimmasta päästä; alle 35s aika vaaditaan jo käyttövalioitumisesta borzoilla :D.

      Greyn on tutkittu juoksevan parhaimmillaan oliko 73-80km/h jenkkitutkimus. Yksi yksilö. Borzoi ei kyllä taida 80km/h yltää. Nopeammaksi on jalostettu(rakenne), kuin susi, susi juoksee 60km/h.

    • greyt

      Greyhound ylivoimaisesti nopein, ratalinjainen näin tarkemmin sanottuna. Näyttelylinjaiset eivät ihan samoihin vauhteihin yllä. Whippetit ovat toisiksi nopeimpia

      Mutta tosiaan sprinttereitä ovat, lyhyellä matkalla painelevat reippaasti jopa muitten vinttareiden edellä, mutta pitkällä matkalla monilla muilla vinteillä keskinopeus tulee kestävyyden kautta kovemmaksi. Saluki taitaa pitkällä matkalla olla nopein.

      Greyt on gepardin ja hanka-antiloopin jälkeen nopein maaeläin.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      461
      3927
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1672
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1398
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1286
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1069
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1057
    Aihe