Onko mahdollista

pelastusoperaatio

Pelastaa Talvivaara yksityisellä rahoituksella?
Kunka moni uskoo siihen et tuottavuus nousee kannattavaksi?
Mitä vaatisi että sijoittasit kyseiseen yritykseen omaa rahaa?
Kunka paljon tuottoa sinulle pitäsi taata, että sijoittaisit?
Valtio voisi tehdä sijoitusrahaston yksityisille ja talviivarassa työskenteleville joka mahdollistaisi talvivaaran omistamisen / ostamisen.
Miettisin asiaa myös siltä kannalta että veronmaksajien rahoja on syydetty sinne jo todella paljon turhaan. Nyt poliitikot ovat heittämässähanskoja tiskiin lopullisesti.
Paljonko rahaa on mennyt / veronmaksaja? Talvivaaran pitäsi jo olla veronmaksajien omistuksessa. Nyt olisi syytä harkita sen oikeasti sisirtämistä veronmaksajien omistukseen ja katsoa onko kansalaisilla rahkeita saada homma kuntoon ja tuottavaksi.

Paljonko sijoittasit ja millaiset takuut ja tuotto sinun pitäsi saada?

7

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w.ahlroos

      Ei mahdollista, ei sentin senttiä tähän. Ei jatkoon.

    • itt

      kohta 1. On toki mahdollista pelastaa yksityisellä rahoituksella, sitä yksityistä rahoittajaahan on etsitty jo ennen konkurssihakemustakin; eipä ole löytynyt vielä.
      2. Riittää kun yksi uskoo, nimittäin se rahoittaja.
      3. Vaatisi sen, että yhtiö olisi pörssinoteerattu, firmalla hirvittävästi tuohta ja osakekurssi kohdallaan
      4. En ymmärrä kysymystä,oon tyhmä. Eihän tuottoa voi kukaan/mikään taata, yritykseen sijoittaminen on aina riski. Sijoituksen arvo voi nollautua eli sinne meni kankkulan kaivoon. Toki sijoitus voi ja sen pitäisikin tuottaa.
      5. Sijoitusrahaston? Eli valtio perustaisi talvivaara-yhtiön joka olisi julkisesti noteerattu? Paljonkohan valtion pitäisi sijoittaa alkupääomaa, että saisi osakkeita pörssissä kaupaksi, ja millä hinnalla? Vai mitä tarkoitat rahastolla?
      6. Kiitä hanskojen heittelystä Vaasan hallinto-oikeuden päätöstä 28.04.2016.
      7. Paljon/veronmaksaja paljon/osakkeenomistajat, sehän oli ns. kansanosake.
      8. Sijoittaisin sen verran kuin laskisin voivani menettää ilman suurta itkua ja parkua. Muutoin viittaan vastauskohtaan 4.

      Rauhallista loppuvuotta.

    • Vakuusvaje

      Pelastaminen on kyllä mahdollista, mutta siihen tarvitaan paljon rahaa. Tämän hetken hinnoilla kaivos on kannattamaton ja vaatisi nikkelin hinnan kaksinkertaistumisen pyöriäkseen omillaan. Näillä näkymin siihen kuluu ainakin useita vuosia, joten katettavaa tappiota kertyy siihen mennessä ehkä miljardin verran. Osinkoa voitaisiin parhaassa tapauksessa jakaa noin 15 vuoden kuluttua. Kun toiminta voi pysähtyä viherhenkisen oikeusistuimen kieltoon parin vuoden päästä, tuskin kukaan uskaltaa tuota miljardia sijoittaa.

      Paremmissa suhdanteissa tällainen kaivos varmasti kannattaisi. Siinä suhteessa Perällä ja kumppaneilla oli huono tuuri, että nikkelin hinta romahti alta heti toiminnan alettua. Olisi varmaan pitänyt aloittaa hieman varovaisemmin ja pienemmässä mitassa.

      Nythän tässä todennäköisesti käy samalla tavalla kuin niin monelle valtionyhtiölle. Kaivos jää odottelemaan parempia aikoja ja rahapulassaan valtio myy sen lopulta jollekin ulkomaalaiselle yhtiölle hyvin halvalla. Aikanaan varmasti tulevalla nousukaudella tämä yhtiö sitten tekee Kainuun nikkelillä jumalattomat voitot.

    • Jäynäleikki

      Kaikki on mahdollista, jos kaikki pelaavat yhteen. Niin viranomaiset kuin huippuasiantuntijat, joita Suomessa väitetään olevan. Aina uuteen toimintaan liittyy riskejä ja kovaa työtä. Asiantuntemattomat, poliitikot ja tuomarit kun esiintyvät asiantuntijoina, niin siitä ei hyvää seuraa. Kyseessä on suuri investointi ja riskinotto, joita halutaan. Malmia on. Ei paperien pyörittämisellä asiat hoidu vai leikelläänkö vain peperinukkeja.

      • Schanu

        Miksi kaivoksesta saatavaa uraania ei hyödynnetä ?


    • heteka

      Talvivaaran
      Kaivosyhtiö OYj / Suomen valtion Terrafame ostama kaivoksen liiketoiminta vuonna
      2015

      Talvivaara ottaa askeleita,kulkea kaivosteollisuuden todellinen ajatus valjastaa
      mikrobiologia ja fysiikka millä tavoin mineraali maa-ainekset erottaa toisistaan.

      Maailmanlaajuinen teknologia siirto harjaantunut hyväksikäyttäminen maa-alkalimetallit toiminnassa käyttöön Biokemia puhdis on luontoissuoritus esityskelpoinen elinympäristön todenmukaisuus realiteetti luonnonsuojelun hyväksikäyttävä hyväksyttävyys toimintatapa.

      Talvivaaran luottamus Bioliuotus on suljettu käänteisosmoosi vedenkierto palauttava kierrättäminen on nyt hallinnassa,purkuputki rakentaminen auttaa omalta osaltaan kiertoprosessia hallita veden sateinen aika tasapainottaa altaat
      purkaminen Nuasjärveen.

      Suomen Valtio
      80000 tuhatta sijoittaneet osakkeenomistajaa tulevat todennäköisesti menettämään rahansa.

      Suomen Valtion lujittaminen toiminta-ajatus erityinen rahasto-yhtiö on talousarvion
      ulkopuolelta saatavissa oleva rahoittaminen,kuten esimerkiksi kansainvälinen yhtiö,
      EU:n rahoitus ,luonnonsuojelu pilottiprojekti,kansainvälinen kaivostoiminta hallittu
      sulkeminen / jatkuminen tulevaisuudessa.

      Kainuun ELY-keskus valvoa on virheetön ympäristölainsäädäntöä ei ollut rikottu.

      Maakunta Kainuu ei jätetä yksin vastedes tulevaisuus työskentelyolosuhteet ovat
      myötämielinen rahoitusyhtiöt saada ymmärtämään Bioliuotus,ympäristönsuojelu
      hahmottelu virheet perustaa työllistää samalla vaivalla henkilökunta.

      VASEMMISTOLIITTO
      Edellyttää keskeyttää kaivostoiminta täydellisesti näin ollen Kainuun työskennellä
      500 työttömät ihmiset Kainuussa kaivosteollisuudessa on liian paljon.

    • Osakemies

      Kyse on kaivoksesta jonka kannattavuus riippuu nikkelin hinnasta ja sateiden määrästä. Jos vesienkäsittelylaitos rakennetaan, toimintaa ei saada kustannusten vuoksi koskaan kannattavaksi.

      Talvivaaraa ei olisi pitänyt koskaan rakentaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7676
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7244
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      30
      7170
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6340
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6321
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      70
      5313
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      4985
    Aihe