Mihin ammatteihin Asperger ei voi päästä?

turhautunut_

Haluaisin nyt ihan rehellisen vastauksen tähän. Ärsyttää, kun yksi tyyppi jatkuvasti hokee minulle, että Aspergereista ei ole eräisiin tiettyihin ammatteihin. En nyt tässä halua mainita erikseen, mistä ammateista hän on niin sanonut. Haluan vain tietää, mitkä ne ammatit ovat.

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TH-Proffa

      Asperger sinänsä ei estä mitään ammattia. Aspergerit toimii kaikissa mahdollisissa ammateissa kuten minäkin olen toiminut mm. toimitilahuoltajana (TH) ja kirjoittanut aiheesta myös ylemmän tason lopputyön. Kiinostukseni ympäristöasioista on motivoinut työtäni ja tässäkin ammatissa Aspergerista on enemmän hyötyä kuin haittaa. Myös professorille voi Aspergerista olla sekä etua että haastetta:
      https://cmgajcschools.files.wordpress.com/2016/05/peters.jpg

    • assimuori

      Minusta kaikkein luontevin työ, ja itselle nautittavin, on itsenäinen työ: kirjailija, taiteilija, käsityöläinen, kielenkääntäjä, koodaaja, tutkija. Myyntihommiin joku asiantuntija-assi voisi yllättäen myös sopia, vaikka siinä joutuu venyttämään seuransietokykyään ja opettelemaan käyttäytymiskaavoja, luulen. Ryhmätyöhön emme mielestäni sovi, koska emme nauti siitä, emmekä voi antaa parastamme; muu joukkio on yleensä meille riippakivi, ei kannuste. Kai meitäkin on erilaisia. Emme ole identtisiä tämän yhden ominaisuutemme takia. On älykkäitä ja keskitasoisia ja kehitysvammaisia. On taiteellisia, on teknisesti osaavia. On matemaatikkoja ja kielipäisiä. Minusta kullekin ihmiselle on parasta etsiä (tai luoda itse) työ, josta nauttii niin, ettei se tunnu työltä. Joskus voi toimia hommissa, joissa joutuu hiomaan särmiään ja pakottautumaan uusiin ja vieraantuntuisiin tilanteisiin. Surullista minusta olisi, jos koko uransa tekisi työtä, joka on vastoin luonnetta. Minulle kamalin työ olisi vaikkapa joku hoitsu jossain sairaalassa, tai toimistotyöntekijä porukassa, joka tuntuisi minusta tyhmältä ja jonka kuvioihin en pääsisi enkä olisi tervetullut. Teeskennellä jotain muuta kuin on. Se, ettei työporukassa olisi ketään, jonka kanssa voi keskustella. Siitäkin voi oppia, mutta raskasta se on.

      Mitä itse haluaisit tehdä? Missä olet hyvä? Mitä haluaisit oppia? Mitä on tarjolla? Yllätä itsesi ja tuttavasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      39
      2218
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1802
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      129
      1696
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1356
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1080
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      60
      932
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      267
      809
    Aihe