Kokemuksia kyseisitä asunnoista
Kokkolan vuokra-asunnot
18
2174
Vastaukset
- antakaa-määki-huudan
Samat ohuet seinät, äänet kuuluu läpi, toiset on hiljaa, toiset ei välitä naapureista, ja vuokrat vaan nousee. Se sapettaa, kait.
- hullujenhommaa
Muuta Rödsöön,saat kuunnella kotiteatterin ja subbareitten jytkytystä läpi vuorokauden,jonkun korvat kestää jonkun ei,2 kuukautta valitettu yö-ja päivärauhasta ja saat hakea nukkumapaikkaa muualta että sais joskus nukkua,jyrinä ja jytkytys vaan jatkuu,annettu ymmärtää että muuta muualle jos et kestä kuunnella.Ja vuokrat vaan nousee eikä yörauha kuulu edes kauppaan
- nytmiekäsitään
hullujenhommaa kirjoitti:
Muuta Rödsöön,saat kuunnella kotiteatterin ja subbareitten jytkytystä läpi vuorokauden,jonkun korvat kestää jonkun ei,2 kuukautta valitettu yö-ja päivärauhasta ja saat hakea nukkumapaikkaa muualta että sais joskus nukkua,jyrinä ja jytkytys vaan jatkuu,annettu ymmärtää että muuta muualle jos et kestä kuunnella.Ja vuokrat vaan nousee eikä yörauha kuulu edes kauppaan
Jos sä todisteiden kanssa teet rikosilmoituksen kotirauhan rikkomisesta, niin sulla on jopa oikeus saada korvauksia ja tienoo rauhottuu.
https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.menue.decibelmeter&hl=fi - jasesoijasesoi
tuu kuuntelemaan, tule todistajaksi vapaaehtoisia etsitään,koira kun ei voi todistaa ja todistajakin kuoli tässä vähän aikaa sitten,ehti kyllä jättää kirjallisena lapun subeista yms. säilytän sen hyvin
Joten onko vapaaehtoisia jotka haluavat sekaantua? niin ja sitten melumittaussovellukset
- Asukasko
Meillä ainaki koivuhaassa komea huoltomies......
- tyytyväinenvuokralainen
Kun ilmoitat jostain viasta asunnossasi tai yleisissä tiloissa saat odottaa viikkoja tai kuukausia että hoitavat asian.
Pihan roskapöntöstä puutuu kansi, eivät uusi koska"on niin kallis", halvemmaksi tulee katsella kun varikset repii roskapussit auki.
Osassa asunnoista asuu rosvoja/huumehemmoja joten on tuurista kiinni säilyykö pyöräsi/tavarasi varastotiloissa vai viekö joku naapuri ne. Joltain vietiin jopa matto kuivaushuoneesta. Joissain piireissä (koivuhaassa) juopot punkkaa häkkivarastoissa kun joku aukoo varastojen ovet niille. Vuokranantajaa tämä ei kiinnosta.
Talven lumityöt on kai ulkoistettu halvimmalle tarjoajalle joka älykkäästi käy auraamassa aina iltaisin yhdeksän jälkeen niin pääsee vähemmällä kun ei tarvi aurata täysiä parkkipaikkoja.
En tiedä kumpi on varmempaa, auringon nouseminen vaiko vuokrien nouseminen ko. firmassa. Kun eivät pystyneet nostamaan vuokraa kuin maksimin, lykkäsivät yksipuolisella ilmoituksella ylimääräisen kuukausittaisen vesimaksun!- Tyytyväinenvielä
Jos vuokrat tuntuu isoilta muuta halvempaan yksityiselle tai jos muuten asuminen/naapurit ahdistaa
- vastaisku
Tyytyväinenvielä kirjoitti:
Jos vuokrat tuntuu isoilta muuta halvempaan yksityiselle tai jos muuten asuminen/naapurit ahdistaa
Ei kenenkään tarvi lähteä evakkoon varastelevia häirikkö naapureita, vaan asioille pitää tehdä jotain. Paremmin suojattu omaisuus. Jossain isännöijät pitävät valvontakameraa varastoliikenteestä.
- Sourppiino
Kai se on alueestakin paljon kiinni itellä luonnistunu asuminen ihan hyvin näissä kaupungin vuokra asunnoissa Jos et ite aiheuta ongelmia niin mikäs siinä sitten
- enaiheuttele.joo.o
Siis mietin vaan että mikä sun asiasi tässä viestissä on? kun niitä ongelmia aiheuttaa muut, ne naapurit. Toisinaan et saa nukuttua muiden äänekkäiden juopottelun takia, toisinaan varastetaan pyöriä/muuta omaisuutta tai sabotoidaan niitä. Et pidä noita asioita ongelmina vaikka sattuisi omalle kohdalle, kun et itse aiheuta niitä. Hyvin tosin sanottu että alueesta kiinni. Mutta kuinka kauan? Muuttoja tapahtuu jatkuvasti, ja juoppo varas voi olla seuraava naapurisi.
- Koivuhaassa
vuokrat nousee joka vuosi 15-20 e.
Kipuraja on jo ylitetty, kohta alkaa joukkopako täältä.
Keskustassa tuskin on enää kalliimpaa kuin täällä.
Niin ja rempata ei ennen kuin muutat pois.
Tässäkin omassa läävässä -70 luvun alkuperäiset muovimatot..vittu ja vuokra on lähes 600e.- kyrsiintynyt
tässä medän hökkelissä vuokra jo noin 850 e vesi sähköt niin mennään sinne 900 e huikille että kallista on ja tämä on kokkolan vuokra-asuntoja ja joka vuosi nousee......., mutta naapurit mukavia, jopa romanit.
- Himmelihummelihui
Ainahan voi ostaa oman jos on varaa maksaa 900 kuussa. Sillähän lyhentää omakotitalon/osakkeen lainaa kivasti..... Olisin onnellinen jos olise varaa 900 asuntoon mut ei työssäkäyvällä riitä.
- Asumistuki
Se on totta. Tosin jos ei itse maksa vuokraa niin ei saa lainaa
- aivanturhaa
Asumistuki kirjoitti:
Se on totta. Tosin jos ei itse maksa vuokraa niin ei saa lainaa
kyllä täällä missä minä asun ,eivät maksa itse vuokraa vaan niille
maksetaan vuokrat ja sähköt ja ne niitä mölyapinoita onki,pakkotöihin tollaset mölyapinat,että tekisivät jotain asumisensa eteen
- Anonyymi
Mitäs helvettiä sinä asut työkyvyttömien asunnoissa huutelemassa! Tee työs ja osta asunto ja huolehdi siitä äläkä makaa siellä muiden passattavana ja vie jollakin köyhältä/sairaalta/vamnatuneelta/lapsiperheeltä asuntoa!
- Anonyymi
Ai viedä huono-osaisilta asunto?! Samalla tavalla ne huono-osaisetkin joutuu kärsimään kaikesta samasta vääryydestä, jota taloyhtiö tekee. Aivan sama ketä näissä taloissa asuu. Kaikille pitäisi olla sama oikeudenmukaisuus, ihmisarvo.
Kaikkien asukkaiden pitäisi ottaa muut yhteisössä asuvat huomioon, eikä elää niin kuin pellossa.
Kokkolan kaupungin bisnes, vuokratoiminta, josta kuntalaiset/vuokralaiset maksaa heidän palkkansa, pitäisi olla iso asia arvostaa ja kehittää asukkaiden hyvinvointia asukasviihtyvyydellä. Silti se kaikki on niin kiven alla, eikä välitetä, vaikka olisi helppoa ne hoitaa kuntoon. Todella vastuuntunnotonta toimistotyötä. Monissa asioissa rikotaan jo lakia laiminlyönneissä, mutta asukkaat eivät valita tai kantele tarpeeksi korkeimpiin hallintoelimiin, vaan tekevät pieniä ilmoituksia vain isännöitsijälle, joka ei välitä, eikä tee mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753600Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401780
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628