Onko tuo Yle:n Sekaisin?

Sarja kuinka realistinen teidän mielestä? Itseä vähän kummastutti se että keskusteleeko ylilääkäri oikeasti kaikkien potilaiden kanssa? Ja miksi kukaan potilaista ei käynyt kertaakaan psykologin tai terapeutin juttusilla?
Lähinnä ottivat lääkkeensä,oleilivat huoneissaan,kävivät tupakalla ja välillä härnäsivät henkilökuntaa.
Pidän kyllä sarjasta ja aion katsoa loputkin jaksot.Sarjan neljä nuorta tekevät hienoa työtä rooleissaan.
102178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Varmasti paskaa propagandaa. Ei varmaan näytetä eristyksiä, sähköshokkeja ja pakko"hoitoa".

Äänestä
  • Oli Papillon pari kertaa lepositeissä.Sähköhoitoa sai kaksi potilasta jolle toiselle taisi hoito iskeä manian päälle ja toisen masennus vain syveni.Ja ainakin kaksi heistä oli pakkohoidossa,yksi heistä jäi hoitoon kun muut pääsivät pois neljännen jakson lopussa.

    Äänestä

Miksi netistä ei löydy tieoa sarjasta?

Äänestä
  • Löytyy kun googletat.Ja Yle Areenasta voi katsoa koko sarjan.

    Äänestä

Katselin koko sarjan ja propagandistinenhan se omaan silmään oli. Vastenmielistäkin oli katsoa ohjelmaa psykiatrisesta pakottamisesta tietäen miten paljon ihmiset nuorista vanhuksiin kärsivät ammattikunnan käsissä joka päivä. Toisten kärsimyksestä ja ihmisoikeusrikoksista huumorin tekeminen on vähän hyvänmaun rajoilla. Varsinkin, kun ohjelman julkaisee Yleisradio.

Äänestä

En ole suljetulla koskaan ollut, joten vaikea sen puolesta miettiä, mikä sarjassa oli realistista tai epärealistista. Kuitenkin minun on helppo uskoa se, että potilaita vain lääkitään ja keskusteluterapiaa on vähän ja sitä on vaikea saada. Itsekin masennukseeni hain apua jokunen vuosi sitten ja heti ensimmäisenä minulle haluttiin lätkäistä rauhoittavia sekä masennus- ja unilääkkeitä. Keskustelemassa kävin jokusia kertoja psyk.hoitajan luona.

Hoitajani sanoi minua hankalaksi ja yhteistyökyvyttömäksi, kun en tahtonut lääkkeitä ja totesi, että jos tahdon keskusteluapua, kannattaa hankkia poikaystävä. Taisi olla pienestä kiinni, etten joutunut suljetulle, koska en tahtonut niitä lääkkeitä. Onneksi muutin toiselle paikkakunnalle. Sen jälkeen en enää apua ole halunnutkaan hakea, mutta onneksi elämä on lähtenyt menemään paremmin, enkä koe enää olevani masentunut.

Äänestä

Niin siis minä luulin että sarja jatkuu vielä.Taisi olla piilokritiikkiä mt-hoidolle koko sarja varsinkin kun ajattelee että Lumikki kotiutettiin siinä kunnossa että ei pystynyt kävelemään ja toiselta oli mennyt asunto alta hoidossa ollessa(eikö sairaalan sosiaaliviranomaisen ja myös hoitavan lääkärin pitäisi huolehtia siitä että potilaan pakolliset menot hoidetaan tai että potilas muistaa maksaa ne(vuokra tässä tapauksessa).Nuori mies joutui hoidosta suoraan kadulle.

Äänestä
  • Minusta sarja päinvastoin pyrki legitimoimaan psykiatrista järjestelmää, laitosta ja pakottamista puettuna näennäisesti "kriittiseen" sävyyn.

    Ohjelmassa oli osaltaan pientä huumoria psykiatrian ristiriidoista, ja aavistus piilokritiikkia, esimerkiksi miespuoleisen henkilön pilkatessa sähköshokkittamisen tieteellistä perusteettomuutta tai yhtä tyhjän kanssa toimintaperiaateselitystä tai toisen miespuoleisen henkilökunnan jäsenen suoraa vallankäyttöä kapinoivaa vankia vastaan, mutta loppujen lopuksi sarja legitimoi psykiatrista valtaa ja mm. sähköshokin käyttämisen antamalla kuvan "potentiaalisista" hyödyistä, vaikka sarjan henkilöille se ei tarinassa auttanutkaan, mitä ikinä auttamisella tässä yhteydessä tarkoitetaankaan. Samoin "ylilääkärin" roolihahmona näytettiin läksyttävän em. miespuolista "hoitajaa" eristämisrangaistuksen käytöstä väärässä yhteydessä, mutta mikä olisi oikea hyväksyttävä tapa käyttää eristysselliä?! Millä perustein on oikein lukita lakiarikkomattomia kansalaisia laitokseen, jota kutsuu sitten vankilaksi rehellisesti ja sairaalaksi tekopyhästi tai vilpittömästi tietämättömyyttään. Huomioitavaa kuitenkin on, että sarjan henkilöt olivat alaikäisiä ja alaikäisistä vastuussa ovat vanhemmat tai muu huoltaja(t) tai huoltajuustaho. Siksi kritisointi on erotettava aikuisten kohtelusta. Ei sillä, ettäkö psykiatrinen pahoinpitely olisi sallitua kellekään vauvasta vaariin.

    Lopputuloksena ohjelma voi antaa vaikutelman asiaan tutustumattomille katsojille, että psykiatrinen järjestelmä on ok, oikeudenmukainen ja tarpeellinen, mutta seassa voi joskus olla joku mätä omena (jota esitti naispuoleinen "hoitaja"), mutta, että itse järjestelmä on juuriltaan puhtoinen ja ei sisällä suurempia virheitä.

    Fakta kuitenkin on, että psykiatrinen järjestelmä on ihmisoikeuksien vastainen eikä sellaisen olemassaoloa voida sallia aidosti vapaassa oikeusvaltiossa. Tähän ydinkysymykseen harva keskustelijakaan tajuaa ottaa kantaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tylsätavis kirjoitti:

Sarja kuinka realistinen teidän mielestä? Itseä vähän kummastutti se että keskusteleeko ylilääkäri oikeasti kaikkien potilaiden kanssa? Ja miksi kukaan potilaista ei käynyt kertaakaan psykologin tai terapeutin juttusilla?
Lähinnä ottivat lääkkeensä,oleilivat huoneissaan,kävivät tupakalla ja välillä härnäsivät henkilökuntaa.
Pidän kyllä sarjasta ja aion katsoa loputkin jaksot.Sarjan neljä nuorta tekevät hienoa työtä rooleissaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu