Laitan tämän kotimaan matkailun kategoriaan, vaikka itse kysymykseni koskeekin olosuhteissa ulkovallassa. Tarkoitukseni on nousta Haltille joskus 18.6-22.6 Norjan puolelta ja samana päivänä takaisin. Eli lähteä majapaikasta Kilpisjärveltä ja autoilla sieltä Guolasjärvelle, auto parkkiin, nousu Haltille ja samoja jälkiä takaisin. Mikäköhän mahtaa olla Guolasjärven tiellä lumitilanne? Tietä ei talvisin aurata. Mitä olen lukenut, niin olisi ihan normaalia että tie ei olisi ajettavissa vielä kesäkuussakaan. Nyt ilmeisesti käsivarressa ja Pohjois-Norjassakin ollut keskimääräistä lämpimämpää ja voisi olettaa että n. 20.6 pääsee Guolasjärvelle jo henkilöautolla, vaikka vielä ei pääsisikään.
https://sokosti.wordpress.com/2014/08/11/guolasjarven-tie/
Rajatapaus
2
167
Vastaukset
- Kaunista-puhdasta
Kun pääsee, tie on mahdollisesti ruuhkainen kesäkuun - heinäkuun aikana. Suosittelen kulkemaan siellä elokuun noin toisen viikon aikoihin, jolloin matkailijoita on todennäköisesti vähemmän ja noihin aikoihin hyttysiä, ei oikeastaan ollenkaan.
Jos on mahdollista sään mukaan suunitella matkaa on aurinkoisempi sää noilla seuduilla hienoa, vesisateella alueesta ei ehkä muistele onnistuneena kävelykohteena?
Alueella voi olla valvontaa, valvovat esimerkiksi sitä etteivät turistit lähde ajamaan autolla tieltä maastoon.
Jos on maasto-auto tai iso maavara kannattaa ajaa goalasjärvelle saakka. Jos on matalapohjainen auto kannattaa ajaa varovasti ja tien ylimenevien "purojen" kohdalla mennämulos katsomaan ajolinjoja sekä mahdollisesti asettelemaan litteitä kiviä renkaiden kohdalle.
Käytännössä tien mutkat ovat paljon jyrkemmät kuin joistain filmeistä voi nähdä, joten voi olla vaikeaa huomata vastaantulioita?
Goalasjärvellä et ehkä kuule auton radiosta ainoatakaan radion lähetysaseman lähetystä? - maastokelpoinenneuvo
Ajelin pakettiautolla tuota tietä elokuussa ja kyllä on huonossa kunnossa. Onneksi oli maastopyörä mukana, niin pääsi parkkipaikalle saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2029734
- 114758
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523760Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043116Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952772Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t102565Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122098Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131549- 481511
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos721358