Rengaspainevahdin disablointi

Fiesta2015

Nykyään rengaspainevahdin saa disabloida eikä se vaikuta katsastuksessa. Onko kellään kokemusta paljon maksaa kun sen disabloi?

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mäkysynvaan

      Ei voi olla totta (siis tätäpäivää). Ainakin Saksalaisissa autoissa, kuten meillä toisena on, niin mittaa ABS –jarrujen kautta eroja renkaiden pyörimisnopeudessa ja tunnistaa vajaapaineisen renkaan.

      Siis käyttääkö Ford ihan uusissa autoissakin vielä noita sensoreita, jotka käyttäjä joutuu maksamaan, kun hankkii uudet vanteet, tai paristot loppuu antureista, tai..... jne??

    • Seppopaapa

      Varmistin asian Trafilta. Sain e-maililla vastauksen 2 eri henkilöltä että ne tosiaan SAA OTTAA ENSIMMÄISEN KÄYTTÖÖNOTON JÄLKEEN POIS KÄYTÖSTÄ eikä viallista järjestelmää tarvitse korjata !
      Vain yksi ongelma? Se on taas yksi murhe autotehtaille koska jokainen elektroninen anturi on heille puhdasta tuottoa. Muutama vuosi meidän pakkasissa ja suola kaverina on varmaa tuloa heille.

      Terv Seppo paapa

    • ihmeItkijöitä

      Tuo systeemi on pirun hyvä, ainakin sellainen aktiivinen joka näyttää jokaisen renkaan vallitsevan paineen. Eipä tarvitse pysähdellä huoltiksille ja toivoa, että siellä olisi se läänin ainut oikeaa painetta näyttävä mittari.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3814
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2662
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2574
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      19
      2247
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2246
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe