Hei auttakaa joku! Mun Clio ei starttaa. Valot syttyy ja sammuu kun käännän virta-avainta. Muuta ääntä ei sitten kuulukaan. Ei oikein ole rahaa viedä korjaamoonkaan. Onkohan joku kosteus tai muu juttu, jonka naisihminenkin osaisi katsoa. Toimi ihan hyvin, kun ajoin parkkiin.
Clio vm94 ei starttaa
Minna
2708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tota tuleeko ne valot ihan kirkkaaks vai ollenkaan? ja kuuluuko startista minkäänlaista ääntä?? klik? räks? pong? ja missä kunnossa akku on? jos sull on yleismittari niin sillä hyvä mitata... pitäisi näyttää päälle 12v ja sit kun auto on käynnissä niin pitäisi olla 13-14.5v tai jotain... vikapaikkoja on monia. jos voisit hiukka tarkentaa... kannattaa myös katsoo että akun navat on puhtaat (ei hapettuneet) ja jos näkyy niin niiden akusta lähtevien johtojen toiset päät onko niinssä hapetusta! ja vielä moottorin rungon ja auton rungon välinen maakaapeli kannattais kans tarkistaa ettei ole poikki tai hapettunut!
Voisi vilkaista startin herätevirtajohdon: en tosin tiedä, onko kovin pahassa paikassa, eli siis näkeekö sen; joskus liitin löystyy/hapettuu/likaantuu sen verran, että virta ei kulje, mutta puhdistus ja liittimen kiristys riittää korjaukseksi.