Tosi usein oon kuullu ku jengi valittaa et suomallaiset kundit on niin ujoja ja hiljasia ym., mut en oo uskonu koska ajattelin et toi nyt on vaan yleinen ajattelutapa jolla ei oo totuuden kanssa mitään tekemistä. Mut sitten meille tuli ranskalaisia vaihto-oppilaita. Jätkät oli ku toiselta planeetalta, ei välttämättä ulkonäöllisesti, mutta luonteeltaan! Ranskalaiselle pojalle on itsestäänselvää että aina tavattaessa ja lähdettäessä halataan ja suudellaan poskille vaikka olisikin vain puolituttu (ja tunne on mukana, toisin kuin joillakin teinikanoilla nykyään!!). Pojat on myös tosi kohteliaita, esim. jokaisesta pikku tönäisystä pyydetään anteeksi ja kysytään että oothan varmasti ok? Jees, "meitä on moneen junaan", mutta uskon nähneeni sen verran jätkiä että olen vertailukykyinen.
Suomalaiset pojat vs. ranskalaiset pojat
Julia
5454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ransakalaisilla on ehkä paremmat tavat kuin suomailaisilla nuorilla, koska nille opetetaan tapoja nuoresta pitäen!! Ei suomalaisille nuorille niin paljon tapoja opeteta!!
On mieletöntä vertailla suomalaisia ja ranskalaisia nuoria keskenään.Niin erilaisista maista luonnonoloiltaan ja kulttuuriperinteiltään
suomalaiset ja ranskalaiset ovat.
Suomessa on pitkä,pimeä ja kylmä talvi joka pakostakin synkistää mielenlaatua.
Ranskassa ei lumitalvea ole muualla kuin alpeilla.
Muualla on läpivuoden aurinkoista ja lämmintä verrattuna Suomen luonnonoloihin.Näin ollen on luonnollista,että ranskalaisten luonne on aurinkoinen ja lämmin verrattuna suomalaisten kylmään jäyhyyteen.
On aina muistettava, että suomalaiset joutuvat elämään maailman ankarimmissa luonnonoloissa.
Jos mennään itään tai länteen, ei Suomen leveysasteilla asu kuin vähän ihmisiä.
Jos Suomeen tuodaan ranskalaisia nuoria,tulee
heistä muutamassa vuodessa täysin suomalaisten kaltaisia.Luonnonolot määräävät kaikkialla miten
ihminen ilmaisee itseään eleillä ja ilmeillä.
Jos on kylmää ja pimeää, niin eleitä ja ilmeitä on
vähän ja jos on aurinkoista jä lämmintä, niin ihmiset elehtivät ja ilmehtivät paljon,niinkuin ranskalaiset ja italialaiset.
Suomalaisten ei näin ollen pidä vähääkään hävetä ilmeettömyyttään ja jäyhyyttään.Kylmä ja pimeä luontomme on muokannut meistä tällaisia emmekä voi asialle mitään.
Olemme juuri sopivia ihmisiä näihin kylmiin luonnonoloihin.Eli meillä ei ole mitään hävettävää
itsessämme eikä mitään tarvetta muuttua samanlaisiksi kuin ranskalaiset,jotka saavat elää
ikuisessa kesässä.
Lopetetaan häpeämästä suomalaisuuttamme ja ollaan
ylpeästi juuri sellaisia kuin olemme.
En sanonutkaan häpeäväni suomalaisuuttani, tämä on ehkä maailman paras maa asua ja olen onnellinen että olen syntynyt tänne. Esittämäsi perustelut ehkä osuvat ainakin osittain oikeaan (ranskalaiset kaverini muuten olivat Alpeilta), mutta en puhunut käyttäytymisemme syystä, vaan ranskalaisten ja suomalaisten poikien isoista eroista. Vaikka voin jopa sanoa olevani aika isänmaallinen, haaveilen silti muutosta jonnekin muualle, Aasiaan tai Afrikkaan.
Kaikille on omansa, mutta kun suomalainen mies lahtee ulkomaille asiat on toisin. Ma olen just nyt USA:ssa ja mielestani kayttaydyn aivan eri tavalla kuin kotona. Se on vain silmanlumetta usko pois. Maailman matkaajana sanon sen. Esim. ranskassa on oltu pari kertaa eika se niin toimi.
Mutta kukin tallaa tavallaan ja mina olen ainakin ylpea, etta olen SUOMALAINEN. Ehka ujo, mutta ainakin aito!
Mä kävin viime kesänä ranskassa ja ne jätkät oli ihan ok, mut lopulta mua alko ottaan päähän kun joka pikku tönäsystä (esim. metrossa) piti pyydellä kauheesti anteeks. Vaikka me suomalaiset ollaan tälläsiä ujoja ja yleensä hiljasemman puoleisia niin siltikin suomalainen jätkä viehättää paljon enemmän...