Jos valituksi useaan paikkaan?

multihakija

Haen opettajan työpaikkoja ympäri Suomen. Jos minut valitaan paikkaan A, ja sanon tulevani, mutta sitten sen jälkeen tulen valituksi paikkaan B, niin voinko sanoa tuonne paikkaan A, etten tulekaan? Jos siis tulen ensin valituksi jonnekin, jonne olen hakenut varmuuden vuoksi ja vasta sen jälkeen saan tietää, valitaanko mieluisampaan paikkaan.

Entä voinko purkaa virkamääräyksen/työsopimuksen ilman sanktioita vielä senkin jälkeen, kun se on tehty, jos sattuisi niin, että ehtisin sellaisen jo tehdä ennen kuin saan kuulla, miten mieluisamman paikan kanssa käy?

11

2881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luinoppaan

      http://docplayer.fi/2144454-Uuden-opettajan-opas.html opastaa:

      Jos et valinnan vahvistamisen jälkeen haluakaan ottaa vastaan virkasuhteista työtä, voit irtisanoutua virkaehtosopimuksessa sovittua irtisanomisaikaa noudattaen. Työsuhteessa mahdollisuutesi peruuttaa työn vastaanottaminen työsopimuksen tekemisen jälkeen riippuu siitä, onko kysymyksessä toistaiseksi voimassa oleva vai määräaikainen työ. Jos työsopimus on tehty toistaiseksi, voit irtisanoutua. Jos olet tehnyt työsopimuksen määräajaksi, et voi peruuttaa sitä ilman työnantajan suostumusta, ellei työsopimuksessa ole erikseen sovittu irtisanomismahdollisuudesta

      JOS OLET tullut valituksi hakemaasi virkaan tai tuntiopettajuuteen, sinulta pyydetään yleensä vielä suostumus ottaa virkasuhde vastaan. Työsuhteessa taas työsopimus solmitaan joko suullisesti tai kirjallisesti. Suullinen sopimus sitoo osapuolia samalla tavalla kuin kirjallinen sopimus, joten jos esimerkiksi odotat muista paikoista vielä vastausta, suostumusta ei kannata suullisestikaan antaa.

      • multihakija

        OK, kiitos. Kyseessä on määräaikaisia lähinnä, joten ei siis kannata sanoa tulevansa, jos ei tule. Miten rehtorit/sivistystoimen henkilöt suhtautuvat siihen, jos sanon, että odotan ensin tiedon toisesta paikasta ja kerron sitten, otanko paikan vastaan vai ei? Odottavatko he vai meneekö paikka sitten heti jollekin muulle?


      • viranhaltijatar

        Jos ne on kunnan määräaikaisia virkoja, niin niissä on 14 päivän irtisanomisaika. Voit siis ensin vastaanottaa ja sitten perua.


    • ToisenOpenNeuvo

      Jos on nimi jo paperissa, sen jälkeen älä peru tai vaihda.

      Jos et ole vielä allekirjoittanut kirjallista sopimusta, sinne asti voit tehdä oikeastaan mitä vaan.

      Näin minä neuvoisin. T. Toinen ope

      • Perusasioita

        Höpön höpön. Jos ap. olisit oikeasti ope niin aivan varmasti tiedät miten menetellä.

        Määräaikaisessa on aina koeaika, jonka puitteissa voi työntekijä tai työnantaja purkaa sopimuksen koeaikaan vedoten esim. vuoden pituisessa se on yleensä ollut 4 kk. Koeaikaa ei välttämättä ole jos kyse päivän tai parin sijaisuudesta. Se on ihan se ja sama oletko allekirjoittanut työsopimuksen vai et, normaalisti aina koeaika. Nykyisin tuota koeaikaa haluttaisiin heikentää, mutta... Sama koskee myös toistaiseksi voimassaolevaa, siinä on yleensä aina koeaika.

        Jos odotat parempaa työtä, siitä ei kannata mainita kenellekään. Miten voi olla mahdollista, että opettajaksi aikova ei tiedä tälläisiä perusasioita vai oletko trolli, jonka tarkoituksena on levittää väärää tietoa?


      • oikoik

        Virkasuhteisilla on 6 kuukauden koeaika. Alle vuoden pituisessa palvelussuhteessa se on kuitenkin enintään puolet.


    • Opetusalaa_nähnyt

      Opetusalalla voi ja kannattaa aina vaihtaa parempaan. Näinhän työnantajatkin toimivat.

    • SuuriPettymys

      voiko opetusalalla enää vaihtaa parempaan?
      Mikä niistä on edes siedettävä?
      Näyttää olevan vain myrkyllisiä ja myrkyllisiä.

      Vaikka kuinka jättäytyisi sivuun haukkumaringeistä, aina käy huonosti.

      ehkä yksi hulluimmista aloista mitä on
      itse työ on kiinnostavaa, mutta aikuisten/ henkilökunnan ilmapiiri on yllätys

    • Eoelo

      Minäkin olisin kiinnostunut kuulemaan vastauksen apn esittämään kysymykseen. Tilanne ei mielestäni ole kovin selkeä. Mitään allekirjoituksia en ainakaan ennen ole opettajans mihinkään kirjoitellut. Jos sanoo, että ottaa paikan vastaan, mikä on sopiva aika ilmoittaa perumisesta? Jos ei esimerkiksi ole tiennyt edes pääsevänsä haastatteluun toiseen paikkaan, silloin kun on ottanut edellisen vastaan. Itselläni on tilanne jossa olen lupautunut sellaiseen paikkaan joka ei täysin vastaa pätevyyttäni (olen eo ja sain elo paikan). Tiedän varsin hyvin että on ikävää perua mutta toisaalta olisi itselle mieluisaa saada oikeasti pätevyyttä vastaava työ.

      • nopeasti

        "Jos sanoo, että ottaa paikan vastaan, mikä on sopiva aika ilmoittaa perumisesta?"

        Koulun kannalta sopivinta olisi, että ilmoittaisit mahdollisimman pian, koska tilallesi pitää löytää joku muu ja häntä voi ruveta etsimään vasta sitten, kun olet ilmoittanut, että et ota virkaa vastaan.


    • DiDaKti

      Kun aikoinani hain useampaan (määräaikaiseen) paikkaan kerrallaan, sain tiedon, että olen tullut valituksi toiseen. Ilmoitin rehtorille, että olen hakenut myös toista paikkaa, josta odotan vielä vastausta. Voin toistaiseksi sitoutua vain ehdollisesti. Rehtori huokaisi ja sanoi, että ilmoita heti kun tiedät.
      Niin siinä sitten kävi, että tulin valituksi myös jälkimmäiseen paikkaan. Tuntui vähän kurjalta, mutta olin ainakin ollut rehellinen ja rehtori tiesi, missä mennään. Joskus paikan voi siis myös ottaa ehdollisesti vastaan. Viran vastaanottamisessa taitaa kuitenkin aina olla määräaika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe