Ryyppäminen raitistaa lopulta

Suuri osa haimatulehduspotilaista raitistuu kerralla.
Suuri osa lopettaa kokonaan juomisen, jopa vedenkin.
Keskimäärin kovan luokan alkoholistit ovat lopettaneet juomisen viimeistään 40-50 vuoden iässä.
Nuorena aloittaneet jopa alle 30-vuotiaina.
Suurin osa alkoholisteista lopettaa juomisen kokonaan, kun juotu määrä on riittävän suuri ja käyttö päivittäistä.
Moni riittävästi ryypännyt päättää itse lopettaa koko elämänsä kerralla.
Paljon ryypänneet myös jäävät eläkkeelle aiemmin. Osa kovista ryyppymiehistä on eläkkeellä jo 25 vuotiaina.
6324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vuosittain haimatulehdukseen sairastuu Suomessa 4000 - 5000 henkeä,sadasta sairastuneesta 2–3 kuolee.Alkoholismi aiheuttaa alle sata kuolemantapausta vuodessa eli kuolinsyynä hyvin harvinainen

Äänestä
  • Kyllä, ryyppääminen raitistaa lopulta. Arkussa ei köllötä yhtään ryypiskelyn jatkajaa!

    Äänestä

  • Onko haimatulehdus todellakin ainut ongelma ja sairaus mitä ryyppäämisestä koituu. No, hyvä sitten. Eihän se sitten olekaan ollenkaan vaarallista, kun on noin harvinaista alkoholismin takia kuolla :-) Varmaan kans aika tuskaton kuolema. Vai mitä?

    Äänestä

Kirjoitit: "Keskimäärin kovan luokan alkoholistit ovat lopettaneet juomisen viimeistään 40-50 vuoden iässä."

Mistä tuo tieto on peräisin? Vinkkaa linkki? Kiinnostaa!

Äänestä

"Paljon ryypänneet myös jäävät eläkkeelle aiemmin. Osa kovista ryyppymiehistä on eläkkeellä jo 25 vuotiaina."

No, jos eivät nuo nuoret ole kännikohelluksisaan itseään vammauttaneet niin varmaankin taustalla eläköitymiseen on sitten jo jotain muutakin kuin alkoholi tai suoranainen alkoholismi. Olisivatko moniongelmaisia, vammaisia tai jopa mielisairaita tms. varmasti koskaan työhön kykenemättömiä??? En mä tiedä!
Niin no, jos eivät sitten ole jo vauvana alkoholilla aivojaan liuottaneet (=altistuneet alkoholille). Luulen kuitenkin ettei eläkepapereita noin nuori saa ihan hyllyltä. Kyllä aika paljon ja vuosikausia ensin yritetään hoitaa, auttaa, tukea, kouluttaa...
Eihän sitä koskaan tiedä mikä se perimmäinen syy on nuoren eläkkeellä oloon. Oudolta väittämäsi kuulostaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Räyhähenki kirjoitti:

Suuri osa haimatulehduspotilaista raitistuu kerralla.
Suuri osa lopettaa kokonaan juomisen, jopa vedenkin.
Keskimäärin kovan luokan alkoholistit ovat lopettaneet juomisen viimeistään 40-50 vuoden iässä.
Nuorena aloittaneet jopa alle 30-vuotiaina.
Suurin osa alkoholisteista lopettaa juomisen kokonaan, kun juotu määrä on riittävän suuri ja käyttö päivittäistä.
Moni riittävästi ryypännyt päättää itse lopettaa koko elämänsä kerralla.
Paljon ryypänneet myös jäävät eläkkeelle aiemmin. Osa kovista ryyppymiehistä on eläkkeellä jo 25 vuotiaina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu