Olen hoitanut tällä hetkellä 2-ja 4-vuotiaita lapsenlapsia aina. He ovat vilkkaita ja pyyhältävät eri suuntiin ja nyt on alkanut tulla mustelmia ja naarmuja. Vanhemmat tietenkin huolestuivat, ovat sitä mieltä, etten osaa hoitaa, ja katkaisivat välit kokonaan. Viimeksi lähdin lasten kanssa kylille, kun turhautuivat jo omassa pihassa ja alkoivat tapella. Ei olisi saanut lähteä ilman lupaa. Toinen kaatui asfalttiin ja tuli otsaan nirhauma. En vain ehtinyt hätiin.
On kurja olo, kova ikävä. Jos en kelpaa hoitajaksi niin ymmärrän sen, mutta nyt en näe heitä lainkaan. Meillä oli yhdessä tosi kivaa, ja kuhmut unohtuivat parissa minuutissa. Toinen anoppi pärjää paremmin kun kieltää lähes kaiken. Niin tekevät vanhemmatkin, koko ajan älä mene... älä tee.. oo kiltisti... Syödä pitää just oikeaan aikaan.
Ihmettelen mitä oma lapseni toimii nyt noin, itse oli kovin oma-aloitteinen ja itsepäinen, karkasi ja meni omia menojaan. Söi kun oli nälkä. En kulkenut perässä kieltämässä. Jos ei syönyt päivällistä, loihdin pöytään kunnon ruoka-annoksen vaikka klo 20. Hengissä on selvinnyt.
Siskoni ihmettelee, ei häntä kuulemma koskaan toruta hoidosta, hoitamillaan kaksosilla ei juuri ole mustelmatonta tai naarmutonta aikaa. Ovat koko ajan menossa.
Miten teillä muilla? Onko kokemuksia vastaavasta?
Osaatteko hoitaa lapsenlapsia?
6
186
Vastaukset
- Ei.enää.hoitohugeja
Juuri tästä kirjoitin omalla avauksellani eilen, kun epäonnistun lastenlasteni hoitamisessa. Minä en voi ottaa sitä riskiä enää, että heille jotain sattuu, kuten sinunkin pienillesi on tapahtunut.
Ilmeisesti lasten vanhemmat ovat pahastuneet lasten mustelmista, minun kohdallani mustelmat ovat minussa, ja minä olen niistä pahastunut. Se ei lasten vanhempia huoleta, lapset saavat olla ilman neuvoja ja ohjeita edelleen, mutta minä en ole enää hoitotehtävissä mukana.
Ikäihmisenä olen nähnyt mobta sukupolvea pikkulapsia, ja minä osaan nähdä häiriköinnin ja epäsosiaalisuuden, joka vähitellen kehittyy näissä lapsissa. Murehdin sitä, sillä jokainen lapsi on syntyessään luottavainen, aikuisiin kiintyvä. Heille on helppo opettaa käytöstapoja, koska he ovat ylpeitä, kun osavat olla kuten on opetettu. Tämä aika menee pian ohi, ja siksi opin on tultava nyt, eikä sitten, kun lapsesta kaikki neuvominen on noloa ja keljua. - Vertaistukea.vailla
Kirjoitit ilmeisesti nimimerkillä Raja.tuli.vastaan. Luin ketjun ja tulin siihen tulokseen että jokainen tapaus on erilainen. Vaikea on ohjeita antaa. Olen keskustellut vanhempien kanssa ja hoidan taas lapsenlapsiani.
Mielestäni vanhemmat kieltävät lapsilta liikaa, siksi ovat niin villejä kanssani. Itse ilmeisesti olen vapaampi kasvattaja kuin sinä. Kyllä lapsen omaa tahtoakin pitää noudattaa. Mutta kuka sen kultaisen keskitien määrittää kun jokainen tuntikin lapsia hoitaessa on erilainen.
Mutta en lähde enää vilkkaammille paikoille vaan pysyttelen kotia lähellä. Nyt ei ole sattunut mustelmia, mutta vieläkin tulee joitakin moitteita. Kellepä on helpompi natkuttaa kuin äidille. Lapsilla ja minulla on yhdessä oikein mukavaa, olivat ikävöineet poissa ollessani. - Antaamennä
Juu pitää paikkansa, että kovin usein kuulee nykyvanhemman suusta lapselle komennus "älä juokse!" Itse silloin ajattelen, että mitä helvettiä, lapsenhan kuuluu juosta ja liikkua. Vanhemmat itse sohvaperunoina eivät vain kestä nähdä, millainen on elinvoimainen pieni ihminen.
- Jutelkaaniille
Itse olen pärjännyt hyvin - puhumalla. Tuollaiset 2- ja 4- vuotiaat ymmärtävät jo hyvin puhetta.
- toisinkuin
Raision kaupungin "lastensuojeluviranomaiset" perättömin "viranomais" lausumin, selvityksin tuomioistuimessa lapsen olosuhteista..
- Jutelkaa
toisinkuin kirjoitti:
Raision kaupungin "lastensuojeluviranomaiset" perättömin "viranomais" lausumin, selvityksin tuomioistuimessa lapsen olosuhteista..
Menes sinne Raisiopalstalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1446355Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1232511Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12058Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191426- 811218