Keväällä istuttivat jonkin verran. Selvisivätkö kesään asti? Miten luvat?
Miten kirjolohet Kellinlammella?
Kalastamaanjos
12197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei sinne mitään lupia tarvinnu ostaa.. Yhtä tyhjän kans "sisäpiiri" kerkes pilkkiä kaikki lohen ennen ku tuli lehteen julkisesti tietoon.
Kuulemma oli nii syönnillää ,että ku laski pilkin samantein oli kiinni.
Onpahan nimi, johtuuko jussista?
Haralammella usean kaveruksen kalastuksenvalvojapiiri. Saavat vapaasti kalastaa yhden kalan päivää kohti valvontatyötä vadtaan. Tosin kukaan ei pidä lukua montako pyytävät ja pyytävätkö perheenjäsenensä myös ilman maksua. Istutusten jälkeen valvojat kutsuvat kaikki kaladtavat kaverinsa sisäpiiritiedolla, jotta ovat ensimmäisinä pyytämässä vasta istutettuja lohia jotka ottavat vaikka ruokaöusikkaan mihin on koukut laitettu. Kuka valvoisi näitä valvojia ja heidän toimintaansa. Istutuspäivät pitäisi ilmoittaa lehdessä ennakkoon jotta kaikilla olisi samat majdollisuudet kuin mistä tämä sisäpiiri kaveriporukoineen on vuosia nauttinut.
Näinpä juuri.
Mutta minkäs teet? Sitä pitää mennä jakokunnan kokoukseen ja vaatia saada nähdä myydyt kesän luvat..sieltä kyllä näkee onko perheenjäsenet ostanut lupaa.
Ja ne paperit on esitettävä,jos kokouksessa joku niitä pyytää.
Haiskahtaa vähän tältä paikkakunnalla vahvasti vaikuttavalta hyväveli-järjestöltä.
Niitä kukaan oo kalastanut, kateushan vie kalatkin vedestä. Tyypilistä hoopovetistä suunsoittoa.
Kyllä muuten kalasti kellinlammen tyhjäksi tämä eliittiporukka.
Ettei vain taas lestat ois olleet asialla..
Bravo bravo... No sieltähän se oikea vastaus tuli, nehän ne on syyllisiä. Apua, mitäs tehhään...
Tuohon on helppo vastata. Eivät ole. Ihan on ei uskovaista sakkia. Ikävä tuottaa pettymys lestadiolaisten vakiohaukkujalle.
Niihän tuo oli luvan hintaki noussu. Ite kyllästyin siihen kun kalastuskauden avajaisissa litkalla pyytivät..melkeinpä joka heitolla kiinni ja kun kiintiö täys päästi takasi..pitkästi toista kymmentä lohta kävi rannalla samalla pyytäjällä..C&R pyynti pitäs kieltää sellaisissa paikoissa missä lupia myydään.
Pieni on maailma jos C&R pyynti ahdistaa. Itsellä tullut vastaan mm. rannalta rannalle viritettyjä verkkoja tiedon jälkeen että istutukset on suoritettu nousu ylävirtaan alkaa. Edellisen lisäksi muiden pyydyksien kokeminen on paljon pahempi asia kuin C&R pyynti. Laulamallako ne fisut pitäisi rannalle saada vai jeesuksen per..partakarvoista sidotulla perholla? C&R pyynnille pitäisi omasta mielestä määrätä ehdoksi väkäsettömät koukut ja maks. yksi kolmihaarakoukku. Sairasta huvia nostella fisuja rannalle repien väkäskoukuilla suupielet jopa kidukset ja päästää sama silvottu eläin takaisin.