Mulla alkoholi laukaisee nykyisin kovan paniikkikohtauksen.Tai siis paremminkin alkoholin käytön jälkitila: Jos ottaa sen verran,että humaltuu,aamuyöllä tai seuraavana aamuna tulee mieletön kohtaus kaikilla höysteillä.
En käytä mitään lääkkeitä tällä hetkellä,selviän aika hyvin oireideni kanssa.Nyt on tullut tuo uusi ilmiö,että en voi ottaa viiniä oikeastaan kuin lasillisen,ettei tulisi kohtausta yöllä/aamulla.
Onko muilla kokemuksia tästä?
Omalta kohdaltani ajattelen niin,että olen mieluummin selvinpäin kuin kärsin rajuista aamuyön kohtauksista.
En käytä mitään lääkkeitä tällä hetkellä,selviän aika hyvin oireideni kanssa.Nyt on tullut tuo uusi ilmiö,että en voi ottaa viiniä oikeastaan kuin lasillisen,ettei tulisi kohtausta yöllä/aamulla.
Onko muilla kokemuksia tästä?
Omalta kohdaltani ajattelen niin,että olen mieluummin selvinpäin kuin kärsin rajuista aamuyön kohtauksista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Krapulassa ovat paniikkihäiriön, masennuksen, fobioiden ym. häiriöiden oireet kukkeimmillaan. Diapam auttaa jonkin verran.
Hoida paniikki ja mahdollinen masennus terapialla ja lääkkeillä,älä alkoholilla.Ihminen joka sairastaa esim.panik.häiriötä ,kannattaa miettiä ennen kuin käyt.alkoholia.Vaikka se tuntuu sillä hetkellä ok,jälkitila voi olla sitäkin karmeempi!!eikä siitä taida ihan hetkessä selvitäkään.
Jeps, en ole itsekään pahemmin käyttänyt alkoholia, mutta joskus kun käytän niin illalla/yöllä/aamulla tulee tosi epätodellinen olo ja ajatukset jumii ja kaikki tuntuu ihan mielettömältä. Kaiken lisäksi pelottaa että selviääkö tästä eteenpäin... Viimeksi oli myös sellainen tunne että päätä kylmää, se oli inhottavaa :/ Mutta on myös joskus niin ettei siitä seuraa oikeastaan mitään. Riippuu tilanteesta.
mulla on näin että jos olen ollut juomassa niin seuraavana aamuna tulee helposti paniikkikohtaus. Se alkaa ihan sekunnissa. Tulee epätodellinen olo. Oma kämppä tuntuu ihan vieraalta, ei esim. välttämättä heti tiedä missä vessa on. hirveä kylmä hiki ja rauhattomuus. Pelon tunteet. sydämentykytyskohtaukset. Ei voi nukkua eikä olla paikallaan. Missään ei ole hyvä olla. Jos muita ihmisiä läsnä, ei pysty osallistumaan keskusteluun eikä oikein tajua mitä muut puhuvat. Ihmisten puhe jotenkin puuroutuu korvissani. Tämmöinen kohtaus saattaa kestää useita tunteja. Hiipuu iltaa kohden mutta koko illankin on ahdistava olo. Nukkumaan on vaikea mennä. jotenkin pelottaa. Sitten kun uni tulee niin kaikki hvyin. Seuraavana aamuna ei mitään ongelmaa. Viimeksi otin 5mg Diapamia. Se auttoi tod hyvin.
On tämä hirveää elää tämmöisen häiriön kanssa. Olen lopettanut juomisen melkein kokonaan tämän takia. Ihan hyvä vaan. Alkoholi on pahasta ;P
Heippa! Toi kuullostaa todella tutulta... Mä en tarvii aina edes mitään suuria annoksia vaan pari viinilasillista saattaa riittää kohtauksen laukaisemiseen.. Kun menen nukkumaan en oikein saa millään rauhoituttua ja on levoton olo. Sitten kohtaus saattaa yhtäkkiä yllättää kuten mulla esim. puoliunisena kun nousen juomaan jotain tai kesken unien niin että herään siihen. Aina näin ei tapahdu ja sitten kun tapahtuu sitä pelästyy tosi kovin. Ennaltaehkäisynä olen käyttänyt Propral 40mg puolikasta ennen nukkumaan menoa ja se on kyllä auttanut. Se on siis beetasalpaaja ja alentaa sykettä. Ei vaikuta keskushermoston kautta. Myös esiintymisjännittäjät ja migreeni ihmiset käyttää. Mulle lääkäri on todennut sen hyväksi koska sitten taas oxepamilla, diapamilla , alproksilla, xanorilla ym. voi olla arvaamaton vaikutus alkoholin kanssa. Olis ihan kiva ku pääsis näistä oireista jo pikkuhiljaa eroon...tsemppiä!